Testoasă cu tample roșii nu merge corespunzător.

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Testoasă cu tample roșii nu merge corespunzător.

de Lucian Stefan » 26 Mar 2018, 09:23

Salutari,

Am o țestoasă din 2004, îndeajuns de mare și foarte prietenos încât să-l scot din apă și sa îl mai las prin casă să se plimbe mai mult. Însă ultima oară când l-am lăsat afară a fost și singur acasa (vineri). Iar când m-am întors l-am găsit șchiop la piciorul din dreapta față. Nu mai poate călca în el. Când merge, merge cu toate patru însă cu cel din dreapta calcă invers cu gheruțele spre spate. L-am luat și ii fac masaj zilnic, laba piciorului nu pare umfrată, se poate împinge în ea dacă ii poziționez eu cum trebuie lăbuța. Iar dacă îl pun pe o suprafață înclinată se prinde cu picioarele de față și se trage normal.
Pare să aibe dureri la degetul mic își retrage piciorul atunci când apăs pe el puțin, ați mai avut probleme cu picioarele țestoaselor? Își revin în timp? Îmi puteți recomanda un cabinet veterinar unde poate să-i facă un CT? Sau cel puțin un medic bun ^_^
Cip, alintat Tupi | Testoasa de apa cu tample rosii | născut în 2000
SunSun 403B | Reptile UV-B ExoTerra | Incalzitor | Terariu
 
Mesaje: 3
Membru din: 01 Noi 2015, 10:16
Localitate: Bucuresti

Re: Testoasă cu tample roșii nu merge corespunzător.

de ela_crux » 26 Mar 2018, 09:49

Salutare Lucian!
Nu stiu din ce zona/oras esti, daca esti din Bucuresti poti apela la urmatoarele:

RADIOLOGIE:
https://radiologie4vet.ro/

CABINETE VETERINARE:
viewtopic.php?f=9&t=8

Eu am lucrat pana acum cu cei de la Visul Luanei si cu dna doctor Gurgu-Vatafu de la Di-Vet.

Sa ne tii la curent, sa ne spui au spus medicii si care este situatia testoasei. Multa sanatate! Toate bune!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

Re: Testoasă cu tample roșii nu merge corespunzător.

de Lucian Stefan » 29 Mar 2018, 14:35

Am fost la DiVet. Nu are fractură!

A primit o injecție în funduleț/pulpă cu un antiinflamatoriu și mai primește și azi o doză. Ca recomandare a fost să stea cât mai mult în apă ca să nu pună presiune pe piciorul afactat, iar peste o săptămână - două să mai facem un control :)
Cip, alintat Tupi | Testoasa de apa cu tample rosii | născut în 2000
SunSun 403B | Reptile UV-B ExoTerra | Incalzitor | Terariu
 
Mesaje: 3
Membru din: 01 Noi 2015, 10:16
Localitate: Bucuresti

Re: Testoasă cu tample roșii nu merge corespunzător.

de diego » 30 Mar 2018, 21:04

Sa ne tii la curent cu evolutia ei.
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

Re: Testoasă cu tample roșii nu merge corespunzător.

de Lucian Stefan » 31 Mai 2019, 11:47

Și-a revenit complet la picior. Merge cum trebuie, este în continuare pe tratament timp de 2 ani, pentru reglarea metabolismului. Se pare că atunci când am fost eu mic nu am avut chiar așa bine grijă de el, am mai cercetat și am găsit scris că în anul 2000 l-am primit de la tatăl meu, nu în 2004, avem 12 ani.

Nu mai mergem la DiVet, doamna doctor este în concediu de paternitate și am ajuns la doctorul Tudor Laurențiu de pe Uverturii 16, am înteles că este și profesor la facultate. Ați auzit de el? Cum vi se pare?
Cip, alintat Tupi | Testoasa de apa cu tample rosii | născut în 2000
SunSun 403B | Reptile UV-B ExoTerra | Incalzitor | Terariu
 
Mesaje: 3
Membru din: 01 Noi 2015, 10:16
Localitate: Bucuresti

Re: Testoasă cu tample roșii nu merge corespunzător.

de Sheppard » 31 Mai 2019, 19:12

E un feedback de la Pandy aici pe forum despre dansul: viewtopic.php?f=9&t=8&hilit=cabinete+veterinare
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori