Comportament jucaus sau agresiv?

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Comportament jucaus sau agresiv?

de wildag » 20 Feb 2018, 22:06

Salut!

Am 2 testoase cu tample galbene in varsta de 1 an (cred ca sunt pereche, nu pot distinge momentan).
Curiozitatea mea este alta, de vreo cateva saptamani, cea care este un pic mai mare, nu o lasa pe cealalta sa stea pe platforma la bec, se urca peste ea si incepe si o rontaie de carapace pana o da jos, se baga cu capul sub ea sau este nevoita cealalta sa sara in apa.
Cand cea mare sta la bec si cea mai micuta i se alatura, nu au nicio problema, stau toata ziua daca este cazul, dar daca cea mica sta singura si se relaxeaza, se schimba situatia. Cand vede ca o da jos din apa se duce la ea, o miroase sta numai langa ea, se comporta normal, numai cand vine vorba de stat la bec este ..jale!
In rest, dorm impreuna, mananca separat, nimic iesit din comun.
O fi ea mai rautacioasa, o avea chef de joaca sau pur si simplu e vorba de teritoriu? sincer nu inteleg, am tot cautat pe forumuri si toata lumea spune ca nu exista ca broscutele sa se atace pe uscat.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 27
Membru din: 17 Dec 2016, 18:08

Re: Comportament jucaus sau agresiv?

de Sheppard » 21 Feb 2018, 00:59

Posibil sa fie un inceput de comportament de mascul, care fie isi apara teritoriul, fie e in cautare de femela.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Comportament jucaus sau agresiv?

de wildag » 21 Feb 2018, 01:17

E ciudat ca se intampla de curand toata chestia asta, numai cand cea mica vrea sa stea singura. Daca cea mare are chef sa stea la bec, stau impreuna, dar daca e sa fie cea mica, nu o lasa. In apa stau numai impreuna, eu zic ca sunt femela si mascul totusi.
Daca ii las separati cateva ore, ( sa se si vada) sunt foarte agitatisi curiosi ca si cand tot impreuna sunt obisnuiti sa fie...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 27
Membru din: 17 Dec 2016, 18:08


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori