Plante de acvariu

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

Re: Plante de acvariu

de mitzanu » 05 Feb 2017, 21:43

Corect, multumesc de indicatii :)

Lampa este cu LED, planuiesc in viitorul apropiat sa iau una cu UV-B. Filtrul este unul intern.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 03 Feb 2017, 18:21

Re: Plante de acvariu

de Alexz2005 » 18 Mar 2019, 10:43

Salut,

Abia acum am inteles de ce trachemis e declarata specie invaziva.
Astea chiar distruc totul in jurul lor.
Dupa discutia cu rearanjatul substratului si desprinsul pompei de apa, a venit randul plantelor.
Mam gandit sa bag plante naturale sa mananace din nitratul rezultat in urma filtrarii...... O gluma proasta pana acum.
Am inceput cu elodea, in 24 de ore au mancat 2 buchete. Ieri am luat ceva planta de suprafata, arata ca o salata. Am zis sa o plantez noaptea dupa ce dau stingerea poate asa are o sansa sa scape. Dimineata am gasito fara nicio urma de radacini si zmotocita bine.

2 mese copioase in total 40 lei dusi pe apa sambetei.

Are cineva sugestii despre cum pot sa integrez plantele in acvariu.

Dinazaurii au cam 8 ani , 17 cm , un el si o ea , trachemis scripta scripta.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 14
Membru din: 04 Aug 2018, 16:26

Re: Plante de acvariu

de Sheppard » 18 Mar 2019, 22:06

Plantele acvatice fac parte din meniu. Unii le-au imprejmuit ghivecele cu plasa, ca sa nu ajunga la plante. Vara se gasesc din plin zambile de apa. Sunt plante plutitoare, excelente la filtrare si de obicei supravietuiesc macelului. Doar ca au nevoie de multa lumina. Sub lumina naturala se inmultesc suficient de repede cat sa reziste testoaselor.

In principiu trebuie testat ce rezista. Unele sunt tolerate, altele intra rapid pe meniul zilei.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Plante de acvariu

de Alexz2005 » 27 Mar 2019, 17:28

Salut,

Am găsit în Constanța, lângă singurul nostru lac urban, într-un canal latralnic pe unde mai mulți inconștienți își abandonează dinozaurii după ce se plictisesc de ei sau le scăpa de sub control, o adevărată pajiște acvatica.
Având în vedere ca țestoasele abandonate trăiesc binișor acolo credeți ca ma puteți identifica speciile de plante și dacă as putea sa "împrumut" o parte din flora naturala sa o bag în bazin. Pt mine e mult prea costisitor sa bag în bazin tot felul de plande scumpe pe care a 2 a zi sa nu le mai găsesc.....

Poze la link

http://imgur.com/gallery/H1pVGvJ
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 14
Membru din: 04 Aug 2018, 16:26

Re: Plante de acvariu

de Sheppard » 03 Apr 2019, 14:33

Alexz2005 scrie:Salut,

Am găsit în Constanța, lângă singurul nostru lac urban, într-un canal latralnic pe unde mai mulți inconștienți își abandonează dinozaurii după ce se plictisesc de ei sau le scăpa de sub control, o adevărată pajiște acvatica.
Având în vedere ca țestoasele abandonate trăiesc binișor acolo credeți ca ma puteți identifica speciile de plante și dacă as putea sa "împrumut" o parte din flora naturala sa o bag în bazin. Pt mine e mult prea costisitor sa bag în bazin tot felul de plande scumpe pe care a 2 a zi sa nu le mai găsesc.....

Poze la link

http://imgur.com/gallery/H1pVGvJ


Da, sunt foarte ok plantele. Pare a fi menta acvatica si a doua ceva inrudit cu Elodea. Sunt bune si ok pentru testoase acvatice. Doar grija cu apa din care provin. Daca e poluata, recomand sa le lasi in alt vas in carantina cateva zile si sa schimbi apa des acolo, sa le clatesti cu alte cuvinte. Ca sa nu introduci tot felul de substante dubioase in acvaterariul tau. Fauna care vine pe ele (o sa vezi ca o sa te trezesti cu larve, purici de balta, melci acvatici, eventual lipitori) nu reprezinta o problema si vor fi si ele in meniul testoaselor.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Salut!

de Gabriel123 » 27 Oct 2020, 12:37

Deci zambila de apa ar fi cea mai potrivita pentru un acvaterariu?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 30
Membru din: 09 Oct 2020, 12:23

Re: Plante de acvariu

de Sheppard » 27 Oct 2020, 13:56

Plantele plutitoare in general sunt mai ok cu etstoase, dar zambila de apa e cea mai rezistenta. Insa necesita foarte multa lumina.

Muschiul acvatic e si el ok daca e prins corespunzator.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Plante de acvariu

de Gabriel123 » 28 Oct 2020, 10:17

Ok, o sa ma ocup si de lunina. Multumesc!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 30
Membru din: 09 Oct 2020, 12:23

Anterior

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator