Viermi in acvaterariul testoasei

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Viermi in acvaterariul testoasei

de Franklin2 » 14 Iul 2018, 15:43

Salut ! Astazi cand m-am uitat in acvariul testoasei mai atent am observat niste viermisori mici ce se "zbateau". Am inteles ca acestia se formeaza din cauza apei neschimbate si a resturilor de mancare lasate de testoasa. De asemenea am inteles ca si pestii sanitari ar avea un rol in curatarea acvariului ,acum ce vreau sa va intreb pe voi este daca pot sa pun pesti sanitari in acvariul testoasei. Stiu ca acest forum este legat de testoase , dar poate sunt persoane ce stiu ceva despre pesti. Tin sa mentionez ca testoasa are 1 an si cateva luni , avand o lungime a carapacei de 7.5cm , facand parte din specia ocadia sinensis.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 27
Membru din: 09 Mai 2017, 20:10

Re: Viermi in acvaterariul testoasei

de Sheppard » 15 Iul 2018, 11:59

Unele testoase tolereaza pesti, altele ii mananca. E la risc.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Viermi in acvaterariul testoasei

de Franklin2 » 15 Iul 2018, 13:10

Am sa-ncerc sa iau un peste mai maricel , astfel incat sa nu poata fi mancat. Mersi de raspuns.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 27
Membru din: 09 Mai 2017, 20:10

Re: Viermi in acvaterariul testoasei

de Franklin2 » 23 Iul 2018, 07:16

Buna ziua ! Am revenit cu un mic update, am luat doi pesti sanitari din specia Ancistrus tradiatus , cred, nush sigur. Ce vreau sa spun este ca testoasa nu are niciun fel de problema cu pestii , isi vede de treaba ei , insa azi dimineata am gasit un pestisor sub insulita din acvariu , mort de neclintit , probabil nu s-a adaptat mediului , insa celalalt nu are nici-o treaba, inoata si sta lipit de sticla acvariului.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 27
Membru din: 09 Mai 2017, 20:10

Re: Viermi in acvaterariul testoasei

de Sheppard » 24 Iul 2018, 17:18

Trebuie sa ai automat si oxigenare foarte buna la apa, filtrare impecabila, plante, pH potrivit pentru ei etc. La acvaristica nu sunt asa priceput.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Viermi in acvaterariul testoasei

de Franklin2 » 25 Iul 2018, 08:41

Parea "lesinat" de cand l-am luat ,celalalt nu are treaba.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 27
Membru din: 09 Mai 2017, 20:10

Re: Viermi in acvaterariul testoasei

de luminita22 » 28 Iul 2018, 16:46

buna,de ce nu incerci sa hranesti broscuta intr-un alt recipient.....astfel apa din acvariu se pastreza mai curata si ea sau el este mai fericit.....eu asa fac si sunt ok....
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 51
Membru din: 06 Apr 2016, 14:37

Re: Viermi in acvaterariul testoasei

de Franklin2 » 29 Iul 2018, 21:31

Chiar asta fac ! Si sunt placut surprins prin faptul ca chiar si dupa 2 saptamani , apa a ramas impecabila de la schimbarea ei.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 27
Membru din: 09 Mai 2017, 20:10


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori