Specii de testoase

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Re: Speciis de testoase

de AlexandraEmma2 » 29 Dec 2022, 01:14

Multumesc mult, voi cauta mai multe informatii despre ele.
Asa a aratat si cea mare cand am primito.. a fost la fel de mica ca cea pe care am luato ieri de la pet shop.
https://postimg.cc/WtFjfjCn
 
Mesaje: 4
Membru din: 27 Dec 2022, 22:22

Re: Specii de testoase

de nick_boom » 23 Apr 2023, 11:22

Salutare,
Mă poate ajuta cineva cu identificarea țestoasei de mai jos:
https://imgur.com/a/Msu9VPp
Am salvat-o în toamna anului trecut de pe strada unde am biroul și am avut grija de ea pana acum dar fiind un animal sălbatic aș vrea sa o eliberez, de preferat intr-o rezervație.
Ca informații suplimentare: nu a hibernat deloc în iarna, este foarte activa și încontinuu vrea sa "evadeze" din terrariu, din tot ce am încercat sa ii dau de mâncare nu a vrut decât castravete și ruccola.
Multumesc!
 
Mesaje: 1
Membru din: 23 Apr 2023, 10:59

Re: Specii de testoase

de Sheppard » 23 Apr 2023, 22:47

Testudo hermanni - testoasa de uscat banateana, specie pe cale de disparitie, protejata de lege (OUG 57/2007).

Datorita faptului ca nu a primit o dieta corespunzataore in tot acest timp si pentru ca a stat ceva timp in captivitate, trebuie obligatoriu consultata in prealabil de un medic veterinar pe exotice. In cadrul asociatiei Wilderness Research and Conservation (https://www.facebook.com/WildernessRese ... servation/) avem program de reabilitare si reintroducere in natura pentru ele; din pacate trebuie urmati niste pasi si nu se poate da drumul chiar asa simplu.

V-as ruga sa imi lasati un numar de contact in privat pentru a putea stabili mai multe detalii privind provenienta si procedura eliberarii. Multumesc anticipiat.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Specii de testoase

de Slickrobik » 07 Iun 2023, 13:02

Buna ziua!

Am cumparat aceasta testoasa de la animax prin octombrie 2022. Am dus-o la veterinar in aceeasi zi si mi-au putut spune doar ca cel mai probabil are mai putin de 1 an, si ca este baiat. As dori sa stiu macar ce specie e. Si daca se poate sa-mi confirmati daca va avea probleme daca este singura testoasa. Pe internet scrie ca sunt animale solitare si nu au treaba sa stea singure toata viata. M-am gandit ca eventual, cand o sa stiu mai multe, sa incerc sa ii bag si niste pesti mici tetra in acvariu.

https://imgur.com/a/ajBfXgF
 
Mesaje: 1
Membru din: 06 Iun 2023, 18:33

Re: Specii de testoase

de Sheppard » 07 Iun 2023, 20:05

Mauremys sinensis. Sexul se poate determina categoric abia peste 2-3 ani în captivitate. Arată a femelă.

Cu mici excepții, da, țestoasele sunt solitare și nu au nevoie de partener.

Cu peștișorii, s-ar putea să intre pe meniu. Unele îi tolerează, altele nu.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

O intrebare despre carapace

de Toniii2 » 26 Sep 2023, 18:20

Salut, eu am o broasca testoasa mascul de aprox 3 ani jumatate dar nu ii cunosc specia
aceasta de un an sau mai putin a inceput sa aiba pe carapace pete albe, puncte oarecum sau asa ceva,
iar de cateva zile au inceput sa ii cada niste solzi, iar eu ca un prost am facut cel mai probabil o mare greseala de care imi pare rau, de a o spala in apa calda pentru putin timp si in a ii trage solzi jos dar nu cu forta sau dintr-o data, asa mai usor si cu ajutorul unei periute de dinti, lucru ce intradevar i-a readus culoarea si modelul inapoi cum era dar cred ca au fost luate si unele mici bucatele de carapace, au fost aproximativ 10-13 solzi pe care iam dat jos, dar imi este foarte frica pentru ca cred ca am facut o mare prostie si l-am ranit, ma gandeam sa ii iau un ulei din acela vitaplus, daca se poate sa imi explicati de cate ori trebuie dat si asa mai departe
Va rog sa ma ajutati cat mai repede,chiar nu vreau sa pateasca ceva!
[img]3309715B-0BF5-44A5-9C1C-BF815BF3EF5D.jpeg[/img]
IMG_0957.jpeg
 
Mesaje: 1
Membru din: 26 Sep 2023, 18:03

Re: Specii de testoase

de Sheppard » 01 Oct 2023, 10:15

Din pacate linkul postat nu functioneaza. Incarca pozele pe site-uri rpecum imgur.com si copiaza de acolo linkul.

Naparlirea este normala la testoase si nu trebuie tras de placile care se descuameaza, doar daca merg jos extrem de usor, altfel putem lua si straturile profunde jos si ranim testoasa.

Nu se folosesc uleiuri pentru carapace si solzi. Sunt cea mai mare prostie comerciala, nu ajuta la nimic, ba chiar dauneaza pielii testoaselor si provoaca probleme la naparlire. Pielea reptilelor e foarte sensibila la solutii/creme/uleiuri si fara indicatia unui veterinar de animale exotice, nu se vor folosi niciodata.

Pentru o naparlire sanatoasa si lipsita de complicatii, mediul testoasei trebuie sa fie unui bun. Ca idee pentru testoase acvatice: viewtopic.php?f=12&t=3680&hilit=afis
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Anterior

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator
cron