Bearded Dragon (Pogona Vitticeps)

Cameleoni, Crocodili si Aligatori, Iguane, Serpi, Soparle, Tuatara.

Moderator: Pandy

Bearded Dragon (Pogona Vitticeps)

de Houdini » 13 Apr 2008, 11:20

Poze cu cele 2 exemplare ale mele:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Scuze pentru pozele neclare. :oops:
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 12 Apr 2008, 11:49
Localitate: Bucuresti

de Pandy » 13 Apr 2008, 11:43

Sa-ti traiasca si sa fie sanatoase, cum e cu intretinutul, cam ce ar necesita o reptila ca asta ?
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de Houdini » 13 Apr 2008, 12:01

In perimul rand, necesita un terrariu destul de mare, deoarece ajung chiar la 30 centimetri fara coada. Exemplarele mele sunt tinere (6-7 luni).
Am un terariu de 1m*50cm*50cm, un bec 100W si un neon Reptiglo 10.0 de la Exo-Terra. Au nevoie de un procent mare de UV si de conditii desertice. In partea calda (in terrariul meu) sunt temperaturi in jur de 40C (pot fi si mai mari), iar in partea rece de 28-30C. Pe langa lumini, mai am si un Heat Wave Desert Large, tot de la Exo-Terra, care este situat sub substratul alcatuit din nisip cat mai fin posibil. Recomandat Desert Sand (Exo-Terra) sau Terra Sand (JBL).
Sunt animale omnivore, hranindu-se cu legume si insecte. Sunt multe legume si fructe bune, printre care:
- andive
- mar
- para
- morcov
- mazare
- fasole
Puii trebuie hraniti cu 60%=70% insecte, iar adultii pot trai cu 95% vegetale, dar leplac insectele foarte mult. Daca hrana vie este o problema, folositi Canned Foods de la Exo-terra.
Nu am timp sa postez totul acum, voi reveni cu mai multe informatii.
O zi buna!
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 12 Apr 2008, 11:49
Localitate: Bucuresti

de Florin » 13 Apr 2008, 14:18

Le poti lasa prin casa?Musca? Alearga repede?
Sa-ti traiasca! :D

Ps: foarte frumos amenajat acvariul!
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de Houdini » 14 Apr 2008, 15:05

Adultii acestei specii sunt foarte blanzi. Stau pe bratul unui om cu placere. In zilele calduroase ii poti scoate afaracam 15 minute ca sa aiba parte de raze UV naturale, intr-un cuvant sunt foarte cuminti. Puii, pe de alta parte, sunt speriosi, atunci cand ii iei in mana vor incerca sa fuga, dar se vor calma. Din cauza faptului ca sunt neastamparati, poti scapa puii din mana si, cu toate astea , foarte proabil vor supravietui chiar si daca cad de la o inaltime mare. Recunosc, eu am scapat masculul meu cam de la 100 cm si am fost foarte ingrijorat, m-am gandit sa-l duc la vet. Pana a gasesc eu un vet care sa stie sa se ocupe de squamate, el si-a revenit complet, i-am facut un "Health-Check" (chiar daca nu sunt expert, ma pricep destul de bine la chestia asta) si arata perfect.
In ciuda acestor lucruri, un exemplar sanatos nu musca NICIODATA.
By the way, pentru iubitorii de reptile, http://www.okian.ro/store/category/inde ... ry_id=5829 :mrgreen:

PS: Sunt alergatoare foarte bune, aceasta fiind prima masura la care recurg cand se simt amenintate, dar fortunately, adultii sanatosi nu fug aproape niciodata. Mr. Green
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 12 Apr 2008, 11:49
Localitate: Bucuresti

de diego » 14 Apr 2008, 15:59

foarte faine! o poza cu terariul in ansamblu ai? as vrea sa vad cum arata tot ambientul
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

de Andr3 » 10 Mar 2009, 16:27

de unde le-ai luat ?
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 23 Dec 2008, 17:38
Localitate: undeva-n romania :))))


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator