achizitie noua Trachemys scripta scripta

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

achizitie noua Trachemys scripta scripta

de raulraymond » 18 Iul 2016, 21:03

salut, de 2 saptamani tata a cumparat o broscuta pt nepotul meu, si dupa ce s-a plictisit de ea, a ajuns in grija mea :). Astazi am inceput sa caut pe net detalii despre ingrijirea unei broscute, deoarece de 2 zile nu mai manca. Dupa ce am citit unu alta am aflat ca apa trebuie mentinuta la o temperatura constanta. Cam am masurat temperatura avea cam 20.5 grade :(. Tipa de la care am luat broscuta, mai bine zis angajata unui petshop, nu mi-a zis nimic de asa ceva. Pe langa ca a omis acest lucru, mi-a spus ca cea mai buna apa e apa plata, cea care se gaseste in magaizine de cumparat, si ca ar fi bine sa punem cam 2.5l de apa in recipientul in care sta, asa ca timp de 2 saptamani am cumparat o gramada de apa plata, pe care o schimbam tot la 2 zile, asa zicea tanti. :(.

Momentan asa arata terariul in care sta broscuta.
IMAG0287.jpg


Am citit ca nu sunt cele mai bune, dar, pt inceput eu zic ca e ok. Am modificat putin insulita, pt ca nu putea sa se urce pe ea, momentan cred ca nu stie ca trebuie sa se urc pea, dar sper ca e ok asa cum e. Legat de mancare am ceea ce e in imagine, dar nu sunt prea mari pe marimea ei? Ce e mai ok ca si mancare pt broscutele de talia ei?

IMAG0287.jpg


Cam atata momentan, orice sfat e binevenit.


P.S. > scuze, nu stiu de ce o poza e de 2 ori...

Merci Mult,

Stima
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 12
Membru din: 18 Iul 2016, 18:10
Localitate: Targu Mures

Re: achizitie noua Trachemys scripta scripta

de Sheppard » 19 Iul 2016, 00:13

Sunt necesare chestiile de aici: viewtopic.php?f=1&t=3659 si inca o data insirate aici: viewtopic.php?f=12&t=3680&hilit=afis

Despre alimentatie: viewtopic.php?f=5&t=3789

E indicat sa se puna si plante acvatice: viewtopic.php?f=4&t=17&hilit=plante+acvatice

Am insirat multe dintre lucrurile necesare pentru inca o persoana incepatoare de aici: viewtopic.php?f=2&t=3768

Apa plata intr-adevar e mai ok. Problema e ca nu se schimba asa des. Pentru asta e filtrarea apei, ca sa ramana curata mult timp, sa nu miroasa, sa nu colcaie de bacterii si sa se ajunga la un echilibru. Pentru a o apstra mai mult timp curata se poate hrani testoasa in alt recipient, iar dupa ce termina de mancat se pune din nou in habitatul ei.

Ar fi bine sa va orientati inca de pe acum spre asa ceva: http://www.tortoisetrust.org/articles/smpond.html

Cutia mea amenajata pentru pui (e o cutie de rozatoare de 100x50x10cm si se gasesc o gramada de modele, mai mici si mai mari) cu filtru Testra Ex 700 si sterilizator UV-C ascuns in spatele cutiei:

Imagine

Insula e din plexiglass mai gros, o balama, masca pentru cabluri drept margine ca sa tina pamantul de pe ea si iarba artificiala lipita pe ramapa cu silicon de acvarii:

Imagine

Imagine

Imagine
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: achizitie noua Trachemys scripta scripta

de raulraymond » 19 Iul 2016, 08:48

ar trebui sa incep sa imi fac griji? Cred ca azi deja e a 3-a zi in care nu a mancat nimic, sau cel putin nu am observat eu sa fii mancat. Ce-i drept, de 3 zile e la mine, inca e stresata? Am verificat daca are carapacea moale, daca are ochii umflati, dar nimic. Azidimineata am luat-o in mana si am incercat sa ii dau salata, am citit ca lumea mai da si salata, dar nimic. Observ ca sta mai mult ascunsa sub acea insulita. Inca nu stie ca trebuie sa se urce pe insulita? Posibil ca acei peleti sa nu ii fie buni ca si mancare? Veioza cam cat timp ar trebui sa o tin aprinsa? Cand trebuie, ziua, noaptea?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 12
Membru din: 18 Iul 2016, 18:10
Localitate: Targu Mures

Re: achizitie noua Trachemys scripta scripta

de raulraymond » 19 Iul 2016, 12:05

I-am luat ceva viermisori uscati, ceva vitamine cica, de la Sera , poza e mai jos, dar degeaba, sta mancarea dasupra ei si nu se atinge de ea :(. Am verificat temperatura apei, era de 26.5 grade. Am setat termostatul la 24 de grade, doar din 2 in 2 merge
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 12
Membru din: 18 Iul 2016, 18:10
Localitate: Targu Mures

Re: achizitie noua Trachemys scripta scripta

de Sheppard » 19 Iul 2016, 15:14

Cu vitaminele nu recomand sa ii dati. Ca la om, sunt inutile si pot face rau daca nu exista in mod evident o carenta. Inr est, nu ajuta la nimic.

Incercati sa ii stimulati apetitul cu hrana vie si proaspata, cum ar fi ramele. Hrana de pet shop nu e tocmai adecvata, asa cum am descris pe larg si in topicul despre alimentatie din linkul de mai sus.

