Otita la testoase

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Otita la testoase

de Adrian066 » 21 Apr 2018, 22:18

Salut, am doua broaste testoase cu tample galbene de florida de aproape 2 ani si uneia dintre ele i-a aparut o umflatura in partea stanga a capului cam acum o saptamana, prima data m-am gandit ca se lovise de o piatra cand sarea de pe pod dar trebuia sa se dezumfle pana acum si am citit pe un site ca ar putea fii vorba de otita, ce parere aveti?
Imagine
Imagine
 
Mesaje: 3
Membru din: 21 Apr 2018, 21:48

Re: Otita la testoase

de Sheppard » 22 Apr 2018, 00:07

Salutare,

Nu pare sa fie in zona urechii. Poate sa fie vorba si de un abces. Oricum, este recomandata o vizita la un veterinar cu experienta pe testoase si posibil sa fie nevoie de niste investigatii de imagistica pentru a stabili un diagnostic corect si un tratament: viewtopic.php?f=9&t=8&hilit=cabinete+veterinare

Testoasa din poza este Graptemys pseudogeographica pseudogeographica - testoasa harta falsa.

Testoasa de Florida sau cu tample rosii este cu totul alt gen si specie - Trachemys scripta elegans. Iar testoasa cu tample galbene este si ea alta specie - Trachemys scripta scripta.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Otita la testoase

de Adrian066 » 22 Apr 2018, 11:04

Sheppard scrie:Salutare,

Nu pare sa fie in zona urechii. Poate sa fie vorba si de un abces. Oricum, este recomandata o vizita la un veterinar cu experienta pe testoase si posibil sa fie nevoie de niste investigatii de imagistica pentru a stabili un diagnostic corect si un tratament: viewtopic.php?f=9&t=8&hilit=cabinete+veterinare

Testoasa din poza este Graptemys pseudogeographica pseudogeographica - testoasa harta falsa.

Testoasa de Florida sau cu tample rosii este cu totul alt gen si specie - Trachemys scripta elegans. Iar testoasa cu tample galbene este si ea alta specie - Trachemys scripta scripta.

Wow, cand le-am luat de la pet-shop mi s-a spus ca sunt broaste testoase cu tample galbene dar acum ca am cautat Graptemys pseudogeographica pseudogeographica imi seamana mai mult :), cat despre cabinetul veterinar voi incerca sa ajung cat mai repede posibil.
Multumesc de informare :)
 
Mesaje: 3
Membru din: 21 Apr 2018, 21:48

Re: Otita la testoase

de lelia » 22 Apr 2018, 14:59

Buna! Ma iertati ca ma bag in vorba dar am patit-o si eu cu una dintre broscute! Eu am testoase cu tample rosii. De vreo luna, masculului ii aparuse o formatiune dura, cat un bob de mazare, la nivelul gusei, in partea stanga. Am fugit cu el la un cabinet veterinar specializat in exotice. Radiografii, punctie, diagnostic: infectie. Tratament injectabil: antiinflamator + antibiotic 6 zile. Apoi am primit o seringa cu antibiotic, sa-i dau acasa - in hrana - inca 2 saptamani. Dupa alte 2 zile, nu numai ca nu s-a dezumflat, ci i-a aparut o a doua umflatura...in partea dreapta, identica cu cea din stanga. Am uitat sa va spun ca starea generala a broscutului era f buna. Le facea curte indracita celor doua femele. Ingrijorata, dau fuga cu el la profesorul Tudor (Fac. de Med. Vet.). El imi spune ca umflaturile sunt specifice masculilor in perioada de imperechere...ca trebuia sa-l las in pace si ca s-ar putea sa faca blocaj renal sau, in cel mai bun caz, hepto-pancreatic din cauza antiiflamatorului si antibioricului care nu se metabolizeaza. Deci, pe cine sa cred? Asta e odiseea mea si a broscutului cu umflaturile aparute in zona gusei. Acum astept sa vad ce ce va intampla cu el, il voi gasi mort din cauza blocajului renal, se va ingalbeni din cauza blocajului hepato-pancreatic sau va trai fericit langa celor doua femele!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori