Broască țestoasă foarte agitată, cu pielea uscata pe lateral

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Broască țestoasă foarte agitată, cu pielea uscata pe lateral

de Paula R » 09 Feb 2021, 22:56

Bună!
Am o broscuță țestoasă cu tâmple galbene de aproximativ 9 luni. O țin într un acvariu destul de spațios, recomandat de cei de la petshop. Seara o scot mereu la plimbare, minim 30 de minute, o las să se plimbe prin casă, mă joc cu ea.. e destul de prietenoasă, deseori stă să o mângâi pe carapace și chiar și când o pun înapoi în acvariu, mă caută cu privirea.
Însă de aproximativ 2 luni, e foarte agitată, uneori și ziua, se zbate încontinuu in acvariu si se linisteste doar cand merg la ea, iar noaptea ma trezeste efectiv din cauza “galagiei” pe care o face, in sensul ca sta in doua labute pe piatra pe care o are, la fel si pe incalzitor, pana cade pe spate. Stiti cumva care e cauza?
De asemenea, pe lateralele corpului are niste pete, de parca ar fi uscata pielea.
Multumesc pentru eventualele raspunsuri!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 09 Feb 2021, 22:09

Re: Broască țestoasă foarte agitată, cu pielea uscata pe lat

de Sheppard » 10 Feb 2021, 00:26

E nevoie de poze/filmari, inclusiv cu habitatul pentru sfaturi tintite.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Broască țestoasă foarte agitată, cu pielea uscata pe lat

de Paula R » 10 Feb 2021, 17:56

Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 09 Feb 2021, 22:09

Re: Broască țestoasă foarte agitată, cu pielea uscata pe lat

de Sheppard » 11 Feb 2021, 01:30

Ok, sa o luam pe rand.

Testoasa nu este Trachemys scripta scripta - testoasa cu tample galbene, este Pseudemys concinna.

Habitatul ei nu are deloc minimul necesar si este extrem de mic. Aici e o lista cu cele necesare: viewtopic.php?f=12&t=3680&hilit=afis
E nevoie de ceva mult mai mare si acvariile sunt cea mai proasta solutie. E nevoie de latime si lungimi mari, ca sa poata inota cum trebuie si de zona uscata considerabila pentru termoreglare si mentinerea pielii si carapacei sanatoase, precum si pentru expunerea la radiatia UV-B. Pentru interior, ideal e asa ceva: http://www.tortoisetrust.org/articles/smpond.html

Descuamarea aceea e naparlire, dar nu e tocmai ok si poate fi o combinatie cu arsura. Pentru ca inclusiv in imagine testoasa sta direct pe incalzitor, ceea ce da frecvent arsuri. E nevoie de o protectie pentru incalzitor si se poate face una acasa dintr-un tub PVC daca nu se gaseste una in comert sau daca incalzitorul nu vine deja cu asa ceva: viewtopic.php?f=4&t=3828&fbclid=IwAR2pMW0lmdHcmjd3SZdLjH12Q00XvPjKVL94E9WE8QnGLYSuzERIy5Sx0Hs
Incalzitorul se scufunda complet in apa, altfel e risc extrem de mare sa se arda si sa curenteze testoasa si oricine baga mana in apa.

Testoasa e atat de agitata pentru ca spatiul este mult prea mic, nu exista ascunzatori (ex. plante acvatice naturale: viewtopic.php?f=4&t=17), nu exista bec UVB si pentru incalzit, spatiul uscat este mult prea mic si pentru ca suprafetele transparente nu sunt agreate de testoase, ele incercand permanent sa treaca de ele, fiind doar un stres suplimentar (un alt motiv pentru care acvariile nu sunt ok pentru testoase).

Sper ca am mai lamurit din nedumeriri. Spor la reamenajat!
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Broască țestoasă foarte agitată, cu pielea uscata pe lat

de Paula R » 11 Feb 2021, 11:32

Mulțumesc frumos pentru ajutor si raspunsuri!
Eu am intrebat frecvent la mai multe petshop uri despre conditiile pe care le am, le am aratat si poze si mi au spus ca e mai mult decat ok si am crezut ca asa si e; dar vazand cat e de agitata mi am dat seama ca probabil si spatiul e problema si voiam totusi si ajutorul si sfatul dvs.
Multumesc mult inca o data, voi remedia toate problemele!
Exceptand protectia pentru incalzitor, as putea face si altceva pentru a se vindeca broscuta? Exista solutii sau alte lucruri pentru aceasta problema?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 09 Feb 2021, 22:09

Re: Broască țestoasă foarte agitată, cu pielea uscata pe lat

de Paula R » 11 Feb 2021, 11:34

Și inca ceva, daca imi permiteti! Este ok ca o tot scot afara din acvariu si o las sa se plimbe prin apartament?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 09 Feb 2021, 22:09

Re: Broască țestoasă foarte agitată, cu pielea uscata pe lat

de Sheppard » 11 Feb 2021, 16:22

Deocamdata nu cred ca trebuie pus ceva acolo. E roz dedesupt? Sau sangereaza sau sunt secretii? Daca nu, trebuie doar pus becul/neonul UVB si cel pentru incalzit si o sa se remedieze cu urmatoarea naparlire.

Cu lasatul prin casa merge, doar sa aveti grija sa nu spalati pe jos cu substante toxice sau sa nu aiba acces la ceva toxic.

La pet-shop sunt frecvent simpli angajati care nu prea sunt informati despre ce vand. Forumurile de specialitate si cartile de specialitate sunt cele mai ok surse de informare. Avem si aici pe forum cateva sugestii: viewtopic.php?f=1&t=3661
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Broască țestoasă foarte agitată, cu pielea uscata pe lat

de Paula R » 11 Feb 2021, 19:00

Da, este roz .. va atasez o poza.
Multumesc pentru ajutor!
https://www.imgpaste.net/image/jO13v

Am solutia aceea “tratament pentru ingrijire carapacei si combaterea parazitilor”, dar banuiesc ca nu ajuta, nu?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 09 Feb 2021, 22:09

Re: Broască țestoasă foarte agitată, cu pielea uscata pe lat

de Sheppard » 12 Feb 2021, 13:53

Plastronul este roz, ma refeream sub scuturile unde e problema daca e ceva neobisnuit.

Plastronul prea roz denota din nou conditii improprii si uneori poate semnifica septicemie. Eu zic sa se imbunatateasca mediul si o sa fie ok.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Broască țestoasă foarte agitată, cu pielea uscata pe lat

de Paula R » 13 Feb 2021, 00:58

Nu nu, acolo nu e roz deloc si nu are nici scurgeri sau sangerari.
Am inteles! Multumesc mult pentru ajutor!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 09 Feb 2021, 22:09


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator