Plante de acvariu

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

de Sheppard » 12 Sep 2012, 14:46

Daca e cineva din Sibiu si vrea zambile de apa, pot oferi cateva plante pentru ca momentan toata suprafata apei mi-e acoperita de ele si sunt cam multe pentru gustul meu.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de pa?adia » 29 Mar 2013, 16:06

cladophora aegagrophila e ok de pus în acvaterariu? are cineva?
Avatar utilizator
 
Mesaje: 4
Membru din: 16 Feb 2013, 20:43

de Sheppard » 29 Mar 2013, 18:39

Am adaugat si eu un ghem acum o luna in apa. L-a rontait putin o testoasa, dar acum nu se mai atinge de el. Pare sa reziste chiar bine si daca se desfasoara, se poate prinde si dezvolta usor pe pietre, buturugi sau alte elemente de decor din apa. Eu zic ca merita.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de iahim68 » 21 Feb 2014, 19:39

Am cumparat o bacopa amplexicaulis.Vad ca nu apare pe lista cu plantele toxice...Deci?
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de Sheppard » 21 Feb 2014, 20:58

Bacopa e ok, nu trebuie sa iti faci griji.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de iahim68 » 22 Feb 2014, 14:49

Bine,multumesc.Am pus de ieri in acvariu si un echinodorus si deja i-a muscat jumatate din frunze...Apa este iar limpede si asta si datoita plantelor!Problema este ca nu sunt ieftine,substrat nu am,iar durata lor de viata este scurta.Mi-a rezistat mai bine anubias-ul dintre toate pana acum.Dar el este cel mai scump.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de Sheppard » 22 Feb 2014, 15:47

Zambila de apa rezista cel mai bine dintre toate. E plutitoare, se inmulteste repede si curata apa excelent. Doar ca le trebuie lumina multa, mai ales de la becul Reptiglo. Doar asa am reusit sa le tin in casa.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Sheppard » 22 Iul 2014, 17:04

Cautand un sterilizator UV-C la un pret convenabil, am dat de site-ul urmator: www.iazz.ro

Au o selectie faina de plante acvatice, mai ales pentru exterior (ceea ce e greu de gasit la noi) si preturi in general bune la echipamente acvatice.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de arisch » 04 Sep 2014, 21:06

Salutare tuturor,

Sunt novice intr-ale testoaselor, insa ma pasioneaza si cred ca voi invata repede. Detin 2 testoase(una cred ca e cu tample galbene, iar una cu tample rosii) si de curand am amenajat un acvaterariu, inspirandu-ma din ce am citit pe aici.
Ma confrunt cu o problema...Am cumparat un lemn care se scufunda, iar vanzatorul mi-a recomandat ca inainte sa il introduc in acvariu, sa il tin 24 de ore in apa pentru a se elimina taninul. Zis si facut, doar ca lunea viitoare se implinesc 2 saptamani de cand tot schimb apa din recipientul in care l-am pus la "purificat", iar apa tot capata o culoare maronie, ce-i drept nu ca la inceput, dar e colorata. Intrebare e, pot introduce lemnul asta in acvaterariul in care locuiesc vietatile? Mi-e sa nu pateasca ceva.

P.S.: Nu stiu daca are vreo importanta, dar apa pe care o tot pun peste lemnul cu pricina, este fara clor.

In speranta ca nu am postat intr-un loc gresit, va multumesc anticipat si sper sa primesc un raspuns. Chiar mi-e frica sa introduc lemnul ala.

Toate cele bune!
 
Mesaje: 3
Membru din: 16 Apr 2014, 08:36

Re: Plante de acvariu

de luca » 15 Dec 2015, 23:07

Eu am o insula la testoase, pe ea am pus un zid despărțitor, in partea cu geamul voi pune pietris si plante.
Întrebarile mele :
-ce plante pot pune pe insula aceea? Nu vor sta decat rădăcinile in foarte multa apa,frunzele vor sta in aer,,,deci ce pot pune?
-ce plante pot pune in acvariu,ceva care e usor de întreținut,fara fertilizanți, ceva care sa pun pe o buturuga,ce pot pune??

Eu in filtrul extern am:bureti,perlon,siporax,phorax.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 12
Membru din: 02 Dec 2015, 17:08

Re: Plante de acvariu

de mitzanu » 03 Feb 2017, 18:30

Salut si bine v-am gasit :)

Am adaugat recent o planta in acvariul de 30L in care am doua broscute (6-7 cm) insa una din ele a inceput sa manance din ea. A mancat cam 2 frunze pana am observat si am scos-o din acvariu.

Intrebarea mea este: sa pun la loc acea planta in acvariu sau nu?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 03 Feb 2017, 18:21

Re: Plante de acvariu

de ela_crux » 04 Feb 2017, 16:37

Daca planta pe care ai pus-o in acvariu este una ok pentru testoase, daca este o planta care nu este inclusa in lista platelor toxice, o poti pune la loc in acvariu, impreuna cu testoasele. Faptul ca rontaie/trag/rup din plante nu trebuie sa te ingrijoreze, este un factor anti-stres pentru testoase. In principiu, ele nu prea mananca plante sau mananca arareori. Mai mult se joaca cu plantele, trag de ele, le rup si apoi le scuipa inapoi in apa.
Poti deschide un topic nou si sa ne dai mai multe detalii, sa ne arati poze, etc. Bafta!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

Re: Plante de acvariu

de Sheppard » 05 Feb 2017, 00:53

In functie de specie, dieta e mai mult sau mai putin formata din plante. Daca pui poze cu testoasele putem vedea specia si da mai multe detalii.

30L mi se pare cam putin pt 2 testoase de 7cm. Dar pune totusi niste poze cu toata instalatia pt sfaturi tintite.

Lista cu plante toxice e pe prima pagina a acestui topic. De asemenea, poti verifica pe Wikipedia sau alte site-uri compozitia plantelor si daca au sau nu ceva toxine care pot fi periculoase la ingestie.

Nu te speria ca mananca plante acvatice. E indicat. Fac parte ocazional din alimentatia lor. In general puii testoaselor acvatice omnivore sunt preponderent carnivori, iar adultii sunt mai inclinati spre plante. Dar asta nu inseamna ca nu mananca deloc plante acvatice.
Din plante isi pot lua minerale si oligoelemente importante care nu le-ar gasi la fel de usor in carne. Plantele reduc stresul testoaselor, sunt loc de ascunzis si dormit, curata apa si ofera una spect estetic deosebit acvaterariului. Ramane doar de vazut ce rezista mai bine la tine.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Plante de acvariu

de mitzanu » 05 Feb 2017, 13:27

Multumesc mult pt raspunsuri!

Am cautat in lista de plante, ce am eu este Anubias. Din cate observ este ok sa o pun in acvariu.

Cat despre broscute, aveti aici cateva poze:
http://imgur.com/a/V7YlS

Si o filmare: https://www.youtube.com/watch?v=Ja0lsQUOWaE

Multumesc!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 15
Membru din: 03 Feb 2017, 18:21

Re: Plante de acvariu

de Sheppard » 05 Feb 2017, 17:28

Ai 2 specii: Graptemys pseudogeograhica pseudogeographica si Pseudemys floridana peninsularis

Nu am reusit sa disting becul pentru incalzit, filtrul extern si becul UV-B in imagini, doar o lampa mica care pare a fi cu LED. In acest caz nu prea ajuta si e degeaba. Cele necesare pt testoasele tale: viewtopic.php?f=12&t=3680&hilit=afis

Anubias e ok, am si eu si se dezvolta bine printre pui.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

AnteriorUrmătorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator