Iaz prefabricat

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

Iaz prefabricat

de TestosSiBroschi » 19 Sep 2018, 07:33

Au crescut testoasele destul de mult si as vrea sa le mut de la 250 de litri la 500 de litri, am gasit pe hornbach un iaz prefabricat de 500 de litri :
Imagine
Intrebarea mea este daca mai are cineva inauntru asa ceva si daca e nevoie sa stiu ceva anume, stiu ca este site-ul cu surface-mount pond dar acolo sunt de mica marime. De asemenea daca aveti idee cum as putea sa fac un loc de iesit la soare avand in vedere ca nu am unelte sa tai lemn sa il inconjor.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 32
Membru din: 12 Ian 2018, 19:18

Re: Iaz prefabricat

de Sheppard » 19 Sep 2018, 23:03

Masca de lemn se poate comanda la orice tamplar si poate trata lemnul sa reziste la umezeala.

Iti mai trebuie o pompa cu care sa scoti apa cand faci curat, daca cea de la filtru nu iti convine sau nu e suficient de puternica. Cu 100 si ceva de lei poti lua una puternica, pentru apa murdara, de la Hornbach sau alt magazin asemanator.

Ai mai putea face o rampa din plexiglass sau baga un sac de rafie umplut cu nisip intr-un colt, pe care sa se catere si pe unde sa iasa afara. Poti da si gauri in lateralul lui, combini cu o plasa mai rara acolo si poti planta plante acvatice.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Iaz prefabricat

de TestosSiBroschi » 20 Sep 2018, 07:04

Interesante idei, am reusit sa il conving pe tatal meu sa imi faca masca de lemn, sunt mai multe feluri de pompe din cate vad la hornbach, daca imi poti da un link la ce fel de pompa te referi te rog.

In alta ordine de idei, nu voi mai face greseala sa pun guppy cu testoasele, in cateva luni de la 2 pesti s-au ajuns la 60, n-am putut face fata la curatirea apei, am vandut din ei la piata de pesti dar in iaz nu voi mai pune nici unul. Testoasele mele sunt prea lenese sa prinda pesti :(.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 32
Membru din: 12 Ian 2018, 19:18

Re: Iaz prefabricat

de Sheppard » 20 Sep 2018, 15:56

https://www.hornbach.ro/shop/Irigare-gr ... ZlciI6Mn0=

Gasesti si mai ieftine daca cauti si pe la alte magazine. Eu am luat-o cu putin peste 100ron la ceva promotie. Nu o sa iti trebuiasca nu stiu ce debit fabulos. Cea mai mica e suficienta.

:)) faina treaba cu guppy
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Iaz prefabricat

de TestosSiBroschi » 18 Oct 2018, 14:44

Astazi a ajuns iazul si e mai mare decat ma asteptam:)) as vrea sa il pun pe balcon ( e inchis), ocupa jumate de balcon si ca latime e exact latimea balconului, ar suporta greutatea oare? Ma gandesc ca iarna sa tin usa de la balcon deschisa sa intre caldura la ei, daca nu e ok pe balcon l-as schimba cu unu mai mic de 300 de litri .
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 32
Membru din: 12 Ian 2018, 19:18

Re: Iaz prefabricat

de Sheppard » 18 Oct 2018, 15:33

Asta cu sustinerea e in functie de cum e construit balconul. Daca e cu beton si armatura nu ar trebui sa fie probleme.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Iaz prefabricat

de TestosSiBroschi » 23 Oct 2018, 13:53

L-am returnat si voi lua varianta de 380 de litri care e mai lung si mai ingust. Il pun pe hol pana la urma, sa vad cum se descurca tetra ex800+ la iaz, poate trebuie sa iau un filtru mai bun.
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 32
Membru din: 12 Ian 2018, 19:18

Re: Iaz prefabricat

de Sheppard » 23 Oct 2018, 15:11

Asteptam poze cu proiectul :)
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Iaz prefabricat

de TestosSiBroschi » 10 Noi 2018, 18:52

Buna,

Iazul prefabricat e in functiune si testoasele au mult mai mult loc,mai sa le duc decoratiunile de la celalalt apartament.
Faza nasoala e ca sunt foarte suparati de la mutare, mananca dar sunt foarte speriati si nu ies de sub ascunzatoare mai deloc, se sperie tot timpul si nu mai sunt asa sociali ca inainte, stiu ca e din cauza mutarii dar sper ca isi vor reveni. Inainte mancau salata in fiecare dimineata, acum abea se ating de ea, termina o frunza in cateva zile. Peste le ofer o data la 2 zile, de doua ori pe saptamana palete, ( cel mic nu mananca palete deloc) si tot o data pe saptamana rame si mealworm. La soare nu urca mai deloc din cauza ca sunt foarte speriati, poate urca cand sunt la lucru , nu stiu.... de putut se pot urca ca i-am prins de cateva ori dar stateau umpic si mergeau jos.
Idei cum sa-i fac sa se acomodeze mai usor?

Sper ca se intelege din poze, mai urmeaza plante decorative.

Imagine
Imagine
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 32
Membru din: 12 Ian 2018, 19:18

Re: Iaz prefabricat

de Sheppard » 10 Noi 2018, 19:38

Categoric e mediul nou cauza pentru care sunt asa timide. O sa se obisnuiasca treptat.

Plantele acvatice naturale si eventual si ceva planta pe locul uscat, precum o feriga, vor ajuta mult la procesul de acomodare.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator