Opacizare ochi Broscuta Florida

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

Opacizare ochi Broscuta Florida

de Ela » 29 Ian 2020, 14:13

Buna tuturor,

Dupa ce am parcurs cu atentie acest site, am constatat ca trebuie sa aduc imbunatatiri spatiului de locuit pentru broscuta mea de Florida, in varsta de 13 ani si va multumesc pentru informatiile pe care le am gasit aici.

Va scriu insa, pentru a va cere ajutorul in legatura cu pb pe care broscuta mea o are la ochiul drept de aproape 2 ani, opacizarea corneei. (Opacizarea a avut mai multe aspecte in tot timpul acesta, la inceput ambii ochi afectati-stangul intotdeauna mai putin, pana la vindecare 90%. Insa dreptul este afectat vizibil.)

In 13 ani a avut 2, 3 episoade de conjunctivita cu umflarea pleoapelor, pe care le am tratat cu vita plus si s-a rezolvat.

Alte probleme nu am mai avut cu ea, mananca si este vioaie.

Acum 2 saptamani i am facut o cura cu vita plus 2 pic/zi si din pacate nu cred ca i-a facut bine, la ochiul opacizat i-a aparut un punctulet alb si uneori inchide ochiul, in semn ca ar deranja-o.

Mentionez ca sunt din Braila, de la veterinar am primit de-a lungul timpului vitaplus, tartabel si vitamina A, dar nu pot spune ca am gasit un cabinet care sa se implice in tratarea broscutelor.

Despre corneregel ce stiti, se preteaza si la broscute? Am avut succes cu el in tratarea unei pb similare la caine.

Atasez cateva poze, in primul link-poze facute astazi, iar in al doilea link-poze mai vechi pentru a vedea si compara cum au evoluat lucrurile.
1. https://photos.app.goo.gl/m9uTNikP4uwQ5GUJA
2.https://photos.app.goo.gl/Wx3ZXgpCZoNGFSDk9

Cu mii de multumiri,
Ela
 
Mesaje: 2
Membru din: 23 Ian 2020, 12:54

Re: Opacizare ochi Broscuta Florida

de Sheppard » 30 Ian 2020, 22:57

Vitaplus sunt doar vitamine. Conjunctivitele sunt fie de cauza inflamatorie/iritativa, fie de cauza infectioasa. Vitaminele nu au nici un rol in tratamentul conjunctivitelor. Contrar opiniei foarte populara si nefondata, testoasele nu au nevoie permanent de vitamine. De fapt nu au nevoie niciodata de vitamine daca alimentatia si mediul sunt ok. Trebuie sa ne gandim totdeauna ce se intampla in mediul lor natural si sa reproducem cat mai fidel asta. Acolo nu vine nimeni cu vitamine. Totul trebuie sa isi ia dintr-un meniu echilibrat: viewtopic.php?f=5&t=3789

Ba mai mult, excesul anumitor vitamine poate fi toxic si afecta organe vitale (ex. vitamina A in exces e hepatotoxica).

Mi-e teama sa nu fie vorba de modificari cronice la nivelul corneei si sa fie permanenta treaba, poate e vorba de o keratita. Astfel de modificari pot aparea si de la infectii virale netratate. E nevoie de consult de specialitate pentru detalii, sa examineze ochiul. Fiind din Braila poate e mai ok sa mergeti pana in Bucuresti la un cabinet veterinar cu experienta pe testoase. Nu prea as putea recomanda pe cineva din Braila: viewtopic.php?t=8
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Opacizare ochi Broscuta Florida

de Ela » 03 Feb 2020, 13:19

Multumesc pentru raspuns.

Intre timp am fost la un medic in Braila, a recomandat fix invers a ceea ce am citit pe site: tobradex in ochi si enrofloxacina injectabil.

Cu carente mari in comunicare si cred ca si de cunostinte in a trata testoase, am decis sa nu ii fac tratamentul lui. (Oricum nu a reusit sa injecteze testoase, o chinuia si i-am spus ca nu vreau sa continuie).

As inclina sa incerc sa ii pun totusi niste picaturi oculare cu antibiotic.

Tinand cont ca am cautat in toate lanturile farmaceutice Sificetina si nu se gaseste, ce imi recomandati sa folosesc:
1. TOBROM- TOBRAMICINA 3mg
2. KANAMICINA unguent
3. Opticlor -picaturi pt caini si pisici- cloramfenicol 1g, excipienti 100g -> cloramfenicol 1%. In sificitina erau 4 mg/ml, sticluta 5 ml.
 
Mesaje: 2
Membru din: 23 Ian 2020, 12:54

Re: Opacizare ochi Broscuta Florida

de Sheppard » 03 Feb 2020, 14:25

Opticlor as zice. Dupa aplicare sa stea pe uscat 1 ora, ca altfel se spala in apa tot ce s-a aplicat. Daca dupa vreo 5 zile de tratament nu e nici o imbunatatire as recomanda totusi un consult de specialitate, eventual in Bucuresti.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori