UN SFAT VA ROG !

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Re: UN SFAT VA ROG !

de Kreeyn » 17 Feb 2019, 21:15

Ollaa!
Ce vitamine din comert se mai pot administra testoasei? Vorbesc aici despre vitaminele ce pot fi achizitionate de la farmacia umana, avand in vedere ca Berocca, varianta simpla nu mai exista...iar cea Performance are ceva B-uri in plus. Mai stiam ca exista un tip de vitamina ce ii punea viata in pericol testoasei, insa nu mai stiu care. Ma puteti ajuta? Multumesc!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 14
Membru din: 06 Iun 2013, 23:19

Re: UN SFAT VA ROG !

de Sheppard » 18 Feb 2019, 14:29

Kreeyn scrie:Ollaa!
Ce vitamine din comert se mai pot administra testoasei? Vorbesc aici despre vitaminele ce pot fi achizitionate de la farmacia umana, avand in vedere ca Berocca, varianta simpla nu mai exista...iar cea Performance are ceva B-uri in plus. Mai stiam ca exista un tip de vitamina ce ii punea viata in pericol testoasei, insa nu mai stiu care. Ma puteti ajuta? Multumesc!


Nu conteaza asa mult ca sunt niste B-uri in plus in varianta noua de Berocca.

Vitaminele cu care trebuie avut grija sunt A, D, E, K - vitamine liposolubile, adica se stocheaza in organism, iar excesul lor poate provoca diverse boli. Astea ar trebui sa le primeasca dintr-o alimentatie corespunzatoare.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: UN SFAT VA ROG !

de RalucaRalu » 18 Mar 2019, 08:54

Buna ziua!
Imi cer scuze daca nu scriu unde trebuie!Ieri am cumparat o broascuta testoasa de la pet shop,Dar vânzătorul a uitat sa imi spuna detalii legate de pregătirea apei.Cum ar trebui să o pregătesc si ce sa folosesc.Astept un raspuns.Va multumesc!
 
Mesaje: 1
Membru din: 18 Mar 2019, 01:11

Re: UN SFAT VA ROG !

de Sheppard » 18 Mar 2019, 22:02

RalucaRalu scrie:Buna ziua!
Imi cer scuze daca nu scriu unde trebuie!Ieri am cumparat o broascuta testoasa de la pet shop,Dar vânzătorul a uitat sa imi spuna detalii legate de pregătirea apei.Cum ar trebui să o pregătesc si ce sa folosesc.Astept un raspuns.Va multumesc!


As recomanda sa faci un topic nou pe tema asta si sa pui poze cu testoasa pentru a identifica specia. Ulterior se pot oferi detalii despre cele necesare. Era totusi mai ok o informare in prealabil, pentru ca asa va trebui sa procuri cele necesare mai din scurt.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: UN SFAT VA ROG !

de lelia » 24 Mai 2019, 19:04

Buna! Am vrut in seara asta sa verific cu degetul temperatura apei din vasele testoaselor (am doua). La degetul respectiv mi-am rupt un pic pielita si exact in locul respectiv am simtit intepaturi de parca m-ar fi curentat. Am incercat cu un deget integru si a fost ok? Oare e ceva curent electric in apa de la echipament (doua filtre si un incalzitor)? Am mai simtit treaba asta si in urma cu vreo doi ani cand am descoperit ca firul de la filtru avea o mica portiune fara izolatie. Acum totul pare intact. Repet: am simtit curentul in ambele vase. Imi fac griji pentru testoase. Oare nu simt si ele? Le dauneaza?
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti

Re: UN SFAT VA ROG !

de lelia » 24 Mai 2019, 19:11

Scuze! Acum am vazut. Nu am postat unde trebuie! Dar nu as mai scrie inca o data. Daca se poate sa-mi dati un raspuns, ar fi super! Multumesc!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti

Re: UN SFAT VA ROG !

de Sheppard » 24 Mai 2019, 19:36

Sigur nu te-a piscat de la rana? Poti verifica daca e prezent un curent in apa cu un multimetru.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: UN SFAT VA ROG !

de lelia » 24 Mai 2019, 19:46

Nu cred ca am un multimetru. Daca imi pun mana in apa de la chiuveta nu simt nimic. Nu stiu ce sa mai cred . La degetele cu pielea integra nu simt nimic. Locul cu rana e mai sensibil...dar tot e ciudat de ce simt curent numai in apa broastelor si nu in apa de la robinet...
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti

Re: UN SFAT VA ROG !

de DenisMicu » 28 Mai 2019, 19:25

Incearca la Animax, ei aveau.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 9
Membru din: 23 Apr 2019, 09:29

Re: UN SFAT VA ROG !

de Sheppard » 30 Mai 2019, 13:17

Multimetru gasesti la orice magazin cu materiale de constructie sau electronice: https://www.hornbach.ro/shop/cautare/so ... multimetru
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: UN SFAT VA ROG !

de lelia » 30 Mai 2019, 16:27

Multumesc!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 206
Membru din: 21 Mar 2012, 19:11
Localitate: Bucuresti

Anterior

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori