Ce specie este ?

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Ce specie este ?

de Franklin2 » 19 Apr 2018, 19:28

Salutare ! Se pare ca am revenit si as vrea sa va intreb ce rasa este aceasta broasca testoasa din imagine?
https://m.imgur.com/I5g9J8U

A gasit-o o colega , pe marginea unui drum.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 27
Membru din: 09 Mai 2017, 20:10

Re: Ce specie este ?

de Sheppard » 20 Apr 2018, 20:54

Salutare,

Este un pui de Emys orbicularis - testoasa de apa europeana - specie pe cale de disparitie si in consecinta protejata de lege (OUG 57/2007). Ne ocupam de reabilitarea de astfel de testoase si v-as ruga sa imi trimiteti un nr. de contact in privat pentru a discuta detalii. Sunt foarte sensibile la varsta asta si e important sa ajunga cat mai repede la cineva experimentat.

De unde sunteti?
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Ce specie este ?

de ela_crux » 22 Apr 2018, 02:18

Daca dumneavoastra sau colega doriti sa aveti grija de o testoasa, noi va putem oferi in schimbul puiului gasit de dvs. o testoasa din specia Trachemys Scripta, adica din specia exotica - Testoasa de Florida. Testoasa de Florida este mai rezistenta si se imprieteneste f bine cu omul, va putem oferi cu drag sfaturi de ingrijire si chiar un mic bonus, constand in hrana pentru testoase ;) :)

Asa cum a spus si Sheppard, puii de Emys orbicularis sunt foarte sensibili, au nevoie de incalzitor pentru apa, filtru, insula, bec care sa ofere caldura deasupra insulei si, cel mai important, bec UVB, care trebuie schimbat o data pe an. In lipsa acestor elemente, puiul nu va putea sintetiza elementele nutritive din hrana si va dezvolta diverse probleme: malformatii osoase sau la carapace sau carapacea nu va putea acumula calciul din hrana si va fi moale. Din pacate, am intalnit aceste cazuri in practica.

Va multumim anticipat si va dorim toate bune!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

Re: Ce specie este ?

de Franklin2 » 24 Apr 2018, 19:32

Buna ziua , am discutat cu colega mea despre situatie , a zis ca nu vrea sa primeasca la schimb nici-o broscuta , am sa va las un nr de telefon cand fac rost de broasca de la colega mea , locuiesc in Dambovita , langa orasul buftea. Si venind vorba de cresterea broscutelor, deja detin una , din specia ocadia sinensis.
Ultima oară modificat de Franklin2 pe 24 Apr 2018, 20:10, modificat 1 dată în total.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 27
Membru din: 09 Mai 2017, 20:10

Re: Ce specie este ?

de Sheppard » 24 Apr 2018, 20:08

Multumim.
sa citeasca OUG 57/2007, mai ales art. 33 unde se incadreaza treaba cu testoasa.

Conteaza un pui in plus mult la o specie pe cale de disparitie datorita omului. Sa se gandeasca la asta si sa fie tipul de om care contribuie la salvarea speciei, nu la distrugerea ei. Oricum sunt foarte sensibili puii, necesita echipament considerabil si experienta in domeniu. Fara astea soarta e invariabil aceeasi - deces.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Ce specie este ?

de Franklin2 » 24 Apr 2018, 20:11

Dar am o intrebare,daca a hranit-o cu varza, este in regula ? I-am sugerat sa se intereseze macar putin despre cresterea ei , macar pe parcursul zilelor acestora, pana cand ajunge in habitatul ei.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 27
Membru din: 09 Mai 2017, 20:10

Re: Ce specie este ?

de Sheppard » 24 Apr 2018, 21:49

Varza nu se afla nicidecum pe meniul ei. Primul pas spre o moarte sigura...

E carnivora. Dar nu am de gand sa ofer mai multe detalii unei persoane care nici macar nu vrea sa afle ce e cu testoasa. Pacat.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Ce specie este ?

de Franklin2 » 24 Apr 2018, 22:49

Cum am spus , i-am zis sa se informeze..nu sunt eu persoana ce nu se intereseaza , o sa ii dau creveti gammarus cand ajunge la mine
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 27
Membru din: 09 Mai 2017, 20:10

Re: Ce specie este ?

de Sheppard » 25 Apr 2018, 11:05

Da, stiu ca e vorba de colega. Ideea e sa nu aiba dupa aia impresia ca stie ce face dupa ce citeste 2 min ceva pe o pagina dubioasa.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Ce specie este ?

de Franklin2 » 25 Apr 2018, 16:41

Salut ! A ajuns broscuta la mine , vioaie si mananca crevetii fara nici-o problema , credeti ca este in regula daca ii administrez un strop-doua
de Vita-Plus - Broaste Testoase ( Reptile ) ? Pentru intarirea carapacei?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 27
Membru din: 09 Mai 2017, 20:10

Re: Ce specie este ?

de Sheppard » 25 Apr 2018, 20:57

Ma bucur sa aud asta. Te va suna o colega din Bucuresti, cea care a postat mai sus. Si stabiliti voi detaliile.

Nu e nevoie de vitamine. E ok cu crevetii deocamdata. Nu e nevoie de apa prea adanca, doar de cativa cm adancime, cat sa ii treaca peste carapace si ceva piatra sau loc uscat pe care sa iasa usor. Si un bec obisnuit pentru incalzit (sa nu treaca de 30 de grade sub el).
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Ce specie este ?

de Franklin2 » 25 Apr 2018, 21:02

Tocmai ce am pregatit astea de dinaintea acestui reply. Multumesc oricum :)
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 27
Membru din: 09 Mai 2017, 20:10

Re: Ce specie este ?

de Franklin2 » 26 Apr 2018, 19:28

Buna ziua ! Tin sa mentionez ca broscuta a fost preluata de catre Elena ! Va multumesc pentru sfaturile acordate , o seara faina. ;)
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 27
Membru din: 09 Mai 2017, 20:10

Re: Ce specie este ?

de Sheppard » 26 Apr 2018, 23:57

Excelent! Multumim frumos. Seara buna!
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 12 vizitatori