Primul pas pentru incepatori !!!

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Primul pas pentru incepatori !!!

de Monoceros » 09 Ian 2010, 18:23

Bine ati venit!!! :wink:

Am rugamintea sa cititi cu atentie regulamentul si topicurile "Lipicioase" (sticky- marcate cu galben) din toate sectiunile forumului, pentru a acumula informatii importante pentru animalutele voastre si mediul necesar lor, deasemenea pentru a nu repeta subiecte dezbatute de foarte multe ori!

Multumesc!
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de OsDeRos » 09 Ian 2010, 18:45

PS: dupa ce se inregistreaza ar trebuii sa i se dea un mic test din topicurile "Lipicioase" ptr a sti ca nu pune iar intrebarea "de ce nu mananca?" "nu iese pe insula" etc. daca il ia.. sa`i fie aprobat contul si lasat in continuare pe forum. Daca nu`l ia.. si incearca prin alt user cu alt mail sperand sa treaca testul.. macar vor invata "raspunsurile" la probleme de baza.
Acvariu: 100x40x40; Filtru: Tetratec EX700; Resun Sp-2500 - ptr recircularea apei. Incalzitor: Tetratec 100w; Incalzire insula: bec normal 60w; Lumina: Reptil Glo 5.0
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 704
Membru din: 26 Aug 2008, 14:39
Localitate: jegosul bucuresti

de Thurtwig » 09 Ian 2010, 19:51

Multumiri lui Monoceros pentru subiect, intradevar ne confruntam cu multe probleme de tipul asta. Chiar as ruga administratorii sa puna in practica ceea ce a zis OsDeRos in viitor.
Oricum, in orica caz de eventualitate ma ocup eu de postari dinastea(cat pot). :D
P.S.: Ar trebui sa transformi acest subiect in unul "Lipcios"
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 65
Membru din: 21 Dec 2009, 17:37
Localitate: Cluj-Napoca

de Monoceros » 09 Ian 2010, 20:29

OsDeRos, Thurtwig va inteleg foarte bine, insa nu e posibil asa ceva... forumul e deschis tuturor... deocamdata cred ca este suficient sa respectam regulamentul si daca e nevoie, sa il schimbam astfel incat discutile sa fie constructive si sa decurga intr-un mod placut. Astept pe mail propuneri de modificare a regulamentului, daca e nevoie.:wink:
Am lasat acest topic ca find "anunt" pentru a ramane in fruntea topicurilor.
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 963
Membru din: 01 Noi 2006, 22:33
Localitate: Bucuresti

de andreea13 » 03 Oct 2010, 15:21

Buna ziua, sunt noua pe forum si noua crescatoare de testoase. Am broscuta din iulie anul acesta, deci va fi prima ei iarna in captivitate si am ceva emotii. Din ce am mai citit este o testudo hermani care are aprox 10 anisori. Este destul de plina de viata, s-a adaptat mai repede de 2 saptamani (am inteles ca 2 saptamani este limita de adaptare), este o mancacioasa, mai ales de nectarine si banane. Am citit despre hibernare si am aflat pareri diferite...stau la bloc si am inteles ca in aceste conditii nu e neaparat nevoie sa hiberneze, dar din alte parti am inteles ca daca nu hiberneaza, in cativa ani moare, cum credeti ca este mai bine? multumesc
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 9
Membru din: 03 Oct 2010, 15:12

Re: Primul pas pentru incepatori !!!

de Gabriel123 » 12 Noi 2020, 09:06

Buna!

Testoasa nu moare in cativa ani daca nu hiberneaza, daca doriti sa o puneti in hibernare temperatira trebuie sa fie intre 4-8 grade. Dar hibernarea nu este o anumita obligatie pentru ele in captivitate. Dar ca sa fie clar 4-8 grede pentru a hiberna continuuu, dar testoasele intra in hibernare la temperaturi de 12 grade in jos, dar se trezeste din hibernare dupa o scurta durata de timp.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 30
Membru din: 09 Oct 2020, 12:23

Re: Primul pas pentru incepatori !!!

de Sheppard » 12 Noi 2020, 18:26

Gabriel123 scrie:Buna!

Testoasa nu moare in cativa ani daca nu hiberneaza, daca doriti sa o puneti in hibernare temperatira trebuie sa fie intre 4-8 grade. Dar hibernarea nu este o anumita obligatie pentru ele in captivitate. Dar ca sa fie clar 4-8 grede pentru a hiberna continuuu, dar testoasele intra in hibernare la temperaturi de 12 grade in jos, dar se trezeste din hibernare dupa o scurta durata de timp.


Ca in orice discutie despre testoase, depinde de specie; nu toate au aceleasi nevoi. Speciile din climate temperate au nevoie adesea de hibernare, altfel apar probleme serioase de sanatate in timp (ex. speciile europene). Apoi sunt specii care au areal extins al populatiei si intra si in zone fara clima rece, precum Trachemys. Combinat cu o capacitate mai mare de adaptare, acestea pot sa nu hiberneze.

Despre hibernare: viewtopic.php?f=26&t=3654
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori