Sfaturi, idei?

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Sfaturi, idei?

de dinuflorin83 » 25 Ian 2020, 14:26

Hello,
M-aș bucura daca m-ati putea ajuta cu idei, sfaturi si cateva raspunsuri la întrebările urmatoare:
Pe scurt, de 1 luna sunt in posesia broscutei din imagini si nu inteleg câteva lucruri....
1 Am setup-ul din imagini si totusi broscuta nu iese pe piatră NICIODATA (Am bec exo infraroșu si uvb 100)
2 Ce sunt acele pete albe de pe carapace?(i-au apărut de câteva zile și nu se curăță cu periuta)
3 După câteva zile de la achiziție venea la geam când ne vedea si aștepta sa-i dam de mâncare și o mânca imediat. Acum, când îi pun mâncare, zici ca nu o vede...doar dacă este mancarea în apa si se misca o vede si o mănâncă.
4 Sta mereu ascunsă ca in poza de mai jos si scoate capul doar câteva secunde sa ia aer apoi intra si sta pe fundul acvariului.
5 Nivelul apei este prea mare?
Cam astea sunt nedumeririle mele...deja ne-am atasat de ea si nu as vrea sa o "pierdem"
Multumesc!
https://imgur.com/a/2FKVlIt
 
Mesaje: 2
Membru din: 25 Ian 2020, 13:06

Re: Sfaturi, idei?

de Sheppard » 25 Ian 2020, 20:07

Testoasa este in mediu nou si e normal sa fie mai sperioasa. Si in natura stau ascunse si sar in apa la cea mai mica miscare. Cu timpul se va mai obisnui cu stapanii si va va asocia cu hrana, de unde si mai mult curaj de a sta pe uscat in prezenta voastra.

Cel mai probabil testoasa iese pe uscat, dar doar cand nu e nimeni in zona.

Daca cumva exista capac la acvariu, nu e ok, pentru ca genereaza umiditate mult prea mare inauntru, ceea ce va duce la tot felul de infectii ale pielii si respiratorii.

Acvariile nu le prea recomand. Prefer sa folosesc recipiente de plastic mult mai usor de amenajat, mai ieftine si mai usor de intretinut. Sau asta in mod ideal: http://www.tortoisetrust.org/articles/smpond.html . Suprafete de sticla, transparente, nu le plac si le streseaza pentru ca nu se pot ascunde cum trebuie si reprezinta un obstacol de care nu pot trece, dar prin care totusi vad, asa ca o sa tot insiste sa ajunga pe partea celalalta. Ideal e sa acoperiti bucata de jos cu apa de jur imprejur, sau macar de 3/4 cu ceva care nu e transparent (ceva role decorative din betigase de bambus spre exemplu).

Recomand si plante acvatice, care tot asa o sa reduca stresul: viewtopic.php?f=4&t=17&fbclid=IwAR3otz7DjoPG__tJtVZzqly6aQoIkzLS7kZe2BeET6tG83-LvevE2KbvOt0

Niste sfaturi privind alimentatia: viewtopic.php?f=5&t=3789
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Sfaturi, idei?

de dinuflorin83 » 26 Ian 2020, 16:20

Multumesc pentru raspuns. Aveti idee care ar fi cauza acelor depuneri albe de pe carapace?
 
Mesaje: 2
Membru din: 25 Ian 2020, 13:06

Re: Sfaturi, idei?

de Sheppard » 26 Ian 2020, 18:35

Posibil sa fie de la calcar, duritatea apei.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori
cron