Adaptarea testoaselor la mediu nou

• dobrogeana - Hermann (Testudo hermanni)
• greaca (Testudo graeca ibera)

Moderatori: Sheppard, tibor.sos

Re: Adaptarea testoaselor la mediu nou

de Sheppard » 25 Oct 2017, 17:54

Poti sa schimbi putin pentru locuri cu variatii mai amri de temperatura. In rest, mai lasa-le sa se obisnuiasca cu noul mediu. Vor iesi ele cand le e foame. Daca chiar vezi ca nu se intampla nimic, le poti pune in fata hranei pana invata unde e.

Le trebuie destul de mult timp pentru acomodare, pentru a se familiariza cu mediul, pentru a vedea ca nu sunt pradatori si ca pot fi mai increzatoare. Intr-adevar e si perioada de vina ca sunt mai putin active. Ceasul lor biologic le spune ca vine iarna.

In principiu nu ar trebui sa ai probleme, atata timp cat totusi mai mananca si se mai plimba, se ingroapa, dezgroapa.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Adaptarea testoaselor la mediu nou

de pudyfer » 01 Noi 2017, 20:15

Update: una din broaste a mancat ultima oara in 29 oct, cealalta cu 2 zile inainte. De atunci, nimic! Tot asa, stau toata ziua ingropate, le scot doar cand le fac baie (azi una a defecat, in urma cu 3 zile cealalta a scos unpic de pasta alba). Nu stiu daca e normal asa, temperatura in tiimpul zilei e 22 grade (ambientala), si 19 grade noaptea. Le dau amestec de salata cu frunze de papadie si trifoi..dar, dupa cum am spus mai sus, nu se prea ating de ele. Totusi, nu ar trebui sa mai iasa din ascunzatoare? Sau chiar asa e ca, in perioada asta se pregatesc de hibernare si nu prea mananca? Daca tot asa continua ma gandesc sa le duc la veterinar...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 13 Oct 2017, 10:34

Re: Adaptarea testoaselor la mediu nou

de pudyfer » 01 Noi 2017, 20:24

inca nu am gasit la magazin hygrometru, deci nu stiu cum sta treaba cu umiditatea. Eu in fiecare zi dau pufuri suficiente pe substrat (dimineata)
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 13 Oct 2017, 10:34

Re: Adaptarea testoaselor la mediu nou

de Sheppard » 02 Noi 2017, 00:56

22 e cam scazut. Urca spre 25-27. Sau na, sa fie un loc in terariu unde sa ai temperatura mai ridicata de 22.

E si treaba cu ceasul lor biologic. O sa fie mai apatice indiferent ce faci. Nu iti recomand o vizita la veterinar daca nu sunt simptome de vreo infectie, cu secretii sau alte chestii; risti sa te alegi cu injectii inutile de "vitamine" care fac mai mult rau. Asta la un medic veterinar fara experienta cu testoase.

Nu te ingrijora ca nu mananca asa des. Chiar daca sunt pui, rezista mult fara mancare. Le poti stimula apetitul cu fructe rosii, precum capsuni, zmeura, pepene rosu sau legume precum morcov taiat marunt sau ras, ardei etc. (le place rosul la mancare). Acuma ar fi perele de sezon. Evita rosiile pentru ca contin oxalati multi, care leaga calciul din organismul lor si il elimina.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Adaptarea testoaselor la mediu nou

de pudyfer » 02 Noi 2017, 10:11

22 e in locul cel mai departe de lampa de caldura (locul unde au casuta lor), cu cat ma apropiu mai tare de lampa temperatura creste pana la 32 33 grade.. Am sa incerc si cu putine fructe din cand in cand. Merci mult de reply, sper ca nu deranjez cu prea multe intrebari.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 13 Oct 2017, 10:34

Re: Adaptarea testoaselor la mediu nou

de pudyfer » 02 Noi 2017, 10:12

Deci sunt 22 de grade unde stau ele ascunse, sub substrat sigur e unpicut mai rece
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 13 Oct 2017, 10:34

Re: Adaptarea testoaselor la mediu nou

de Sheppard » 02 Noi 2017, 14:13

Nu e deranj, pentru asta e forumul. Eu zic sa nu iti faci probleme foarte mari. Stai cu ochii pe ele si vezi cum evolueaza. Le poti cantari periodic cu un cantar de bucatarie ca sa vezi daca exista fluctuatii mari de greutate.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Adaptarea testoaselor la mediu nou

de pudyfer » 24 Ian 2018, 14:20

Hello. De vreo luna aproximativ ele si au revenit din acea stare de hibernare, sunt active, se catara, toata ziua is pe afara, all good. Intrebarea mea e, voi ce le dati de mancare pe timp de iarna ? Chiar si in decembrie eu inca mai puteam culege tot felul de buruieni de pe camp sau din curte, dar acum nici vorba de asta, toate sunt moarte. Le dau rucola, patrunjel, si le mai amestec astea cu mancare de testoase, dar aia nu prea o mananca, decat doar daca se lipeste de vre o frunza....Una din ele si a revenit mult mai repede din starea de hibernare, cam cu 2 saptamani inainte de a doua, a mancat mult mai mult, in continuare mananca mai multa ca cealalta, si a reusit sa o depaseasca in dimensiuni, desi era mai mica atunci cand le am cumparat. Daca aveti ceva sfaturi pentru mine, le primesc cu cea mai mare placere.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 13 Oct 2017, 10:34

Re: Adaptarea testoaselor la mediu nou

de Sheppard » 25 Ian 2018, 14:59

Patrunjelul nu stiu cat de indicat e. Verdeturi gasesti la Kaufland, spre exemplu. Sunt caserole cu tot felul de chestii. Iar daca plantezi in casa buruieni si trifoi, chiar si in terariul lor, e super.

Iarna asta nu prea e zapada, deci ai toate sansele sa gasesti tot soiul de buruieni perene pe camp (vezi lista cu plantele pentru ele - linkul e pe pagina cealalta printre primele raspunsuri la topic).
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Anterior

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori