Pata pe carapacea testoasei

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Pata pe carapacea testoasei

de RoxanaI » 03 Mai 2020, 14:54

Buna,

Din decembrie am o testoasa care avea o pe ea. Nu am pus mult accent, crezand ca nu e daunatoare, dar in urma unor formuri citite, am vazut ca poate fi o problema si sa ii putrezeasca carapacea. Din pacate situatia actuala nu imi permite sa o duc la veterinar asa ca sper sa ma ajute cineva daca chiar este o problema sau nu.
Atasez si o poza
https://we.tl/t-nyoZpVqdw8
Multumesc anticipat!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 5
Membru din: 29 Dec 2019, 13:08

Re: Pata pe carapacea testoasei

de Andrei19 » 04 Mai 2020, 11:39

Buna pata aia albă te referi? Este de la clorul din apa,cand schimbi apa pui direct de la robinet sau o lasi 2 3 zile sa se duca clorul?
Poti sa ii dai cu vitamina A pe carapace
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 31
Membru din: 25 Feb 2020, 08:18

Re: Pata pe carapacea testoasei

de RoxanaI » 09 Mai 2020, 21:29

Buna,

Da, la pata alba ma refer. Initial luam apa imbuteliata dar de aproximativ doua luni pun apa de la robinet. Schimb o parte din apa la final de fiecare saptamana si atunci reumplu bidoanele, deci apa sta o saptamana. In plus pun solutie pentru apa Biotopol de la JBL si ung testoasele cand le schimb apa cu Tartafort.
Pata o are din decembrie de cand am luat-o. O sa incerc cu vitamina A, dar de cate ori trebuie sa o dau?

Multumesc,
Roxana
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 5
Membru din: 29 Dec 2019, 13:08


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori