UN SFAT VA ROG !

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

UN SFAT VA ROG !

de wildag » 17 Dec 2016, 18:22

Scuze daca nu am postat unde trebuie dar am nevoie urgent de cateva sfaturi
Stie cineva unde se mai pot gasi broscute Trachemys (tample rosii sau galbene) in Bucuresti? Am cautat peste tot aproape si gasesc numai harta de Missisippi :( ..in Cluj am gasit chrysemys concinna hieroglyphica dar mi-e cam frica cu livrarea ..
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 27
Membru din: 17 Dec 2016, 18:08

Re: UN SFAT VA ROG !

de Sheppard » 18 Dec 2016, 02:46

Trachemys scripta scripta - testoasa cu tample galbene - sau Trachemys scripta elegans - testoasa cu tample rosii - nu vei mai gasi nicaieri in pet-shop, deoarece au fost declarate specii invazive (TSE in 2005 si TSS in 2016), astfel incat comertul cu ele a devenit ilegal: http://eur-lex.europa.eu/legal-content/ ... 41&from=EN

Insa aceste specii se mai pot gasi la persoane care le-au achizitionat inainte si doresc sa le vanda sau sa le doneze. Un grup de donatii/adoptii e aici: https://www.facebook.com/groups/tarc08/

Ce a aparut acum in pet-shop in mod obisnuit, pe langa Ocadia sinensis:

Graptemys pseudogeographica pseudogeographica - testoasa harta falsa

15631440_616895151832187_1145749297_o(1).jpg


Pseudemys floridana peninsularis

15595552_616895135165522_1938008658_o(1).jpg


Mauremys reveesi

15555505_616895138498855_1382350059_o(1).jpg


(Poze facute in Zoomania Cluj Napoca)
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: UN SFAT VA ROG !

de wildag » 18 Dec 2016, 14:26

Multumesc pentru raspuns, da , auzism eu ceva dar credeam ca mai gasesc pe undeva ultima sarja de broscute Trachemys. eu am avut numai cu tample rosii si vroiam sa merg pe aceeasi specie.
Totusi ai idee daca Pseudemys floridana peninsularis sau pseudemys concinna hieroglyphica sunt si in Bucuresti? Ca si eu gasisem tot in Cluj, dar nu stiu cum sa fac cu livrarea...:( ca mi-e tare frica ca ele fiind micute nu vor rezista frigului pe durata transportului.....aici, am cautat peste tot si gasesc numai broscute harta...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 27
Membru din: 17 Dec 2016, 18:08

Re: UN SFAT VA ROG !

de Sheppard » 19 Dec 2016, 00:49

Sigur sunt. Incearca tot la Zoomania, sau Animax, lanturile astea mari de pet-shopuri. Daca nu, iti vor aduce ei pe comanda sau iti zic cand urmeaza sa primeasca.

Daca tot vrei tot Trachemys scripta elegans eu ti-as recomanda sa adopti o testoasa. Esti fericit ca ai gasit specia cautata si ai oferit si o casa noua unei testoase nedorite, plus ca mai si economisesti bani.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: UN SFAT VA ROG !

de wildag » 19 Dec 2016, 21:10

Cred ca voi lua o pereche Graptemys pana la urma, dar ma cam nedumireste altceva, am vazut pui de broscuta harta care nu aveau ochii aceia albi patrunzatori si mi s-a spus ca li se albeste retina odata cu inaintarea in varsta, dar eu ma cam indoiesc , pentru ca am vazut filmulete in care adultii aveau aceeasi culoare a ochilor cum o aveau cand erau puiuti.

PS: Numai in Cluj si probabil alte orase mai sunt Pseudemys, in Bucuresti nu mai sunt :(
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 27
Membru din: 17 Dec 2016, 18:08

Re: UN SFAT VA ROG !

de Sheppard » 20 Dec 2016, 17:34

Nu stiu sa se intample asa ceva. Probabil va trebui sa cauti pui cu ochii mai albi, daca asta doresti.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: UN SFAT VA ROG !

de wildag » 20 Dec 2016, 23:00

Si eu ma cam mira, era doar de curiozitate...si inca ceva, jumate de cub de inima de vita pe zi este putin pentru o broscuta mica?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 27
Membru din: 17 Dec 2016, 18:08

Re: UN SFAT VA ROG !

de Sheppard » 21 Dec 2016, 11:28

Da, e cam putin. In primul rand alimentatia nu trebuie sa fie monotona. Deci daca o sa ii dai doar cuburi de vita liofilizate e nasol si o sa apara rapid boli si malformatii. Nici nu prea recomand hrana de pet-shop. E scumpa si cu valoare biologica scazuta.

Despre alimentatie aici: viewtopic.php?f=5&t=3789

Puii nu mananca cantitati mari, evident, pentru ca sunt mici. Intr-un an insa cresc repede si ar trebui sa ajunga pe la 7-10cm lungime carapace daca au conditii bune.

In primul an se hranesc de doua ori pe zi. Se da de mancare pana se satura. La inceput trebuie sa stai langa ei sa vezi cat mananca, apoi iti faci o idee si stii cat sa le dai. Lasa-le mai multa hrana si resturile le aduni dupa ce termina. Ii poti hrani in alt recipient pentru a minimaliza mizeria.

Despre echipamentul necesar ai cateva cuvinte aici: viewtopic.php?f=12&t=3680&hilit=afis si aici: viewtopic.php?f=1&t=3659

Am mai insirat tot felul de chestii pentru incepatori, iar aici ai linkurile catre acele subiecte, ca sa nu mai insir din nou acelasi lucru si aici: viewtopic.php?f=1&t=3812
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: UN SFAT VA ROG !

de wildag » 21 Dec 2016, 23:29

Merci pentru lamuriri, n-am mai ingrijit de mult puiuti si mi-am readus aminte acum aproape tot ce trebuie.
Inca o intrebare mai am, mie medicul veterinar mi-a spus ca la broscutele mici trebuie necesar broscuta de calciu, insa pana voi lua un acvariu echipat complet ( cam in 2 saptamani) , ele fiind foarte mici am un acvariu de plastic cu apa de 2 degete ..e ok sa pun si broscuta de calciu in el? sau mai trebuie sa astept pana iau celalalt acvariu? ca din cate stiam eu, calciul trebuie sa fie complet acoperit de apa
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 27
Membru din: 17 Dec 2016, 18:08

Re: UN SFAT VA ROG !

de Sheppard » 22 Dec 2016, 02:22

Nu prea imi plac broscutele alea de calciu. Unele ridica prea mult duritatea apei iar altele nu au magneziu (foarte important si asta). Ceea ce folosesc eu sunt pastile efervescente. Se gasesc la orice farmacir. Sa fie cu cat mai putine arome si alti excipienti. Berocca e un produs bun cu vitamine, magneziu si calciu, iar in combinatie cu pestele crud, inclusiv cu scheletul, ar trebui sa nu fie carente de calciu si magneziu. Am mai folosit Cal-D-Vita si Calciu Sandoz cu succes.

Nu uita de becul UV-B pentru metabolsimul fosfocalcic.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: UN SFAT VA ROG !

de wildag » 22 Dec 2016, 17:35

Am bec UVB REPTILE 100 TROPICAL (former repti glo 5.0) este in regula? il mai inchid din cand in cand ca am zis ca ele fiind prea mici sa nu stea chiar 7-8 ore cu el aprins...si inca ceva, peletii nu prea le plac, in schimb mananca inima de vita si o sa le iau si gammarus din nou, numai ca medicul veternar mi-a spus ca gammarus pot contine si paraziti si ca nu prea imi mai recomanda sa le dau.

PS: am observat ca au un pic carapacea cam moale si ma gandeam sa le dau cu vitamina A picaturi...nu are ce sa fie rau nu? ca eu asa faceam si cu celelalte indiferent de varsta
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 27
Membru din: 17 Dec 2016, 18:08

Re: UN SFAT VA ROG !

de Sheppard » 23 Dec 2016, 22:54

Becul UV-B trebuie sa stea aprins minim 12 ore/zi, mai ales acum iarna, instalat la cel mult 30cm de insula/suprafata apei. Nu dauneaza cu absolut nimic. Reptile UVB100 e perfect. Se inlocuieste anual.

Vitamina A e o porcarie si nu ajuta numai in cazul unori boli specifice. Fiind vitamina liposolubila, se acumuleaza in organism si devine hepatotoxica in cantitate mare. Deci ii faci doar rau daca o tot dau cu ea. Plus ca murdareste apa si lipeste tot pentru ca e unsuroasa. Vitamina A si-o iau ele singure dintr-o alimentatie corecta, mentionata in linkul de mai sus. Incearca cu alimentele acelea, nu cu hrana de la pet-shop, sau macar in combiantie cu aia, daca vrei testoase frumos dezvoltate si sanatoase.

Carapacea e normal sa fie moale in primul an, dupa care incepe sa se intareasca incet. In primul an sunt in crestere rapida testoasele si e nevoie de carapace moale pentru a se dezvolta in ritmul accelerat in care sa dezvolta si organele din interior. E ca si cu craniul la bebelusi.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: UN SFAT VA ROG !

de wildag » 24 Dec 2016, 14:09

Una din ele sta numai pe insulita unde e pozitionat becul, cealalta nu vrea sa se urce, sta mai mult in apa (exploreaza continuu), poate cu timpul o sa isi faca curaj.
Momentan mananca inima de vita liofilizata si carne de pui fiarta, peletii nu le plac absolut deloc , nu stiu de ce, am unele de la Reptomin baby si nu vor sa manance, am incercat sa le pacalesc sa le amestec cu puiul si nu s-au atins de ele nici asa ,si aveau destule vitamine. Vreau sa incerc sa le mai iau un fel de Gammarus Probaby dar cu cu vitamine si acestea, sper sa manance. Ca vreau neaparat sa consume si vitaamine cumva. O sa le iau si sprot, am citit si eu problema cu tiaminaza, initial vroiam sa le cumpar ton, dar cand am vazut ca este e lista "neagra", m-am schimbat catre sprot.
Ca sa le pot da legume , trebuie sa mai creasca putin nu? ca ma gandesc ca acuma sunt prea mici
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 27
Membru din: 17 Dec 2016, 18:08

Re: UN SFAT VA ROG !

de Sheppard » 24 Dec 2016, 14:28

Nu le mai prepara carnea, nu au enzime ca oamenii sa digere hrana gatita. Carnea se da cruda. Orice aliment de fapt.

Legume mai putin o sa manance. Salata in principal, dar hrana de baza in ceea ce priveste plantele este cea din mediul natural: plantele acvatice - sunt o parte importanta a meniului, mai ales cand sunt adulti. Cand sunt pui sunt mai mult carnivore: viewtopic.php?f=4&t=17

Nu insista cu vitaminele. Sunt utile doar cand exista carente majore. In mod normal, daca le asiguri o hrana diversificata, proaspata, cu hrana vie combinata si alimente complete precum sprotul, isi iau de acolo toate vitaminele de care au nevoie. Exact ca la om. Nici pe om nu il ajuta cu ceva ca ia o tona de vitamine daca nu are nevoie de ele si nu exista carente. Iar in ceea ce priveste vitaminele liposolubile (A, D, E, K) se acumuleaza in organism si excesele pot provoca boli.
Iar din plantele acvatice isi vor lua microelemente si alte minerale care nu se gasesc in carne.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: UN SFAT VA ROG !

de wildag » 27 Dec 2016, 20:39

Craciun fericit !
Mananca si carne cruda dar le dau mai rar ca nu stiu cat de bine le face.
As mai avea o intrebare..una din ele e foarte curioasa si ii place sa exploreze, dar totodata mi se pare ca respira cam repede...poate ca o fi din cauza ca se agita mult si inoata. Nu respira pe gura, nu se aude suierat nu face bule, nimic, uneori mai casca sub apa , iar cand sta la bec la fel isi umfla gusa destul de tare si respira si cand o tin in palma la fel respira....cealalta nu respira asa dar nici nu se agita asa mult. De mancat ar fi in stare sa i manance si mancarea celeilalte..totusi o fi din cauza ca se agita asa de mult in apa de respira asa repede si cu gusa umflata?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 27
Membru din: 17 Dec 2016, 18:08

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori