Povestea lui Oachi si Oac

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

de iahim68 » 16 Iul 2013, 20:50

Citeam la alt subiect ca astfel de pete pot apare si cand broscuta sta foarte mult in apa.Practic,de cand i-am schimbat acvariul,sta numai in apa!Nu urca pe insula,nici macar cand este becul aprins...Urca pret de secunde si apoi coboara.Doarme agatata de frunze.

In seara asta o izolez intr-un recipient mic cu pereti transparenti si o las pe insula la uscat,este bine?

Cand incerc sa o pun pe insula,plonjeaza imediat in apa...Sa se fi lovit de pietre?
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de Sheppard » 16 Iul 2013, 21:54

Pune niste poze sa vedem despre ce este vorba si daca e ceva patologic. Problemele astea pot aparea daca se schimba apa prea des si contine mult clor, nu ca ar sta prea mult in apa.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de iahim68 » 16 Iul 2013, 22:28

Deja am postat si la "boli"...este tarziu,nu am timp asta seara sa incarc o poza...Si totusi,inainte ii schimbam apa la 3 zile dar ii puneam apa plata.Acum i-am schimbat-o la 5 zile,dar am folosit apa de robinet decantata.

Desi acvariul este mare ca suprafata,nu folosesc mai mult de 4 litri de apa,pentru ca coloana de apa este mica(8-9 cm).Pot maine sa-i schimb din nou apa cu apa plata?
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de iahim68 » 16 Iul 2013, 22:39

Imi vine sa plang...Nu vreau sa ma plang,dar daca o pierd si pe Oac...Ma simt descurajata si singura,pentru ca stiu ca aici,unde locuiesc,nu este un veterinar care sa ma ajute...Toti vin cu animale de talie mare(caini,pisici) iar eu intru cu un bol in mana si cu fi-miu de cealalalta.Deja apare un zambet in coltul gurii...Stau si astept in timp ce o doamna vine pentru o operatie la cainele sau de companie.Se uita lung la bolul meu si nu intelege.

Asa am pierdut-o pe Oachi...Nu vreau sa fiu patetica,dar chiar am crezut ca pot...

Scuze,sunt off topic :cry:
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de Gradinaru Alin » 17 Iul 2013, 00:33

Deci in primul rand nu te panica!

Puii de testoasa nu mor din senin... Asa ca stai linistita...

Incearca sa o tii cat mai putin in mana daca ti se pare "sensibila", si nu iti face griji ca se simte singura sau mai stiu eu ce...e reptila, deci nu prea o sa iti simta lipsa....

Daca ii asiguri mancare, locul unde sa stea si conditiile aferente( spatiu decent de inot, incalzitor, filtru, insula, UV, si lipsa de curenti/alti factori declansatori de boli etc.), nu are ce sa pateasca....

Deci cu alte cuvinte, fiind un animal de terariu, testoasa trebuie sa stea mai mult in locusorul ei...Cand te simti mai sigura pe tine, o poti scoate la plimbare prin casa, dar acum incearca sa o feresti de orice factor de stres....

Incearca sa il asemeni cu un copil, este foarte asemanator, mai ales ca esti mama si stii mai bine decat toti cum este! Daca ii oferi necesarul, nu are ce sa pateasca, asa ca linisteste-te!
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de iahim68 » 17 Iul 2013, 06:29

Cum m-am trezit ,am eliberat-o de pe insula(unde am imobilizat-o aseara) si imediat a sarit in apa.

Daca apa este cauza,probabil ca atunci cand am tot mutat-o in alt vas ca sa-i dau sa manance ,a venit in contact cu un nou mediu,o alta apa mai putin declorinata...Apa din acvariu este mai "statuta"decat cea din vasul in care-i dau de mancare.

Pentru ca,de fiecare data dupa masa,apa este contaminata si de excremente,la urmatoarea masa ii schimb apa...



Alin,m-am mai linistit...Am incercat sa-i creez cat de bune conditii am putut!La "plimbare'' prin casa nu am scos-o niciodata pana in prezent,tocmai ca sa o protejez cat pot!

O sa incarc o poza spre dupa-amiaza,dar aparatul foto nu-mi permite sa evidentiez anumite detalii.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de iahim68 » 17 Iul 2013, 13:47

Incerc sa incarc niste poze.

Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de iahim68 » 17 Iul 2013, 13:55

Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de Sheppard » 17 Iul 2013, 16:17

Din pacate e cam neclara poza. Oricum, ca regula generala, daca e activa, mananca bine, inoata echilibrat, nu respira pe gura, nu prezinta secretii in nas si/sau gura, nu sta tot timpul pe uscat, nu ai de ce sa iti faci griji.

Monitorizeaza-i comportamentul si daca apare ceva neobisnuit e cazul sa te ingrijorezi.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de iahim68 » 17 Iul 2013, 19:19

Nu pot sa obtin o fotografie mai buna...Comportamentul este acelasi: este activa,mananca la fel,sta numai in apa(incerc sa-i incalzesc mai bine insula).M-am hotarat,pana mai creste , sa folosesc cat mai multa apa plata si sa completez cu apa de robinet.

Cealalalta broscuta statea numai pe insula in ultima vreme.Ii aparusera membrane la ochi si evita apa.Intr-adevar,daca este sanatoasa,sta mult in apa.

Multumesc,Sheppard,sper sa fie bine!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de Sheppard » 18 Iul 2013, 18:35

E bine, nu cred ca ai de ce sa te ingrijorezi. Succes in continuare la ingrijit!
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de iahim68 » 19 Iul 2013, 19:34

[URL=http://imageshack.us/photo/m
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de iahim68 » 19 Iul 2013, 19:37

Acvariul testoasei arata altfel.Dar nu pot incarca poze.Cauza?Am un aparat foto mic de la Nikon.Depasesc pozele dimensiunile maxime?Si celelalte fotografii tot cu acest aparat au fost facute!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de iahim68 » 19 Iul 2013, 22:26

Imagine
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de iahim68 » 19 Iul 2013, 22:28

Asa arata noul acvariu al lui Oac! :)
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

AnteriorUrmătorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori