Comportament agresiv...

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Re: Comportament agresiv...

de axara_me » 19 Sep 2008, 14:09

andreea921 scrie:am doua broscute de florida,una mai mare si una mai micutza,iar cateodata daca ajung sa stea fata in fata in acvariu cea mare face niste miscari ciudate cu labutzele din fatza...sa fie un gest de agresiune?



salut,

din pacate aseara le-am prins si eu pe ale mele in aceasta postura!!! m-au uimit tare mult, nu stiam ce fac...nu am vazut ca se musca, doar ca una isi tremura labutele din fata spre ochii celeilalte in reprize...

au 7 luni...

nu degeaba le-am botezat Doroftei si Smarandescu...:))
Broscute prostute: Doroftei si Smarandescu
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 24
Membru din: 06 Mar 2008, 14:02
Localitate: bucuresti-rahova

de baladi » 08 Oct 2008, 23:00

Si mie mi s-au batut broscutele seara asta :(
am sa le separ.
cele mici au 10 luni si cea mare 10 ani. totul era ok in ultima luna de cand locuiesc impreuna.
Cea mare, mascul, l-a muscat de piciorutul din spate/gherute pe cel mai mic, tot mascul. Se pare ca cel mare tolereaza mai ok prezenta femelei.

PS: stiu ca numai dupa 2 ani se poate stabilii sexul, dar comparand cele doua broscute frati intuiesc care e mascul si care e femela prin comparatie.

oare cu timpul se vor impaca cei 2 masculi? oare cand vor avea dimensiuni mai apropiate?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 36
Membru din: 24 Apr 2008, 15:23
Localitate: Cluj-Napoca

de twinkie » 14 Oct 2008, 21:58

Mojave scrie:Este un gest de intimidare.
Cred ca ar fi bine sa le tii sub observatie, sa nu cumva sa se ia la bataie, mai ales daca e diferenta mai mare de dimensiune intre ele. Daca e cazul, mai bine le separi.



dar de unde stii ca e gest de intimidare? ai vreo sursa sigura? pt ca eu auzisem ca este un fel de "a face curte" sau de prietenie... am obs si la ale mele: cele care nu se plac, pur si simplu se bat, se musca, fara scheme d-astea. iar cele care fac gestul asta cu labutele nu s-au muscat niciodata si se inteleg bine. chiar sunt curioasa care e faza cu "dansul" asta al lor...
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 112
Membru din: 22 Noi 2006, 13:17
Localitate: Bucuresti, Dr.Taberei

de twinkie » 21 Oct 2008, 00:11

hai ca imi raspund singura. intre timp m-am documentat si cercetatorii spun ca vibratul gherutelor in fata altei broscute este intr-adevar un gest de "iubire", ca sa zic asa. va dau mai jos un scurt extras si doua link-uri unde puteti aprofunda singuri povestea:

"The elongated claws of male T. scripta (and of several other emydid turtles) are used during courtship, where males vibrate their claws across or near the female’s face (i.e., titillation behavior). Titillation behaviors are commonly used during courtship by young males, but are rarely used by relatively old males, which primarily use biting or chasing behaviors during courtship (Thomas 2002). Adult females have also been observed using titillation behavior during courtship (Lovich et al. 1990)."

http://www.bio.usyd.edu.au/Shinelab/stu ... lawuse.pdf

http://www.jstor.org/pss/1565064

alte studii au relevat acest comportament si intre exemplare de acelasi sex, in special feminin, acordandu-i-se conotatii de comunicare, identificare, dar niciodata de agresiune. i se mai spune "foreclaw display" si este la baza un gest cu puternice functii comunicative.

gata, sper ca nu v-am plictisit :<>
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 112
Membru din: 22 Noi 2006, 13:17
Localitate: Bucuresti, Dr.Taberei

de Florin » 21 Oct 2008, 13:31

Hmmm...interesant, insa nu inteleg de ce testoasa mea face acel gest in fata unui filtru si in acelasi timp musca. :shock:
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de Pandy » 11 Dec 2008, 14:34

Am si eu un mascul de aproximativ 2 ani (nu stiu exact pentru ca persoana de la care l-am adoptat nu cunostea varsta, e la mine din august anul trecut) si o broscuta cu caracteristici preponderent de femela (am luat-o si pe ea marti, a fost luata in decembrie anul trecut, deci are maxim 1 an si 2-3 luni). Pentru inceput le-am lasat sub supraveghere sa se plimbe impreuna pentru 10-20 minute prin casa, si am tot observat ca masculul se plimba in jurul ei, mirosind-o si din cand in cand facand celebrul gest de trepidare al labutelor din fata. Astazi dupa mica plimbare, am vrut sa vad cum reactioneaza masculul (proprietarul acvariului) in momentul cand are un nou locatar alaturi. In prima faza a inceput sa p miroasa, sa o cerceteze si dupa care sa-si faca gestul, la care femela dupa ceva vreme a reactionat incercand sa il muste de labute, nu i-a reusit dar s-a tot invartit si l-a prins de labuta din spate, el a reactionat, retragandu-se in carapace cum era de asteptat, dar dupa cateva secunde a revenit cu gestul lui caracteristic, fiind iar muscat, dar nu s-au observat urme sau mai rau sange. Ceea ce vreau sa subliniez este faptul ca, sa continui sa le las sub supraveghere o perioada de timp (10-20-30 minute) in acvariu si dupa vreo 1 saptamana sa o mut definitiv, sau sa incetez si sa ramana separati? Astept pareri.
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de tibor.sos » 11 Dec 2008, 16:20

m-am uitat pe link-urile pe care le-ai postat, monoceros, in afara de ultimul, unde e vorba de niste testoase subadulte, e vorba de dansul de imperechere a masculilor Trachemys! daca va uitati bine, masculul este cel care danseaza in fata femelei! el incearca sa atraga atentia femelei ca sa se imperecheze cu el! uneori pare agresiune dar numai pare. masculul meu de ex. iubeste la nebunie o femela (din patru) pe care o fugare tot anul - din cauza asta ea mai bine doarme pe uscat.

dar normal pot fi si probleme de teritoriu (rar! nu sunt testoase care tin teritoriu), de hrana nici sa nu vorbim, diferenta de marime, sau chiar probleme comportamentale.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 347
Membru din: 22 Dec 2006, 21:19

de tibor.sos » 11 Dec 2008, 16:21

Hmmm...interesant, insa nu inteleg de ce testoasa mea face acel gest in fata unui filtru si in acelasi timp musca.

posibil sa fie mascul? si este activ sexual? ai vazut caine care regula o carpa?

Da, este mascul.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 347
Membru din: 22 Dec 2006, 21:19

de anuk » 11 Dec 2008, 18:51

L-am prins si eu pe bamse al meu facand asta in fata incalzitorului :)). Oricum , nu stiu ce sa mai cred, l-am masurat din nou si are 12Cm la varsta de 5 luni :\. Io am inteles ca cresc repede dar nici chiar asa. Altii vad ca se lauda ca au toate conditiile si la 3-4 ani masoara 14-15cm, si eu nici repti glo nu am :(
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 278
Membru din: 12 Aug 2008, 19:29
Localitate: Bucuresti, Rahova City :)

de bosssu » 11 Dec 2008, 19:24

Cu cat sunt mia mari la vrsta cu atat cresc mai greu. Cat e mica o sa creasca repede.
Redy$&^Bulbuc Te&minatorii
*{(T&@CH€M? $)} $cripta €legans &reg;
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 338
Membru din: 16 Noi 2008, 23:14
Localitate: Pitesti

de MAVERICK_SS » 27 Feb 2009, 15:41

Se pare ca si in mica mea familie au inceput sa apara probleme de agresivitate si anume: De cateva zile observ cum femela in momentul in care e fata in fata cu masculul deschide gura si vrea sa il muste. Desigur urmeaza o mica fugareala in acvariu in care femela fugareste masculul si vrea sa il muste (am vazut ca i-a muscat inclusiv carapacea cand nu putea sa muste altceva). La toate aceste semne masculul e relativ impasibil, el doar fuge, nu o musca si el pe ea. Un alt lucru ce am observat este ca masculul la un moment dat incepe sa inoate prin acvariu cu viteza si parca o intarata pe femela. Din cate stiu eu, acesta ar fi un semn de imperechere, insa nu am vazut acel tremur al labutelor din fata al masculului asa ca nu stiu ce sa mai cred. Mentionez ca ambele broaste sunt impreuna de mai mult de un an si au aproximativ 6 ani ambii iar aceste semne de agresivitate nu apar tot timpul, sunt zile in care nu se cearta/musca si sunt alte zile in care da.

Stima.
Proud Daewoo Matiz owner
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 06 Ian 2007, 20:20
Localitate: Arad

de nikitutzza » 08 Mar 2009, 21:57

Am si eu doua broscute de florida cu tample galbene in varsta de 4 luni cred (eu le-am primit acum 3 luni, erau mici cat o moneda de 50 de bani) si de doua - trei zile, una dintre ele, care este putin mai bine dezvoltata, o musca foarte tare de coada pe cealalta. Si cand zic foarte tare, ma refer a faptul ca i-a retezat varful coditei :( si o musca si te tine apoi de coada ei, nu ii da drumul imediat. o ataca numai din spate. cealalta nu e asa de agresiva, desi il mai ataca si ea cand sunt fata in fata incercand sa muste de carapace sau de cap. si cel pe care il cred eu mascul ( care este si putin mai bine dezvoltat si o musca pe cea mai mica )cand sunt fata in fata isi tremura gherutele cum am vazut descris mai sus. Cand le-am cumparat mi s-a spus ca sunt fata si baiat. Nu inteleg de ce fac asa ca pana acum nu au facut :roll: momentan sunt separate, dar daca le pun inapoi in acelasi bazin iar incep... ce sa le fac? nu as vrea sa renunt la vreuna din ele :(
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 13
Membru din: 08 Mar 2009, 21:45

de OsDeRos » 09 Mar 2009, 02:09

sincer nu prea vad cearta atat de dura incat sa`si dea sangele. cea mare poate arata un pic de agresiune fata de cea mica ca sa`i explice regulile casei dar nimic mai mult. (opinia mea)
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 704
Membru din: 26 Aug 2008, 14:39
Localitate: jegosul bucuresti

de nikitutzza » 09 Mar 2009, 08:43

pai a muscat-o o data de codita incat i`a dat sangele. le-am pus iar in acelasi acvariu si le supraveghez momentan

edit: a muscat-o de 5 ori in 10 minute.. si am impresia ca o face asa din rautate pur si simplu, pentru ca o musca doar de coada si doar cand e cu spatele.. sa le las asa in acvariu pe amandoua? sau sa le separ o perioada mai mare de timp si apoi sa incerc sa vad ce se mai intampla?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 13
Membru din: 08 Mar 2009, 21:45

de tibor.sos » 09 Mar 2009, 12:32

poate fi vorba si de hrana nediversificata!!! trebuie sa le separi fiindca poate ramane fara coada chiar poate fi muscata de picioare. si diversifica-le hrana!
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 347
Membru din: 22 Dec 2006, 21:19

AnteriorUrmătorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori