Hrana testoaselor de apa si terestre

Discutii despre alimentatia testoaselor.

Moderator: Sheppard

de shak_spawn » 25 Feb 2008, 18:03

Ramele se pot da si intregi, nu trebuie sa le tai tu bucetele, ca stiu si ele sa le taie si asa mai intra si instictul de vanator in prim plan. A mea se pare ca nu are asa ceva. Are cateva zile si face un an, si am zis sa marchez momentul, si sa ii cumpar doi pesti, sa ii manance. Si nu vrea. De o ora sta cu ei in acvariu,si cere de mancare. Nu stiu, poate o fi prea devreme sa ii dau pesti. La indicatiile date nu se spune calr, de cand poti sa incepi sa dai si altceva de mancare decat gamarus sau inima liofilizata sau de astea. "Cand se mai maturizeaza" e o notiune destul de ambigua, avand in vedere c procesul dureaza 3-5 ani in funtie de sex.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 55
Membru din: 30 Apr 2007, 19:54
Localitate: Galati

nesatule

de axara_me » 11 Mar 2008, 09:49

buna!
am bazait de multa vreme ca vreau broscute si le-am primit de martisor!
nu stiu ce sex au, insa le-am luat din pet shop ul din orhideea.
carapacea lor este mare cat ai face un cerc cu degetul mare si cel mijlociu. problema mare este ca sunt super flamande!
le dau creveti dintr-acei uscati, gammarus parca, , mancare recomandata de cel de la pet shop, de 2 ori pe zi: dimineata si seara. cat mananca ele in 3-4 minute.
dar ar manca tot timpul!!! de cate ori ne vad pe langa acvariu vin la suprafata si inoata, se agita, se uita in sus la noi...si daca le dam de mancare, mananca TOT
mi-e frica sa nu le ingras, dar mi-e si mila sa fie flamande...
ce ma sfatuiti?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 24
Membru din: 06 Mar 2008, 14:02
Localitate: bucuresti-rahova

de shak_spawn » 11 Mar 2008, 10:05

Da-le de mancare de vreo 4-5 ori pe zi. Cand vezi ca se agita asa, da-le de mancare. E normal sa fie flamande, sunt mici si ca si copii mananca foarte mult. De ingrasat nu poate fi vorba inca, caci sunt in crestere. Da-le de mancare cand cer ele, la inceput. Eu o faceam numai pt ca sa nu mai plescaie apa(eram in sesiune si ma enerva groaznic). Eu o am de un an si inca ii dau de mai multe ori pe zi mancare, pentru ca cere.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 55
Membru din: 30 Apr 2007, 19:54
Localitate: Galati

de Monoceros » 11 Mar 2008, 12:05

Eu iti recomand sa le hranesti ca si pana acum (de doua ori pe zi... dimineata si seara), insa hrana/zi sa cantareasca 8% din greutatea testoasei. Daca nu ai posibilitatea sa cantaresti cantitatea de mancare, o solutie este sa le dai cat pot manca in maxim 10 minute.
Evita sa le dai hrana in exces. Nu trebuie sa ramana mancare sau resturi de mancare in acvariu.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

crestere

de axara_me » 11 Mar 2008, 13:02

da, ma gandeam si eu ca sunt mici si mancacioase:) cat sunt in crestere dar aveam dubii.

cat despre mancarea ramasa in acvariu ma exaspereaza; tb seara sau la 2 zile sa o pescuiesc cu o sita caci in filtru nu raman resturile ci pe fundul apei si se cam baloseste apa, am vz si eu....

o sa le dau 3-4 portii (doua consistente dimineata si cand aj de la serv-18.00 si inca doua portii mici pana la 12.00-01.00 pana ma cul.
poate le mai stapanesc:))
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 24
Membru din: 06 Mar 2008, 14:02
Localitate: bucuresti-rahova

de Florin » 12 Mar 2008, 08:52

Acvariul se murdareste din cauza ca lipseste filtrul!
Totusi, incearca sa le dai mai putin de mancare..le dai destul de mult!
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de Pandy » 04 Apr 2008, 07:26

Am si eu o problema legata de inima de vita cruda. I-am dat broscutei mari cam odata la 3 zile, in celelalte zile ramase ii dadeam ori gammarus, ori creveti, sticks'uri sau altele. Problema este ca aseara i-am dat inima si in dimineata asta a vomitat in cantitati mai mari decat a fost inima. Pana acuma nu a mai vomitat niciodata, sa ii opresc alimentatia cu inima de vita cruda ?
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de shak_spawn » 04 Apr 2008, 07:32

Pandy scrie:Pana acuma nu a mai vomitat niciodata, sa ii opresc alimentatia cu inima de vita cruda ?


Pai, ai putea o saptamana sa nu-i dai deloc, chiar 2. Daca mai vomita clar nu e de la inima. Daca nu vomita, dupa 2 saptamani da-i iar si vezi cum reactioneaza.
Este posibil sa fie produsul mai vechi...:-??
Eu asa te sfatuiesc sa faci.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 55
Membru din: 30 Apr 2007, 19:54
Localitate: Galati

de Pandy » 04 Apr 2008, 07:47

Nu cred ca ar fi posibil, ca totusi este luat dintr-un magazin alimentar de unde se cumpara si pentru om si nu cred ca ar risca sa vinda produse expirate, tinand cont ca sunt naturale. O sa incerc, multumesc de sfat, daca cineva are alta idee sa o zica.
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de baladi » 24 Apr 2008, 19:39

Salut,
va povestesc si eu despre alimentatia broscutei mele. (btw are 9 ani si 17 cm)

dealung timpului, in grija parintilor, sa obijnuit cu o dieta naturala (carne cumparata de tot felu- nu grasa, viermi, gandaci, fluturi, rame, melci etc) si cu un regim fix de hibernare.
in ultima vreme mananca muschi de vita cam odata la 4 zile.. dieta nu e prea variata deoarece ultima dat acand am incercat, nu a mancat viermi uscati, iar de legume nu se atinge. apropo, odata a fost curioasa si a mancat foarte pofticioasa o bucata (cat un bob de porumb) de cascaval :lol: stati linistiti ca nu a patit nimic.
nu prea imi fac mari griji in privinta dietei deoarece in habitatul ei natural nu are acces la hrana proaspata (mananca pesti morti), deoarece nu vaneaza.
Oricum broscuta e sanatoasa, vioaie si plina de personalitate.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 36
Membru din: 24 Apr 2008, 15:23
Localitate: Cluj-Napoca

de shak_spawn » 24 Apr 2008, 19:46

baladi scrie:Salut,
(btw are 9 ani si 17 cm)

dealung timpului, in grija parintilor, sa obijnuit cu o dieta naturala (carne cumparata de tot felu- nu grasa, viermi, gandaci, fluturi, rame, melci etc) si cu un regim fix de hibernare.
in ultima vreme mananca muschi de vita cam odata la 4 zile.. dieta nu e prea variata deoarece ultima dat acand am incercat, nu a mancat viermi uscati, iar de legume nu se atinge. apropo, odata a fost curioasa si a mancat foarte pofticioasa o bucata (cat un bob de porumb) de cascaval :lol: stati linistiti ca nu a patit nimic.
nu prea imi fac mari griji in privinta dietei deoarece in habitatul ei natural nu are acces la hrana proaspata (mananca pesti morti), deoarece nu vaneaza.
Oricum broscuta e sanatoasa, vioaie si plina de personalitate.


Din cate stiu eu, 17 cm e cam putin pentru o broasca adulta. Si legume normal ca nu-ti mananca daca nu a mancat decat carne.
Si din putinele mele cunostiinte,ele cam mananca hrana "proaspata", pentru ca vaneaza si nu lasa carnea la fezandat. Sincer nu am auzit sa fie necrofage...
Dar poate nu am priceput eu bine de pe posturile acestui forum. Moderatorii si adminii stiu mai bine.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 55
Membru din: 30 Apr 2007, 19:54
Localitate: Galati

de Pandy » 24 Apr 2008, 19:51

17 cm nu este deloc putin pentru o testoasa adulta, deoarece in dezvoltarea ei intra si conditiile, daca acestea sunt neprielnice si este chinuita fara ca posesorul sa-si dea seama, poate sa nu se dezvolte si sa nu creasca corespunzator. In legatura cu necrofagia broscutelor eu nu ma gandesc decat la faptul ca in momentul cand ii dai viermisori, creveti si alte insecte acestea sunt deja moarte
O femela (8 ani), un mascul (8 ani); Acvarii: 80x35x40, 80x35x40; Filtre: JBL CristalProfi GreenLine e401, Tetratec EX700; Incalzitoare: AquaEl 100 W, AquaEl 100 W Iluminare: ReptiGlo 5.0 compact
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 1643
Membru din: 22 Iun 2007, 09:36
Localitate: Bucuresti (Berceni)

de shak_spawn » 24 Apr 2008, 20:00

Pandy scrie:17 cm nu este deloc putin pentru o testoasa adulta, deoarece in dezvoltarea ei intra si conditiile, daca acestea sunt neprielnice si este chinuita fara ca posesorul sa-si dea seama, poate sa nu se dezvolte si sa nu creasca corespunzator. In legatura cu necrofagia broscutelor eu nu ma gandesc decat la faptul ca in momentul cand ii dai viermisori, creveti si alte insecte acestea sunt deja moarte


Eu m-am luat dupa ideea ca sunt si altele de 20 si ceva cm.
Crevetii sunt uscati, ca asta e mancarea. A mea nu se atinge de ramele moarte, si odata i-am dat un paianjen sa manance, viu, pur si simplu l-am pus pe apa, si l-a inghitit imediat. Noi nu putem sa le dam mancare vie tot timpul. Dar chiar nu cred ca ele iau si mananca pesti morti. Poate ca o fac si pe asta, dar clar sunt capabile sa vaneze si o si fac. Chiar nu am auzit in viata mea ca testoasele de Florida(si poate nu numai) sa fie necrofage.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 55
Membru din: 30 Apr 2007, 19:54
Localitate: Galati

de Monoceros » 24 Apr 2008, 23:04

In natura de obicei mananca hrana vie, numai daca nu gasesc altceva decat cadavre... le mananca. Chiar sunt capabile sa vaneze.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de alin » 17 Iun 2008, 16:05

ramunc scrie:Salutari !
Imi cer voie sa precizez un aspect si anume : varza si bananele trebuiesc evitate cat mai mult posibil !!! Varza are un continut mare de apa si de multe ori cauzeaza diaree , iar bananele contin foarte mult potasiu si se creeaza un dezechilibru prea mare in organism (in cazul reptilelor ierbivore si omnivore, raportul de Ca/K trebuie sa fie de 2/0 , deoarece K se gaseste suficient in hrana de zi cu zi, insa in cantitati prea mari provoaca afectiuni ale sist. osos, aparatului renal..) . Foarte bune sunt , insa, andivele, papadia (hrana perfecta in ceea ce priveste compozitia). De preferat este ca o data pe saptamana sa fie administrat in dieta si fructe sau legume cu continut ridicat de vit C., insa este interzis a se servi citrice,
Sper ca va este de folos interventia mea.
Sarbatori fericite !
NU AU VOIE BANANE? :| :oops: chiar este adevarat ceea ce a scris [ramunc] este ceva daca le-am dat ?(le-am dat doar astazi vreo 4-5 bucati mici in rest nu le-am mai dat)deci.. pot pati ceva ? :x :x :x
Come to the dark side... We have COOKIES Imagine

Testoase: 2 masculi RES (din 24.oct.2007); Acvarii: 115x45x45; Filtre: Tetratec EX700; Lumina: ReptiGlo 10.0 compact + bec 60w; Incalzitor: Sera RH 300 W
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 467
Membru din: 06 Apr 2008, 17:10

AnteriorUrmătorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori