amenjarea unui iaz pentru testoasa

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

amenjarea unui iaz pentru testoasa

de piscot » 03 Feb 2008, 18:47

stie cineva cum se poate amenaja un iaz pentru testoase...si mai ales ce materiale pot folosi pentru a nu fi toxice ? :?:
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 10
Membru din: 31 Ian 2007, 14:41
Localitate: pitesti

de Monoceros » 04 Feb 2008, 14:27

Da... ar fi frumos un iaz pentru testoase... :| :roll:
Materiale pentru iaz, vei gasii la magazinele de bricolaj, dar pentru testoase nu stiu daca vor fi utile, pentru ca testoasele sunt foarte curioase si distrugatoare :lol: ...cred ca ai citit si tu pe forum... situatii nenumarate in care testoasele au vandalizat filtrul, termostatul si orice obiecte noi din acvariu... :D
Eu sincer as improviza :lol: ...si as face asa...

-o groapa cat se poate de lata :wink: si adanca de 1.5m (pentru ca pe timpul iernii sa nu inghete toata... deci sa poata hiberna in iaz);
-as acoperi-o cu un strat de lut pentru ca sa nu permita absortia apei in mare masura si sa nu polueze izvoarele din jur;
-apoi acoperita cu un strat de pietris, stropit cu putin ciment, pentru a-l fixa;
-as astepta o luna de zile si apoi l-as umple cu apa. :lol:

Imagine
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de Florin » 04 Feb 2008, 15:35

Frumos gandit :bravo: dar totusi, nu ar fi frumos si cu niste plante?
Ma gandesc la niste ghivece cu flori de apa! :eusa_think:
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de piscot » 06 Feb 2008, 21:58

Multumesc mult pentru sfaturi :lol: .
Ma gandeam totusi sa nu il "construiesc" chiar afara ci in interiorul unei sere cu flori...Asa apa si-ar pastra o temperatura mai ridicata si cred ca s-ar simti mai bine.Plus ca ar fi ferita de pradatori.Ce credeti?
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 10
Membru din: 31 Ian 2007, 14:41
Localitate: pitesti

de Florin » 07 Feb 2008, 09:28

Pradatori..nu prea are, decat daca nu ai tu vreun animal prin curte, iar temperatura, da, o va ridica. Merge in interoriul unei sere cu flori, dar ai grija ! Daca folosesti substante toxice, pentru animale, sa nu ia contactul cu ele.
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de alyenn666 » 17 Feb 2009, 16:45

eu sunt foarte hotarat sa fac un iaz dar nu prea mi se pare chiar bun planu asta cu lut...cred ca apa tot se infiltreaza...alte idei mai aveti careva???
eu cred ca incerc sa pun ciment la greu....da nu stiu cum sa fac sa ii dau ce forma vreau eu ca n-am chef sa-l fac paralelipipedic...vreau sa semene cat mai mult cu un lac natural...oare se rezolva problema cu infiltrarea daca sub pietris pun vreun fel de folie sau ceva???
trachemis scripta scripta+trachemis scripta elegans
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 316
Membru din: 06 Noi 2007, 16:23
Localitate: Bucuresti

de Pandy » 17 Feb 2009, 17:36

Cred ca glumesti cu lutul. Tu nu ai vazut vase facute din lut ? Cel mai des vezi cani si tot felu in care se pune apa, ti s-ar parea tie ca apa se infiltreaza ?
Mai degraba cu cimentul daca nu sti sa-l torni :)
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de diego » 17 Feb 2009, 17:54

pai vasele alea sunt din lut, dar lutul este ars
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de alyenn666 » 17 Feb 2009, 19:49

m-am documentat pe domnu gugal si am gasit la magazine de bricolaj o folie speciala pentru iazuri din pvc...acum sper sa gasesc un magazin de unde sa pot sa cumpar la metru...si da ...lutul de la oale e ars :wink: iar ca sa pun lut ne ars ar trebui sa pun foarte mult ca sa nu absoarba apa...si plus ca unde pot eu sa gasesc lut ...ce fac stau cu lopata dupa mine oriunde ma duc si sap cate un metru ca sa gasesc lut???...asa ca varianta cu lutu cade..ramane sa gasesc folie si sa gasesc o metoda sa pun pietre ceva peste folie..ca sa arate a lac natural nu a copaie...cum il termin de facut o sa pun si poze...sper sa reusesc...
trachemis scripta scripta+trachemis scripta elegans
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 316
Membru din: 06 Noi 2007, 16:23
Localitate: Bucuresti

de diego » 17 Feb 2009, 20:42

Ar fi interesant de vazut fotografii si din timpul lucrarii. Vezi ca OsDeRos a postat niste linkuri utile legate de construirea unui iaz, dar intr-ul alt topic. Sa tii cont de faptul ca adancimea bazinului trebuie sa fie undeva la 1 m altfel risti ca pe timpul iernii sa inghete toata apa, iar testoasele tale ar fi puse in pericol.
Spor si sa ne tii la curent! :good
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de alyenn666 » 18 Feb 2009, 17:34

oricum nu cred ca il fac prea mic....cam 2/2 si adancime 1m...dar nu cred ca o sa las testoasele in el si iarna....mi se pare cam ciudat sa stau cateva luni fara ele ,fara sa miroasa a acvariu in casa ,fara sa le tin pe covor,fara sa le hranesc...deci n-ar fi problema cu inghetul...oricum de indata ce ma apuc o sa postez poze,idei,probleme aparute etc...
trachemis scripta scripta+trachemis scripta elegans
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 316
Membru din: 06 Noi 2007, 16:23
Localitate: Bucuresti

de Pandy » 18 Feb 2009, 20:47

Mult succes, sper ca la final sa-ti iasa asa cum ti-ai dorit :)K
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de alyenn666 » 25 Iul 2009, 15:18

idea initiala cu folia pentru iaz s-a materializat printr-o cada de fonta bagata in pamant si cu un tarc din plasa din aceea mica........afara le-am facut si un fel de pestera cu umbra ,am plantat multe flori ..a iesit destul de bine....sunt foarte fericit cand le vad la plaja la soare adevarat nu la bec .... :D
daca fac poze le postez cat mai curand
trachemis scripta scripta+trachemis scripta elegans
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 316
Membru din: 06 Noi 2007, 16:23
Localitate: Bucuresti

de miruna » 01 Sep 2009, 17:47

si eu le-am construit broscoilor mei un iaz, unde sa stea vara, a fost foarte usor, intr-o dupa amiaza a fost gata.

acesta este iazul din curte, din pacate nu ii pot tine pe micuti aici decat cand sunt acasa pentru ca nu au gard si nici nu pot pune unul pentru ca ar arata urat. acesta e mai mare
http://img4.imageshack.us/i/dsc00382ptc.jpg/
si au si o fantana
http://img530.imageshack.us/i/dsc00387k.jpg/

in gradina insa le-am amenajat unul putin mai mic, imprejmuit cu sarma de rapit, iar pe fund am pus folie de pvc

cateva poze
http://img210.imageshack.us/i/dsc03296n.jpg/
http://img4.imageshack.us/i/dsc03298lax.jpg/
http://img24.imageshack.us/i/dsc03295x.jpg/
micutii cu apa putin murdara
http://img81.imageshack.us/i/dsc03910.jpg/
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 11
Membru din: 30 Iul 2009, 10:11


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Google [Bot] şi 0 vizitatori