administrarea mancarii broscutelor mici

Discutii despre alimentatia testoaselor.

Moderator: Sheppard

administrarea mancarii broscutelor mici

de gabosbaro » 06 Feb 2007, 18:10

Salut tuturor!Cat de curand imi voi lua alte 2 brosute(pui de vreo 2 luni)si as vrea sa stiu ce as putea sa ii dau de mancare cat este mica.Eu mai am 2 broaste dar au fost mai mari cu o luna cand leam luat asa ca leam dat troco grover nr. 2 si 3. asa ca daca stiti spunetimi si mie cum si cu ce leati hranit cand erau mici .
Broscutele sunt niste animale mici dar cu suflet mare!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 69
Membru din: 02 Feb 2007, 12:04
Localitate: Bucuresti

de Monoceros » 06 Feb 2007, 18:18

inima de vita liofilizata (Bio Lio), gamarus, carne pui, carne de peste (farmituri).
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de gabosbaro » 06 Feb 2007, 18:46

mersi. cam asa stiam si eu dar credeam ca mai e cate ceva de care nu stiam. :wink: :D
Broscutele sunt niste animale mici dar cu suflet mare!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 69
Membru din: 02 Feb 2007, 12:04
Localitate: Bucuresti

de Florin » 06 Feb 2007, 22:01

Pe langa ce a scris Monoceros, as mai adauga ouale de furnica. :)
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de testosu_ninja » 15 Feb 2007, 15:36

gabosbaro scrie:mersi. cam asa stiam si eu dar credeam ca mai e cate ceva de care nu stiam. :wink: :D


Eu le dau si mancare de la un furnizor la pungulite:
-bucatele mici proteice ( probabil faina de peste cu adaosuri minerale si ceva pentru legare structurala ) care am inteles ca au aprox. 60% proteine;
- creveti
- bucatele de banane ( mai coapte )
- rame de pamant ( bucatele proaspete )

Legat de modul de hranire , as vrea sa primesc si eu un raspuns ce sa fac sa le reduc imprastierea in apa a acestor bucatele proteice , care se dizolva usor in apa murdarind-o. Am vazut la galeria video un cerculet de plastic ( unde ar putea sa pluteasca crevetii ) , problema e ca bucatelele proteice se scufunda. Am observat ca hranirea cu acestea se face in apa , broastele luaindu-le de pe fundul apei. A aplicat cineva acesta hranire astfel ca dandu-le intr-un loc de trecere ( separat partial ) cu apa sau nu astfel ca boastele sa nu mai murdareasca tot acvariul. Filtrul e o solutie nu neg luandu-le si excrementele , dar totusi pana la filtru ce pot face in sensul limitarii imprastierii hranei in apa. Aveti ceva idei ? Multumesc anticipat !

PS: Vad ca sunt pe un forum care trebuie. Se misca incet cei care ar vrea sa-mi raspunda , ca niste testosi autentici , dar totusi prea incet... am intrebat ceva deplasat, legat de hrana ?
Inca nu am filtru care sa curete hrana dizolvata in apa , n-am vrut sa iau o chinezarie ( n-am nimic cu ei , chiar le admir ingeniozitatea si diversitatea productiei in multe domenii ) , dar fara garantie si cat de cat o cunoastere a fiabilitatii produsului nu ma arunc sa iau de la taraba. Nu vreau sa pun viata broscutelor in pericol. Deocamdata pana gasesc ce vreau , le schimb apa des ( e cam greu ). Oricum orice filtru ar fi apa tot trebuie schimbata dupa un timp din cauza transformarilor bio-chimice ale hranei , zic eu.
OSU !
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 14 Feb 2007, 09:07

de Monoceros » 22 Feb 2007, 15:56

Daca nu ti-a raspuns nimeni inseamna ca... nu stim alta solutie, decat filtrul. :wink:

PS: Te rog, foloseste butonul edit !!!
Imagine
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de rorazvan » 23 Noi 2007, 21:41

despre pestii aceia uscati, la pungulita, care se gasesc in pet shop-uri, ce parere aveti? mi se pare ca miros putin ciudat (desi stiu, e peste, dar parca e alt miros) si sunt foarte tari, astfel ca ar trebui lasati mult in apa sa se inmoaie, pentru ca nu ii poate manca direct...si mai ales m-ar interesa, daca stiti, daca nu ii pot dauna broscutei, asta ma intereseaza in primul rand...

oricum ii dau peste proaspat sau congelat, dar lasat sa se dezghete putin, carne de vita, gammarus, Bio Lio... vreau sa ii fac un meniu cat mai diversificat, de aceea incercasem si acesti pesti uscati.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 89
Membru din: 11 Oct 2007, 09:10
Localitate: Bucuresti

de Florin » 24 Noi 2007, 10:00

Testoasa mea este moarta dupa pestii aceia! :lol:
O testoasa de peste 7 ani...!! :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 874
Membru din: 18 Noi 2006, 09:51
Localitate: Ilfov, Buftea

de Monoceros » 24 Noi 2007, 13:23

rorazvan scrie:despre pestii aceia uscati, la pungulita, care se gasesc in pet shop-uri, ce parere aveti? mi se pare ca miros putin ciudat (desi stiu, e peste, dar parca e alt miros) si sunt foarte tari, astfel ca ar trebui lasati mult in apa sa se inmoaie, pentru ca nu ii poate manca direct...si mai ales m-ar interesa, daca stiti, daca nu ii pot dauna broscutei, asta ma intereseaza in primul rand...

oricum ii dau peste proaspat sau congelat, dar lasat sa se dezghete putin, carne de vita, gammarus, Bio Lio... vreau sa ii fac un meniu cat mai diversificat, de aceea incercasem si acesti pesti uscati.


Daca e vorba numai de peste... poti sa te limitezi la pestele proaspat sau congelat, pestii uscati ingreuneaza digestia si oricum nu aduc nimic in plus (ba din contra), fata de cei proaspeti/congelati.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de BABY FISH » 13 Mai 2008, 13:15

Am si eu o intrebare.La broscutele mici poti sa dai inima de vita?nu inima de vita liofilizata,nu am gasit in zona.trebuie fiarta sau nu?ca nu scrie decat la pui ca poti fierbe.
imi cer scuze daca nu trebuia sa pun intrebarea aici(anticipat)
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 22
Membru din: 11 Mai 2008, 14:01
Localitate: Bucuresti

de alyenn666 » 13 Mai 2008, 15:50

parerea mea e ca mai bine o dai cruda....daca nici nu o congelezi in prealabil e si mai bine...eu asa am facut si acum am o testoasa de vreo 13 cm sanatoasa si mancacioasa....
trachemis scripta scripta+trachemis scripta elegans
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 316
Membru din: 06 Noi 2007, 16:23
Localitate: Bucuresti

de BABY FISH » 13 Mai 2008, 15:54

Nultumesc pt raspuns.I-am dat o bucatica mica sa vad.O alerga prin apa,numai ca acum am pus-o la congelator.cred k nu o sa o fierb mai bine o las sa se decongeleze si apoi ii dau. :)
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 22
Membru din: 11 Mai 2008, 14:01
Localitate: Bucuresti

de alyenn666 » 13 Mai 2008, 15:56

totusi sa nu ii dai numai inima....variaza-i mancarea....cand sunt mici adora si crevetii......cel putin a mea manca creveti si dupa ce se satura de inima...
trachemis scripta scripta+trachemis scripta elegans
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 316
Membru din: 06 Noi 2007, 16:23
Localitate: Bucuresti

de BABY FISH » 13 Mai 2008, 16:02

Si eu ii dau diversificat mancarea.Era vb maine sau zilele astea cand ii dau.Eu ii dau si salata,crevetii ii devoreaza.Am citit ca se da si banana coapta, o sa ii dau si eu.Am vrut sa iau mancare congelata de la pet shop dar nu stiu daca este buna si nici cum se administreaza aia congelata nu stiu.Este mica si nu vreau sa o inbonlavesc,cealalta mi-a murit ieri, am luat-o bonlavioara si eu nu am stiut(am broscute de o saptamana).Din aceasta cauza intreb si stau pe net sa ma documentez.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 22
Membru din: 11 Mai 2008, 14:01
Localitate: Bucuresti

de alyenn666 » 13 Mai 2008, 16:08

:shock: ai broscuta mica si mananca salata?????super tare ....a mea refuza orice era vegetal in primele 6 luni....eu i-am mai dat si ficat de vita si pasare....cred ca si mancarea congelata se administreaza la fel....adica in apa...asta e modul lor de hranire nu ai cum sa le dai altfel sa manance...si oricum scrie pe ambalaj de obicei....pentru inceput eu zic sa ai mare grija la temperatura apei ,aerului,ce apa pui, poate ii pui si un bec pentru incalzire.....sunt lucruri mici dar importante....iti dai seama ca le ia si lor o perioada sa se adapteze...
trachemis scripta scripta+trachemis scripta elegans
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 316
Membru din: 06 Noi 2007, 16:23
Localitate: Bucuresti

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori