incredibil :O :O

Discutii despre alimentatia testoaselor.

Moderator: Sheppard

incredibil :O :O

de Prajescu Lucian » 09 Aug 2008, 14:21

astazi , mama a luat-o in mana , este foarte mica broscutza , mama o mangaia pe gat aproape spre gura , si broscuta deschimdea gura , pana la urma a muscat-o pe mama de deget , dar aceasta na simtit nimic , a muscata ca atunci cand mananca mancare , foare rapid , aproape ca nam vazut nimic ! :| , sa fie un semn ca o deranjeaza , sau ca e agresiva ? ( eu imi doresc sa fie agresiva sa nu puna mana nimeni pe ea :)) ) :D
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 26 Iul 2008, 14:02
Localitate: Bucuresti

de Florin » 09 Aug 2008, 14:37

O deranjeaza, dar poate sa fie si un semn de agresivitate.Ca sa o faci agresiva, nu lasa pe nimeni sa puna mana pe ea si nici tu sa nu pui.Da-i mancare, uita-te 10 minute la ea si las-o.Asa se va salbatici.
Pe a mea nu pune mana nimeni inafara de mine.Eu ii cunosc ,,smecheriile" :wink:
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de luc » 10 Aug 2008, 00:19

wow :P vreti predatori a? :D dar faza cu uitatul 10 minute la ea dupa ce ii dai de mancare, ce rol are? Am inteles ca daca nu o iei in mana, si nu o inveti cu oamenii chiar asa... o sa fie mai salbatica, dar nu inteleg faza cu 10 min :) si... cum e sa ai o broscuta rea :P ? musca? mai ales dak are 3 ani, cred ca musca tare :D
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 02 Noi 2007, 21:15
Localitate: constanta

de Florin » 10 Aug 2008, 11:09

Te uiti putin timp la ea,pentru a vedea daca se simte bine, daca are nevoie de ceva..etc> La asta m-am referit.De muscat, nu stiu cum musca pentru ca nu m-a prins niciodata.( decat atunci cand era mica)
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de luc » 10 Aug 2008, 12:02

:P m-a muscat si p mine azi, broscuta aia mai mica si mai speriecioasa :P am luat'o in mana, si cand am inceput sa o perii pe carapace m-a muscat :P am m-ai luat'o in mana, dar nu ma musca :P si de ceva timp nu am mai luat'o nici la periat. Si acm, cand a vazut ce ii fac HATZ ! :D
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 115
Membru din: 02 Noi 2007, 21:15
Localitate: constanta

de Lancelot » 14 Aug 2008, 23:50

a mea are 3 anishori si ma musca destul de des , bine nu musca tare , dar ma prinde de deget , mai ales atunci cand ii dau de mancare sau cand ma joc cu ea...
si nici la mine nu pune nimeni mana pe ea decat eu , la mine mereu e relaxata cand o iau in mana , dar cand incerca soramea sau altcineva sa o ieie din acvariu imediat se baga in carapace speriata...
eu ma bucur ca macar pe mine ma cunoaste mai bine :)
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 86
Membru din: 20 Iul 2008, 15:41
Localitate: Viseu de Sus

de lulu_broscuta » 05 Dec 2009, 07:39

Lulu a mea ma musca de cate ori pun degtetul in acvariu,sau pe sticla,sau cand o iau in mana,e foarte haioasa :lol: .Eu mi-am mai luat o broscuta in afara de Lulu si cea bolnava si Lulu a "invatato"si pe cealalta sa ma muste. :lol:
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 50
Membru din: 24 Sep 2009, 18:28

de Monoceros » 05 Dec 2009, 11:50

Nu o sa ti se mai para asa amuzant cand va creste si te va musca sanatos de o sa iti dea sangele. :roll:
Eu le-am dezvatat pe ale mele de muscat de foarte mult timp... nu le-am mai dat mancare din mana si cand ma apropiam cu mana de ele (pentru diverse ajustari in acvariu) si ma muscau le dadeam un bobarnac peste botic... asa s-au calmat... nu mai musca deloc. :wink:
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de Lorien » 07 Ian 2010, 22:44

Eu mi-am luat o muscatura zdravana cand ii dadeam de mancare..partea nasoala a fost ca m-am speriat si am tras repede mana, numai ca broasca a ramas agatata de degetul meu si a facut un mic zbor de vreo juma de metru dupa care a cazut inapoi in apa..ea nu a patit nimic dar degetul meu a ramas cu sechele..de atunci nu ii mai dau sa manance direc din mana..la cat de mare e acum, m-ar inghiti cu totul :yikes:
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 46
Membru din: 17 Dec 2009, 22:51
Localitate: Bucuresti

de bogdy » 18 Ian 2010, 21:09

si a mea musca de rupe la fiecare masa raman cu sechele pe degete (si inca e mica ) :))) nu pot sa ii dau bobarnace ca mie mila de ea dar nu imi place nici sa ma muste chiar asa .....
1. Graptemys pseudogeographica khonii 7,2 cm
2. 13
3. Sannicolau-Mare ...Tm
4. <partial>
5. acvariu 40 l ocupat (urmaza unu de 80x37x75 ), Filtru extern Hagen Aqua Clear 150 , incalzitor resun 300w, incalzire insula bec normal 60w
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 145
Membru din: 04 Ian 2009, 17:46
Localitate: Sannicolau-Mare

Draguta mea nu musca

de shoson » 02 Mai 2010, 10:11

Broscuta mea nu musca.nici macar atunci cand era mica nu musca.E asa blanda scumpica mea si atat de lipicioasa...Cand sunt pe microbuz o iau in brate si sta asa cumincioara...se uita la mine asa frumos.O singura data a incercat sa muste.Cred ca era nervoasa sau poate a durut-o pentru ca o luasem de labuta sa o scot afara din acvariu...de atunci nu o mai iau asa.



Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 11
Membru din: 27 Apr 2010, 07:11

de polar bear » 03 Mai 2010, 17:01

eri m-a muscat testoasa asta.....nu vroia de loc sa-mi dea drumul.parca m-a tinut un minut dar de fapt au fost 15 sec. :cry:
e adevarat ca ea,cand era mica, mai ma musca dar nu simnte-am nimic,acum e maree,si are o muscatura "mortala".... :lol: :cry: :yikes:
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 128
Membru din: 17 Dec 2009, 19:14
Localitate: Bucuresti

de shuba » 04 Mai 2010, 17:14

a mea musca...da isi baga capu sub apa si musca...ca si cum ar vrea sa mance...acum sta la soare si se uita urat la mine:P
Trachemys scripta scripta
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 16
Membru din: 14 Apr 2010, 08:42
Localitate: Hunedoara, jud.Hunedoara


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator