Comportament agresiv...

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Comportament agresiv...

de andreea921 » 19 Ian 2007, 21:07

am doua broscute de florida,una mai mare si una mai micutza,iar cateodata daca ajung sa stea fata in fata in acvariu cea mare face niste miscari ciudate cu labutzele din fatza...sa fie un gest de agresiune?
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 30
Membru din: 19 Ian 2007, 19:22
Localitate: Oradea

de Mojave » 19 Ian 2007, 21:27

Este un gest de intimidare.
Cred ca ar fi bine sa le tii sub observatie, sa nu cumva sa se ia la bataie, mai ales daca e diferenta mai mare de dimensiune intre ele. Daca e cazul, mai bine le separi.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 73
Membru din: 03 Noi 2006, 23:41
Localitate: Bucuresti

de Florin » 19 Ian 2007, 21:38

Sigur o sa se bata.Testoasa mea face acelasi gest, dar la filtru de data asta.Isi tremura labele din fata cateva secunde si dupa aceea incepe sa muste foarte violent .
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de Monoceros » 19 Ian 2007, 21:44

Se vor certa un timp... asta este... nu ai ce face. Ale mele s-au certat si batut vreo 3 ani, iar acum "s-au impacat"... nu se mai cearta decat pe mancare... se alearga si isi mai fura, una alteia, mancarea, dar nu se mai bat sau intimideaza. Iti trebuie rabdare, daca se ranesc sa le tratezi si sange rece cand le vezi muscandu-se de cap, gat, coada, membre. :lol:
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de andreea921 » 19 Ian 2007, 21:47

sper sa nu se raneasca prea tare,leam vazut muscandu-se de piciorushe dar nimic serios,parca aia mare o tachineaza pe cea mica.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 30
Membru din: 19 Ian 2007, 19:22
Localitate: Oradea

de Monoceros » 08 Feb 2007, 11:40

[diego] a gasit acest filmulet, iar daca vreti sa vedeti cum se manifesta acest gest de agresivitate pentru intimidare,
aruncati un ochi aici.
Multumiri lui [diego] !!!

PS: Am gasit si eu mai multe filmulete asemanatoare:
http://www.youtube.com/watch?v=emJFye76EcA
http://www.youtube.com/watch?v=y6E83ncV ... ed&search=
http://www.youtube.com/watch?v=Zu263boD ... ed&search=
http://www.youtube.com/watch?v=DjZOT6cm ... ed&search=
Ultima oară modificat de Monoceros pe 08 Sep 2007, 14:26, modificat 1 dată în total.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de Florin » 08 Feb 2007, 12:22

Exact asa face si testoasa mea.Este chiar enervant zgomotul acea dupa un timp. :(
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

vf

de kry_ss_c » 08 Feb 2007, 13:49

si ale mele fac asa... nu avem ce le face toata lume se cearta etc.... am 2 papagali se bat ca nebunii uneori. si 2 hamsteri vai doamne ce lupte mai drag se pare ca broscutlele sunt mai cumintele... se mai musca de labute cat e vb de mancare ...sper sa nu fie mai rau
"Fiecare are amintirile pe care le merita"
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 26
Membru din: 04 Noi 2006, 16:41

de geo » 13 Apr 2008, 20:18

am si eu o belea cu testoase agresive. am 3 testoase mari (20 cm, 18 cm si 13 cm diametrul carapacei). nu stiu sexul lor, le am de la Craciun (le-am primit). de cateva zile, doua dintre ele se cam fugaresc. la inceput mi se parea oarecum amuzant, imi dadeam seama nu prea se impaca, dar nu parea ceva periculos. azi dimineata, insa, una din ele avea carapacea muscata (ii lipseste o bucatica din ea). cealalta, batausa, a atacat-o azi toata ziua, pana m-am ofticat de tot si am scos-o in cada sa se calmeze. dar nu s-a calmat; in momentul in care am bagat-o la loc in acvariu, a sarit iar la aia s-o muste. cea de a treia e total impasibila la bataia celorlalte doua.
am nevoie de un sfat: ce sa fac sa le potolesc? nu pot sa le vad batandu-se, cu atat mai mult cu cat deja s-au ranit. nu am alt acvariu, sa le despart, si nici nu e cazul acum sa-mi cumpar alte echipamente (consider ca am investit deja mai mult decat as fi crezut vreodata in animalutele astea). va rog sa-mi dati un sfat. multumesc frumos si imi cer scuze daca am lungit prea mult mesajul...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 26 Dec 2007, 12:46
Localitate: bacau

de Pandy » 13 Apr 2008, 20:34

Eu ti-as recomanda pentru moment despartirea pentru ca altfel nu vad cum, daca s-au obisnuit cu tine incearca in momentul in care se bat sa le distantezi si pe cea care a inceput lupta sa o "bati" peste botic, dai un bobarnac, sa inteleaga ca nu e bine ceea ce face
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de geo » 13 Apr 2008, 20:49

Pandy scrie:Eu ti-as recomanda pentru moment despartirea pentru ca altfel nu vad cum, daca s-au obisnuit cu tine incearca in momentul in care se bat sa le distantezi si pe cea care a inceput lupta sa o "bati" peste botic, dai un bobarnac, sa inteleaga ca nu e bine ceea ce face


multumesc frumos pentru raspuns. nu ma asteptam sa-l primesc atat de repede :D ... daca ramane doar varianta despartirii, as putea sa las pe una din ele intr-un lighean sau ceva asemanator peste noapte? poate sta mai mult pe uscat sau sa-i pun apa? pana gasesc maine o varianta mai buna...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 26 Dec 2007, 12:46
Localitate: bacau

de Monoceros » 14 Apr 2008, 08:06

O alta varianta ar fi sa donezi una dintre ele!
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

multumesc

de geo » 14 Apr 2008, 17:01

multumesc pentru raspuns. nu prea as vrea sa dau pe niciuna din ele, ca mi-s dragi si n-as putea alege dintre copiii mei :D . dar pe moment am rezolvat problema: am facut rost de un acvariu mai mic in care l-am pus pe bataus (sau batausa? :?: ) si azi e o liniste si o pace in ambele acvarii de zici ca nu-i adevarat :D... se uita unii la altii prin geam, ca acvariile sunt unul langa celalalt.
in fine, vorba lunga saracia omului. multumesc pentru ajutor!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 26 Dec 2007, 12:46
Localitate: bacau

de andreea921 » 28 Mai 2008, 14:21

Am doua broscute,unul este mascul,iar cealalta fetita.I-am crescut separat in doua acvarii diferite.I-am mai pus impreuna,iar singura reactie era de curiozitate si erau un picut speriati,dar imi este frica sa nu se atace unul pe celalalt sau se muste prea tare.Daca sunt de sexe diferite pot aparea certuri pentru teritoriu?Iar in cazul muscaturilor..se pot musca asa de tare incat sa sangereze?.Fetita are un an si vreo 2 luni,iar masculul are 2 ani si cateva luni.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 30
Membru din: 19 Ian 2007, 19:22
Localitate: Oradea

de Monoceros » 28 Mai 2008, 16:28

Da, dar la fel de bine se pot si impaca dupa ceva timp de acomodare.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori