Eliberare testoase in natura????

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Eliberare testoase in natura????

de drg195 » 03 Aug 2020, 19:15

Buna ziua , am 2 testoase cu tample galbene de florida. Le am de 7 ani. Momentan au un acvariu de 60x60cm x25h cu filtru incalzitor si insula + hrana calciu si solutie pt apa.
Am vazut ieri in parcul Ior cat si in Tineretului foarte multe testoase care stateau la soare . Mici , medii si mari. As vrea sa le eliberez si pe ale mele in natura , sa nu le mai chinui intr un acvariu . Nu sunt de acord cu ideea de a tine nicio specie captiva dar le am primit cadou si le am pastrat. Nu au hibernat niciodata si nici nu s au inmultit. Credeti ca ar supravietuii in natura? Si daca da, ce zona recomandati?

Astept un raspuns va rog. Nu vreau sa scap de ele vreau doar sa fie mai fericite .
 
Mesaje: 2
Membru din: 03 Aug 2020, 19:10

Re: Eliberare testoase in natura????

de SiNeD » 03 Aug 2020, 22:51

Salut,

Din cate stiu eu e interzis sa eliberezi testoasa cu tample galbene ( Trachemys scripta scripta ) in Romania pentru ca este o specie invaziva si sunt mai agresive decat cele Europene ( Emys orbicularis ) care ar trebuii sa fie si singurele testoase de apa in Romania , nici nu cred ca se pot descurca in natura dupa 7 ani de acvariu.

Merci,
Denis
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 16
Membru din: 27 Mai 2020, 13:31

Re: Eliberare testoase in natura????

de Sheppard » 04 Aug 2020, 14:06

Testoasele exotice, animalele de casa in general NU se elibereaza niciodata in natura. Devin specii invazive, introduc boli si adesea nici macar nu supravietuiesc foarte mult. Doar suficient cat sa strice salbaticia.

Testoasele cu tample galbene (Trachemys scripta scripta) sunt specie invaziva. Eliberarea este ILEGALA peste tot in lume. Nici macar in habitatul lor nativ nu se elibereaza pentru ca contamineaza genetic populatiile salbatice.

Ce e in IOR e o porcarie tipic romaneaza. Plin de "iubitori" de animale, care si-au abandonat testoasele dupa ce copiii s-au plictisit de ele. Sunt hranite cu pufuleti, folosite de caini pe post de jucarii de ros, iar daca scapa pe alte cursuri de apa e dezastru. Totul e ilegal.

Solutia este donatul. Poti posta un anunt de donare aici pe forum in sectiunea pt adoptii/donatii. Avem si un grup de facebook special pt asa ceva: https://www.facebook.com/groups/tarc08
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Eliberare testoase in natura????

de drg195 » 05 Aug 2020, 14:54

Multumesc frumos dar nu vreau sa le donez. Traiam cu impresia ca le ar fi mai bine in habitaclul lor natural decat in acvariu.
O sa le comand un acvariu mai mare structurat pe jumatate apa si jumatate uscat
 
Mesaje: 2
Membru din: 03 Aug 2020, 19:10

Re: Eliberare testoase in natura????

de Sheppard » 06 Aug 2020, 10:26

Romania din pacate nu e habitatul lor natural.

Incearca sa asiguri o suprafata cat mai mare de apa, adica latime si lungimi mari, adancimea fiind mai putin importanta si 50cm coloana de apa sunt destui pt o testoasa adulta. Acvariile sunt cea mai proasta solutie pentru asta. Sunt scumpe, fragile si grele. Incearca sa te orientezi spre asa ceva: http://www.tortoisetrust.org/articles/smpond.html

Suprafata de uscat nu trebuie sa fie chiar atat de mare. Nu se indeparteaza prea mult de apa in mod obisnuit si daca chiar doresti le poti asigura permanent acces liber din apa in camera.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori