Gasit broscuta

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Gasit broscuta

de Mariusr » 06 Aug 2018, 21:44

Buna.
Tocmai am aflat de la parintii mei din judetul Suceava ca au gasit, ieri, pe langa curte, pe marginea soselei o broscuta testoasa.
Au puso in gradina pentru a nu fi calcata de masini.
In seara aceasta nu era prin gradina, poate a plecat sau e ascunsa.
Prin apropriere, la 100 metri, e un parau, poate a fost adusa cu indundatiile si apa foarte mare pe acest parau.
Toata copilaria mea am fost pe acel parau si nu am gasit asa ceva pana acum.
Daca o gasim prin gradina vrem ce e mai bine pentru ea. Ce recomandati? O eliberam la parau? Totusi e o zona populata si de obicei paraul e cam poluat.
Sau gasim o asociatie care sa o elibereze intr-un mediu mai ok, nepopulat?
Atasez si 2 poze. Click pe poza pentu o rezolutie mai buna.

Imagine

Imagine

Astept sfaturi in speranta ca gasim si broscuta, daca nu s-a intors singura la locul ei. Sper ca nu a plecat si nu a gasito altcineva sau sa fi fost lovita de masina.

Multumesc.
 
Mesaje: 2
Membru din: 06 Aug 2018, 21:22

Re: Gasit broscuta

de Sheppard » 08 Aug 2018, 14:15

Buna,

Este Emys orbicularis - testoasa de apa europeana, protejata de OUG57/2007 si pe cale de disparitie. Te-as ruga sa ne lasi un numar de telefon de contact pentru a te pune in legatura cu cineva care poate prelua testoasa pentru eliberat, daca e totul ok si e sanatoasa. Sau putem recomanda un loc bun de eliberat daca este posibila deplasarea.

Nu recomand sa fie pe langa asezari, ape poluate, sosele, balti cu pescuit intens etc.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Gasit broscuta

de Mariusr » 08 Aug 2018, 14:23

Buna.

Se pare ca a reusit sa plece din gradina. A gasit o cale de iesire.
O mai cautam prin jur, daca o gasim o sa o tinem in siguranta si o sa las un numar de telefon in privat.

Multumesc de informatie.
 
Mesaje: 2
Membru din: 06 Aug 2018, 21:22

Re: Gasit broscuta

de Sheppard » 08 Aug 2018, 21:30

Perfect, multumesc anticipat! Sa cautati atent mai ales prin tufe si locuri unde s-ar putea ascunde.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori