femela sapa gropi in substratul acvariului

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

femela sapa gropi in substratul acvariului

de Alexz2005 » 03 Mar 2019, 10:01

Salut,
Am 2 bucati testoase trachemis scripta scripta, masculul identificat pe acest forum ca fiind mascul si specia. Am primit ca donatie si o femela in urma cu 3 luni. amindoi sunt cam de 17 cm lungimea carapacei. Ca sa nu tin 2 dinozauri intro garsoniera le-am construit un bazin de 100 cm lungime / 50 cm latime / 50 cm adancime, am integrat in el o plaja de 50 cm pe latimea acvariului, 30 cm lungime, 20 cm adancime pe care am umplut-o cu 40 kg de nisip de rau si presarat-o pe suprafata cu pietre de rau, am adaugat si 2 aloe vera.

Acum ca vam plictisit cu habitatul sa va zic despre problema.

Am facut plaja maricica in ideea ca eventual vor depune oua. Amindoi adora plaja si lampa uv, dar femela in loc sa sape pe plaja, a forat tot substratul din acvariu. NU dupa mancare, acela fiind un altfel de sapat pe care il practica si masculul. Efectiv sapa cratere, cu predilectie in zona powerhead-ului de la filrtu, pe care la smuls de multe ori din perete. La inceput am lasato sa isi faca de cap crezand ca vrea sa isi puna amprenta saupra noii case. Daca las craterul asa, se muta langa si face altul, daca niveles subratul se apuca de treaba in acelasi loc.

Ma poate ajuta cineva cu explicatii?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 14
Membru din: 04 Aug 2018, 16:26

Re: femela sapa gropi in substratul acvariului

de Sheppard » 03 Mar 2019, 23:38

N-as putea sa iti zic ce ii place acolo. Poate din cauza filtrului sa se msite acolo substratul si sa creada ca sunt ceva larve bune dedesupt?
Sta cumva in ele seara; e un fel de culcus?

Pune si niste poze cu habitatul sa vedem ce ai amenajat.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: femela sapa gropi in substratul acvariului

de Alexz2005 » 04 Mar 2019, 08:55

Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 14
Membru din: 04 Aug 2018, 16:26

Re: femela sapa gropi in substratul acvariului

de Alexz2005 » 04 Mar 2019, 10:08

Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 14
Membru din: 04 Aug 2018, 16:26

Re: femela sapa gropi in substratul acvariului

de Alexz2005 » 04 Mar 2019, 11:01

As ma vrea sa știu și dacă plaja este suficient de mare încât femela sa depuna oua.
http://imgur.com/gallery/I06hpWF
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 14
Membru din: 04 Aug 2018, 16:26

Re: femela sapa gropi in substratul acvariului

de Sheppard » 04 Mar 2019, 16:11

Da, e ok pentru oua. Deocamdata e om spatiul, dar pe masura ce cresc, va fi nevoie de mai mult spatiu.

Din filmare imi dau seama ca de fapt nu sapa. Se "scarpina" de echipament. Fac asta cand naparlesc pentru a grabi procesul si unora le plac atingerile pe carapace, scuturile de pe carapace fiind inervate sub stratul de keratina, deci simt orice atingere pe carapace. Ar fi doua variante: o face de placere sau inc adrul procesului de naparlire. Faptul ca e deranjat substratul dedesupt e doar efect secundat :)
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: femela sapa gropi in substratul acvariului

de Alexz2005 » 04 Mar 2019, 19:35

Ok, merci frumos. Mai ajută-mă cu o informație. Atunci când va depune oua, dacă va depune oua, ar fi mei indicat sa las cuibul îngropat la locul lui sau sa le scot și sa fac rost de incubator.
Temperatura medie în casa e 23 de grade iar deasupra plajei am un încălzitor cu halogen cred și o lampa uvb
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 14
Membru din: 04 Aug 2018, 16:26

Re: femela sapa gropi in substratul acvariului

de Sheppard » 05 Mar 2019, 00:29

Sincer nu recomand reproducerea, mai ales ca sunt specie invaziva. Trebuie sa iei in considerare ca pot depune pana la 16 oua. Aia inseamna 16 testoase care vor necesita camin nou, la stapani responsabili, pe o piata suprasaturata de testoase exotice. Pana si pe grupul de adoptii sunt mult mai multi cei care doneaza fata de cei care adopta. Faptul ca au durata de viata lunga complica lucrurile si mai mult la gasirea unui stapan potrivit.

E sanatos pentru ele sa aiba loc sa depuna ouale in conditii cat mai apropiate de natural, dar nu as recomanda incubarea lor.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: femela sapa gropi in substratul acvariului

de Alexz2005 » 25 Mar 2019, 17:21

salut,

am cautat pe forum si nu am asit pe nicaieri

aloe vera este toxica pentru trachemis scripta scripta?

pe plaja am plantat pe margine aloe, aproape o luna de zile au ignorat complet plantele, care au reusit sa se fixeze si sa inceapa sa se dezvolte.

aseara au scos una din nisip, au bagato in apa si au mancato aprope pe toata, si au jumulit bine de tot o alta....
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 14
Membru din: 04 Aug 2018, 16:26

Re: femela sapa gropi in substratul acvariului

de Sheppard » 25 Mar 2019, 23:29

N-as putea sa zic cu certitudine, dar nu cred ca ar trebui sa iti faci probleme. Stai cu ochii pe ele si vezi daca nu se simt bine. In principiu, daca era ceva in neregula, nu mancau atata. Dar nefiind o planta cu care se intalnesc in mod natural, nu as recomanda sa le-o oferi pe viitor.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori