Primul ajutor in cele mai frecvente cazuri de imbolnavire.

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

Re: Primul ajutor in cele mai frecvente cazuri de imbolnavir

de Sheppard » 29 Aug 2016, 17:02

Nu cred ca e vorba despre mancarimi.
O filmare ar ajuta, sa vedem despre ce vorba. Naparleste cumva?
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Primul ajutor in cele mai frecvente cazuri de imbolnavir

de office@mcsportrc.ro » 20 Aug 2017, 17:46

Am inceput de 5 zile sa punem picaturi pe pleoapele inchise ale broscutei si azi am vazut prima imbunatatire , a deschis un ochi.De aproape 2 zile facem si aerosoli cu gentamicina si speram sa o ajutam sa se faca bine.
Dar avem o problema, nu mananca de 2 saptamani.Nici nu stim de unde mai are putere sa mearga prin casa.
Si nici nu stim cum sa o facem sa manance pentru ca refuza sa stea in apa.
Ce mancare sa ii dam si cum sa facem sa manance pe uscat?
Va rugam sa ne ajutati pentru ca am inceput sa avem sperante ca se va vindeca de infectie si nu vrem sa moara de foame.
O zi buna,
Catalin
 
Mesaje: 2
Membru din: 10 Iun 2017, 07:08

Re: Primul ajutor in cele mai frecvente cazuri de imbolnavir

de Sheppard » 20 Aug 2017, 19:30

Nu stiu exact simptomele, dar daca e vorba despre ce am scris mai sus si vedeti imbunatatiri cu recomandarile acelea, e in regula.

Nu stiu despre conditiile generale in care sta, dar si acelea trebuie sa fie corespunzatoare: viewtopic.php?f=12&t=3680&hilit=afis

Testoasa se lasa in perioada asta intr-o cutie mai mare, in care sa se afle un vas mai mic cu apa, cu coloana de apa de 2-3cm, cat sa acopere incalzitorul de apa pus pe orizontala; apa sa fie la 27 de grade, permanent. Apoi pusa o piatra sau ceva loc uscat cu acces usor unde sa bata un bec pentru incalzit. Astea sunt foarte importante pentru a stimula sistemul imun si a preveni deshidratarea.

Testoasa nu va putea manca pe uscat nicodata. Au mecanica muscaturii in asa fel incat nu pot inghiti pe uscat. Doar in apa. Asta e un alt aspect pentru care e necesar de vasul acela cu apa mai mica. Apa se va schimba zilnic cu apa plata pentru a preveni adunarea de bacterii in canitate prea mare.

Apetitul se poate stimula mai ales cu hrana vie, precum rame (se gasesc la magazinele cu articole de pescuit si sunt vandute ca momeli), peste (sprot sau de apa dulce precum caras, carne de vita - astea au miros si gsut mai puternic.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Primul ajutor in cele mai frecvente cazuri de imbolnavir

de Dea » 23 Sep 2020, 19:52

In cazul micozei ar fi OK daca s-ar folosi o solutie de apa cu bicarbonat de sodiu? Aplicata pe carapace (zona afectata) de mai multe ori pe zi? Intreb pentru ca e primul lucru la care apelam noi oamenii de la bebelusi pana la adulti si are un efect foarte rapid si fara efecte adverse.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 22 Sep 2020, 19:45

Re: Primul ajutor in cele mai frecvente cazuri de imbolnavir

de Dea » 23 Sep 2020, 20:01

Si inca o intrebare ca nu aveam poza la indemana. Este vorba de micoza bebelusilor de testoase atunci cand schimba solzii sau micoza de care ar trebui sa ma ingrijorez? A aparut de vreo doua zile, nu pare sa o deranjeze, mananca la fel si iese pe uscat. Imagine
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 22 Sep 2020, 19:45

Re: Primul ajutor in cele mai frecvente cazuri de imbolnavir

de Sheppard » 26 Sep 2020, 13:32

Fara o fungigrama nu prea va puteti da seama daca e micoza.

Nu sunt prea frecvente si e mai degraba posibil doar sa naparleasca. Sau sa fie vorba de depozite de calcar din apa. Parerea mea ar fi doar sa monitorizati zona.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Primul ajutor in cele mai frecvente cazuri de imbolnavir

de Gabby1guru » 18 Mar 2021, 14:13

Salutare, nu stiu ce a patit broasca testoasa dar am impresia ca se ineaca..... va atasez un link de youtube sa va uitati si sa imi spuneti ce as putea sa fac.... sincer nu am posibilitatea sa merg azi la un veterinar doar maine... de ieri nu mai mananca nimic, temperatura apei este de 28 grade

https://www.youtube.com/watch?v=FeZk-J1DjO8
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 03 Feb 2021, 14:17

Re: Primul ajutor in cele mai frecvente cazuri de imbolnavir

de Sheppard » 18 Mar 2021, 14:18

Da, pare sa incerce sa elimine ceva/sa vomite. Ce a mancat? Poate nu strica si o radiografie si vazut tractul intestinal daca nu e obstructionat.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Primul ajutor in cele mai frecvente cazuri de imbolnavir

de Gabby1guru » 18 Mar 2021, 14:52

Ieri dupamasa i-am dat gammarus si de atunci nu a mai vrut sa manance
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 03 Feb 2021, 14:17

Re: Primul ajutor in cele mai frecvente cazuri de imbolnavir

de Gabby1guru » 18 Mar 2021, 14:54

O parere as mai vrea, sa ii scot pietricelele sa o las fara??
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 03 Feb 2021, 14:17

Re: Primul ajutor in cele mai frecvente cazuri de imbolnavir

de Sheppard » 18 Mar 2021, 16:09

Deocamdata eu zic doar monitorizata pana ajungeti la veterinar si ii face o radiografie. Mai face asa?
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Primul ajutor in cele mai frecvente cazuri de imbolnavir

de Gabriel123 » 18 Mar 2021, 16:33

Gabby1guru scrie:Salutare, nu stiu ce a patit broasca testoasa dar am impresia ca se ineaca..... va atasez un link de youtube sa va uitati si sa imi spuneti ce as putea sa fac.... sincer nu am posibilitatea sa merg azi la un veterinar doar maine... de ieri nu mai mananca nimic, temperatura apei este de 28 grade

https://www.youtube.com/watch?v=FeZk-J1DjO8



Ar trebuie mare atenție asupra ei când este vorba de pietre, fiind că este posibil sa le mănânce și să nu le poate înghiți prea bine, și se pot ajunge și la alte probleme pentru că nu se pot elimina
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 30
Membru din: 09 Oct 2020, 12:23

Re: Primul ajutor in cele mai frecvente cazuri de imbolnavir

de Gabriel123 » 18 Mar 2021, 16:38

Si încă un lucru, legat de mâncare, este posibil sa nu mai vrea sa mănânce gammarus ai încercat să-i dai alt ceva?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 30
Membru din: 09 Oct 2020, 12:23

Re: Primul ajutor in cele mai frecvente cazuri de imbolnavir

de Gabby1guru » 18 Mar 2021, 18:09

Nu mai face asa, sta linistita si pluteste (ii vie, am verificat) si referitor la mancare, am incercat sa ii dau inima de vita sau shrimp... nu vrea sa manance nimic
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 6
Membru din: 03 Feb 2021, 14:17

Re: Primul ajutor in cele mai frecvente cazuri de imbolnavir

de Gabriel123 » 19 Mar 2021, 11:02

Gabby1guru scrie:Nu mai face asa, sta linistita si pluteste (ii vie, am verificat) si referitor la mancare, am incercat sa ii dau inima de vita sau shrimp... nu vrea sa manance nimic


Deci nu se simte bine daca nu mănânca, are ceva simptome de alte boli, daca nu sau nu poate fi tratata trebuie dusă la veterinar(și chiar dacă ți-ai fi dat seama ce are nu ar strica o a doua părere)
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 30
Membru din: 09 Oct 2020, 12:23

AnteriorUrmătorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori
cron