Diaree la o broscuța Trachemys scripta elegans

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

Diaree la o broscuța Trachemys scripta elegans

de Cris123 » 01 Iul 2018, 18:32

Buna, am in grija o broscuța cu tâmple roșii a unui prieten . De vreo 2-3 săptămâni are diaree urat mirositoare. Am scos-o din apa și am lăsat-o liberă prin baie, dar a făcut pe jos scaune apoase ușor negricioase și cu miros intens și neplăcut. De mâncat mănâncă, dar persista acel miros al scaunului și când o pun in apa. Mă puteți ajuta cu un sfat?
 
Mesaje: 3
Membru din: 01 Iul 2018, 18:10
Localitate: București

Re: Diaree la o broscuța Trachemys scripta elegans

de Sheppard » 03 Iul 2018, 18:40

Ce mananca testoasa? Daca se schimba putin dieta mai au aceeasi culoare si acelasi miros?

viewtopic.php?f=5&t=3789
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Diaree la o broscuța Trachemys scripta elegans

de Cris123 » 05 Iul 2018, 00:15

Mulțumesc mult pentru răspuns! Nu am știut pana acum ca trebuie sa-i dau si mâncare cruda. Ii dădeam de la pet shop inima de vita, gammarus, peste alb, pelete Bio Lio si diverși viermisori. Uneori i-am dat prea mult, adică zilnic câte puțin gammarus. Am încercat cu frunze de salata sau castraveți si nu a mâncat.

Peștele alb uscat pe care l-am dat ultima data l-a refuzat, ma gândesc ca nu era de calitate prea buna. L-am luat de la pet-shop si era si pentru câini si pisici.
Acum parca s-a mai liniștit diareea, ca am lăsat broscuța in repaus alimentar si ii dau putina mâncare. O sa caut șprot si alte alimente din lista trimisa. Revin cu feedback.

PS Broscuța (e un el după gherute si coada) a avut o tovarașa cu care se juca si se si împerechea, dar care a murit acum un an (era mai in vârsta). Știți cumva dacă si unde as putea sa ii găsesc o companie feminină noua?
Mulțumesc încă o data!
 
Mesaje: 3
Membru din: 01 Iul 2018, 18:10
Localitate: București

Re: Diaree la o broscuța Trachemys scripta elegans

de Sheppard » 05 Iul 2018, 03:14

Testoasele sunt solitare, deci nu e problema ca sta singura. O testoasa in plus implica spatiu in plus si echipament pe masura.

Pentru a-i gasi totusi o partenera, recomand grupul pentru adoptii/donatii: https://www.facebook.com/groups/tarc08
Apar si pe forum anunturi similare, dar mai rapid si de actualitate e grupul de facebook.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Diaree la o broscuța Trachemys scripta elegans

de Cris123 » 14 Iul 2018, 14:36

Revin cu actualități despre broscuță: i-am dat sprot decongelat, s-a mai liniștit diareea. O las liberă prin casa, să vedem dacă mai sunt probleme.
 
Mesaje: 3
Membru din: 01 Iul 2018, 18:10
Localitate: București


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori