VITAMINA A si broscutele testoase

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

VITAMINA A si broscutele testoase

de diego » 13 Feb 2008, 14:05

Vitamina A este una din vitaminele gras-solubile. Este un antioxidant, ajuta in crestere si repararea tesuturiilor, si este important pentru o functionare buna a vazului, a pielii, membranelor mucoase, si a celulelor ce transporta fluidele dintr-un tesut intr-altul(“conducte”). Un termen conditionat “squamous metaplasia” apare in deficienta vitaminei A, ce rezulta in subtierea “conductelor”, blocand deseori fluxul fluidelor prin acestea. Cel mai obisnuit in conductele lacrimale, si conductele care fac legatura cu pancreasul si rinichiul. Deficienta in vitamina A este deseori intalnita in cazul broscutelor acvatice si mai ales la pui, hranite cu diete inadecvate.
Imagine
Vitamina A - solutie orala in picaturi

HRANA ASOCIATA CU CARENTA VITAMINEI A
Vitamina A este prezenta in mari cantitati in vegetale: verzi dotate cu frunze, galbene si oranj precum morcovii sau dovlecei, in toate speciile de pesti. Testoasele hranite cu varza iceberg (seamana cu varza noastra) sau hrana industriala de proasta calitate tind sa dezvolte deficiente ale vitaminei A, din moment ce acestea contin vitamina A in cantitati foarte mici. Testoasele proaspat iesite din ou hranite prin diete cu proteinte la nivel ridicat risca de asemenea sa dezvolte aceasta deficienta a vitaminei A.

Nota informativa cu privire la alimentatia testoaselor acvatice: Pe langa carnea de peste, o sursa bogata de vitamina A poate fi si ficatul de pasare/pui.


SEMNELE CARENTEI VITAMINEI A LA TESTOASE.
• Ochii umflati
• Lipsa apetitului si caderea in greutate
• Infectii(cu bacterii) de gradul 2 ale pielii
• Scurgeri nazale (precum raceala in cazul oamenilor)
• Inflamarea cavitatii bucale iar apoi necrozarea tesutului.
• In perioada embrionara, dezoltarea anormala a ochilor.

Cel mai characteristic semn al deficientei vitaminei A este umflarea pleoapelor. Deseori aceasta inflamatie este atat de severa incat ochii nu mai pot fi deschisi. Este de asemenea un semn frecvent in cazul infectiilor, pricinuite de bacterii, a ochiilor sau a cailor respiratorii, sau rezultatul iritatiilor ochilor din cauza rumegusului murdar/prafuit. Asadar, un diagnostic trebuie stability inaintea inceperii unui tratament.
In cazuri grave , pancreasul, ficatul sau rinichii pot fi afectati.

CUM ESTE CARENTA VITAMINEI A DIAGNOSTICATA?
Trecutul nutritional si felul in care a fost pastrata mancarea testoasei este foarte important in stabilirea unui diagnostic in cazul deficientei vitaminei A. Veterinarul va avea nevoie sa stie cu ce a fost si este hranita broscuta, si orice alte suplimente.

Specia testoasei, simptomele bolii, si o examinare fizica vor oferi informatii valoroase. Alte cauze ale simptomelor, infectiile de exemplu, vor trebui tratate. Gravitatea ranilor tesuturilor vor fi evaluate, de exemplu prezenta ulcerului corneal, pneumonia, sau infectiile secundare. Teste la laborator vor determina sanatatea organelor interne precum ficatul si rinichiul. Prelevarea mostrelor pentru a determina nivelul bacteriilor prezente si biopsii ale leziunilor pot fi necesare.

CUM ESTE TRATATA DEFICIENTA VITAMINEI A?

Cheia tratamentului este crearea unei diete nutritionale echilibrate, dezvoltata specific dupa specia testoasei, luan in calcul daca este carnivore sau ierbivora. Suplimente ale vitaminei A vor fi administrate pe cale orala ( metoda cea mai potrivita ) sau prin injectii (daca sanatatea broscutei este grava) pana cand aceasta isi va reveni la un nivel acceptabil. Broscutele cu deficiente ale vitaminei A au de multe ori deficiente si la nivelul altor nutritieni, precum vitamina E si zinc, deci aceste dezechilibre din punct de vedere nutritional trebuiesc corectate de asemenea. Trebuie sa avem grija san u supraalimentam , din moment ce vitamina A poate fi toxica in cantitati mari. Urmeaza indrumariile veterinarului cu atentie. In hranirea prin diete comerciale, cum ar fi diete pe baza pastravilor, acestia trebuie sa fie proaspeti si de calitate.

Text tradus de luc
Sursa: Animal Planet
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de lxndr_faur » 18 Sep 2008, 09:07

foarte interesant...si broscuta mea am vazuto in ultimul rand cu ochisori cam unflati si dadea cu labuta pe ei(incercand intrul fel sa se ssteraga...)...am sa incerc si eu sa ii dau vitam,ina A dar pe care orala cum se administreaza pus in apa sau cu o pipeta sai pui in gurita? :?: si pla spunetimi mai exact cum se administreaza la cat timp si cat sa ii dau la cati litri si altele... si ce diete trebuie sai dau...deocamdata eu ii dau meniu saptamanal...pls help astept raspunsuri..multumesc
Alexandra
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 160
Membru din: 25 Mar 2008, 09:15
Localitate: onesti

de lxndr_faur » 18 Sep 2008, 09:09

a si inca ceva scz am uitt sa criu :) vitamina aia A este special pntru broscute sau pot lua de la farmacie de oameni?
Alexandra
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 160
Membru din: 25 Mar 2008, 09:15
Localitate: onesti

de diego » 18 Sep 2008, 10:01

Vitamina A se gaseste in farmacii. Poate fi administrat atat intern cat si extern.
Intern: 2-3 picaturi/zi pe cale orala iar in cazul in care nu reusesti asa, trebuie administrat injectabil iar pt asta iti recomand sa o duci la un veterinar.
Extern: 2-3 picaturi/zi in zona ochilor si de asemenea poti sa o ungi si pe carapace.
Tratamentul se poate face timp de 3 sau 5 zile iar efectele se vor putea vedea dupa 7 zile de la inceperea tratamentului.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de lxndr_faur » 18 Sep 2008, 16:34

diego scrie:Vitamina A se gaseste in farmacii. Poate fi administrat atat intern cat si extern.
Intern: 2-3 picaturi/zi pe cale orala iar in cazul in care nu reusesti asa, trebuie administrat injectabil iar pt asta iti recomand sa o duci la un veterinar.
Extern: 2-3 picaturi/zi in zona ochilor si de asemenea poti sa o ungi si pe carapace.
Tratamentul se poate face timp de 3 sau 5 zile iar efectele se vor putea vedea dupa 7 zile de la inceperea tratamentului.

...ms ...dar nu ii pot da in gura...nu ii por pune in mancare???si ea sa manance mancarea sau in apa?
Alexandra
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 160
Membru din: 25 Mar 2008, 09:15
Localitate: onesti

de lxndr_faur » 18 Sep 2008, 19:37

aha totul m :) ie clar acum ...mam documentat mai bine :stud ...dar un singur lucru mie neclar...ce fel de vitamina A trebuie adica pentru copi sau pentru adulti??si trebuie neaparat vitamina A exact ca in poza aia?sau merge si alta?ii pot pune 2-3 picaturi pe carapace SI pe ochi sau doar pe carapace(sau doar pe ochi?)??...ms de raspunsuri diego :flower
Alexandra
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 160
Membru din: 25 Mar 2008, 09:15
Localitate: onesti

de lxndr_faur » 19 Sep 2008, 17:46

Buna!am venit cu niste vesti :mrgreen: ,am luat Vitamina A dar nu seamana cu aia din poza ta...am sa-i administrez cate o picatura pe fiecare ochisor si inca 2 pe carapace si o so las la sa usuce putin...este bine asa? :?: a si sa postez o poza cu Vitamina A si daca pot sa postez si una cu broscuta in care i se vad ochi...scz de imagini nu am web bun :(
Astai Vitamina A:
Imagine
Si astias ochi broscutei:
Imagine
Imi cer scuze inca o data pentru poze :| ...
Alexandra
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 160
Membru din: 25 Mar 2008, 09:15
Localitate: onesti

de diego » 19 Sep 2008, 18:38

este ok si asta
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de Lancelot » 19 Sep 2008, 20:16

si eu am loat exact ca in poza :) deci e buna si aceasta....eu ii pun si pe ochisori si pe carapace...dar in gura nu pot sa ii dau....nic cum

pe carapace are o pata alba , sper sa o ajute vitamina A sa se vindece :-S
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 86
Membru din: 20 Iul 2008, 15:41
Localitate: Viseu de Sus

de lxndr_faur » 19 Sep 2008, 21:00

Lancelot scrie:si eu am loat exact ca in poza :) deci e buna si aceasta....eu ii pun si pe ochisori si pe carapace...dar in gura nu pot sa ii dau....nic cum

pe carapace are o pata alba , sper sa o ajute vitamina A sa se vindece :-S

ms de raspunsuri diego...apropo cine are o pata alba?broscuta ta?(sau a mea?...eu stiu ca a mea nare nici o pata deaia te intreb:D)
Alexandra
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 160
Membru din: 25 Mar 2008, 09:15
Localitate: onesti

de lxndr_faur » 20 Sep 2008, 15:07

Azi i-am dat broscutei o picatura de vitamina a pe carapace ais una ape ambi ochi(fiind mica nu ii pot da 2-3 picaturi...ii acopera tot capu)si era foarte iritata...se scarpina in truna :( ...si avea ochi si mai umflati ca data trecuta...acuma i se vede o pielita albiciaoasa pe ochi(se vede numa pe un sfert din ochi acea pielita albicioasa...)si acea "pielita" nu i se vedea asa inainte(asa de mult!!doar un pic de tot)si cand am bagato in apa usor isi deschidea ochii...mie mi se para ca e mai rau decat data trecuta :( ...este normal?pls help!
Alexandra
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 160
Membru din: 25 Mar 2008, 09:15
Localitate: onesti

de Florin » 20 Sep 2008, 18:45

Care este temperatura apei? Oricum, nu este de vina vitamina A.

PS:sper ca i-ai pus deasupra ochilor si nu in ochi.
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de lxndr_faur » 20 Sep 2008, 19:15

temperatura apei este de 18 grade :( fiind ca nam incalzitor si nu imi pot cumpara....nu ma lasa maicamea :oops: :cry:
Alexandra
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 160
Membru din: 25 Mar 2008, 09:15
Localitate: onesti

de alin_lio » 20 Sep 2008, 23:52

Cred ca cel mai bine ar trebui sa intri intr-o sedintza serioasa cu mama ta si spunei ca este foarte IMPORTANT ca pentru viatza broscutei sa fie un incalzotor ,fara o temperatura constanta de 26 de grade broscuta se inbolnaveste si va putea chiar muri ,iar acel incalzitor nu consuma ata de mult . Bafta si succes in continoare cu broscuta.
Lucia and Andy testosi pana la capat
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 92
Membru din: 27 Mai 2008, 17:32
Localitate: (Timisoara) Villalba Spania

de lxndr_faur » 21 Sep 2008, 07:52

nu stiu ce o sa fac...cam cat consuma un incalzitor pe luna?stiing ca eu umplu acvariul cu aprox 25 de litri....si cat ma costa?
Alexandra
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 160
Membru din: 25 Mar 2008, 09:15
Localitate: onesti

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori
cron