Veioza ar trebui sa imite ciclul natural de afara, deci sa mearga cand bate soarele mai tare, deci pe la 12-16. Iar becul/neonul cu UV-B sa mearga 12 ore. Veioza, care are doar rol pentru incalzit, ar trebui sa fie orientata spre insula si sa nu stea prea aproape de ea, ca sa nu treaca de 30 de grade temepratura acolo.

E normal sa nu manance in primele zile fiind mediul nou si e normal sa vrea sa se ascunda sub insula. Daca se introduc plante acvatice acolo o sa se simta si mai bine pentru ca poate dormi in ele si se poate ascunde sub ele. Daca nu are locuri de refugiu o sa fie permanent stresata si se va reflecta asupra starii de sanatate.

E normal ca in primii 2 ani sa aiba carapacea mai moale pentu ca e in crestere accelerata si trebuie sa acomodeze organele in crestere. E ca si la om cu craniul la bebelusi.

Recomand si o protectie pentru incalzitor, ca sa nu se arda la el si sa nu il sparga. E una universala de la Fluval, cred ca au pe nevertebrate.ro sau ceva similar. Dar nu mai stiu sigur.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: achizitie noua Trachemys scripta scripta

de raulraymond » 27 Iul 2016, 18:29

Merci pt info. Intrebare intreatoare:

astazi pt prima oara i-am pus mai multa apa, mai multa in sensul in care, pana acum daca isi lungea gatul, ajungea cu capul afara. In o sapt jumatate nu s-a urcat deloc pe insula. Astazi i-am pus mai multa apa, tot incearca sa isi lungeasca gatul de pe fundul bazinului, dar nu mai ajunge cu el sus. Dar nici nu o vad sa innoate. Tot pe fund e, se mai urca din cand in cand pe incalzitor si isi scoate capul afara. S-a apropiat putin de urcarea catre insula, si-a proptit si acolo un piciorus, si-a lungit din nou gatul si a luat aer, dar nu s-a urcat. Chiar in acest moment s-a urcat pe incalzitor si sta pe el :))). A realizat ca acolo ii e cel mai usor sa isi scoata capul afara si sta numai acolo, desi insula si lumina e in celalta parte. Poate e stupida intrebarea, dar, nu ar trebui sa innoate?, sa faca miscare, sa se urce pe insula? In poza atasata se vede nivelul apei, e aproape de limita maxima a bazinului.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 12
Membru din: 18 Iul 2016, 18:10
Localitate: Targu Mures

Re: achizitie noua Trachemys scripta scripta

de raulraymond » 27 Iul 2016, 18:58

Hai ca si-a dat drumul cu miscarea si cu innotul. I-am dat mancare si acum a inceput sa innoate. I-am pus mancare si pe insula, dar o ia de acolo si fuge inapoi in apa. Cat poate sta sub apa ? Ar trebui sa ii cumpar o broscuta de jucarie sa o pun in bazin sau in capatul insulei? Pietre din rau ii pot pune sa se urce pe ele?

Nu oboseste daca tot timpul innoata, sau nu e problema ca sub apa prea mult? Acum e ziua, si pot sa ma uit la ea, dar noaptea cand dorm?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 12
Membru din: 18 Iul 2016, 18:10
Localitate: Targu Mures

Re: achizitie noua Trachemys scripta scripta

de Sheppard » 27 Iul 2016, 21:17

Stai linistit, si daca se intampla ceva pot sta sub apa fara oxigen lejer 24 de ore, asta pentru ca mai au si mucoase in gura si claoca specializate care extrag oxigenul din apa.

Mie mi se pare ca inca e stresata testoasa si pentru a o ajuta, recomand asta, ca sa aiba loc de ascunzis si dormit: viewtopic.php?f=4&t=17

Nu vad pe nicaieri filtrul. Schimbatul apei des (in cazul in care nu exista filtru) va duce in timp la probleme serioase de sanatate. Recomand filtru extern puternic de la bun inceput. Aici mai multe detalii despre filtrare: viewtopic.php?f=4&t=9&hilit=filtrarea+apei

Iar hrana e normal sa o traga in apa pentru ca doar acolo o poate manca. Specia asta nu poate inghiti hrana pe uscat si are nevoie de apa, din cauza mecanicii muscaturii si felul in care apuca hrana.

Ar fi bine sa cauti o protectie universala pentru incalzitor sau incalzitor cu protectie de plastic pentru a preveni arsurile si spargerea de catre testoasa sau la mentenanta.

Se pot pune si pietre, desigur. Doar sa le clatesti bine inainte de a le introduce acolo.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: achizitie noua Trachemys scripta scripta

de raulraymond » 27 Iul 2016, 22:28

Hehe, s-a urcat pe insula. De vre-o 3 ori, nu a stat mai mult de un minut, dar si-a dat seama ca acolo se poate odihni. Bravooooooo

Maine o sa merg sa caut si protectia. Merci mult de info.

Stima :)
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 12
Membru din: 18 Iul 2016, 18:10
Localitate: Targu Mures

Re: achizitie noua Trachemys scripta scripta

de raulraymond » 20 Aug 2016, 11:24

Salutari. Astazi, pt prima oara am observat ca broscuta mea dupa ce si-a facut treaba, destul de nasty apropo, :mrgreen: , a inceput sa ciupeasca din excremente si chiar sa inghita unele bucati. Fac asa ceva?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 12
Membru din: 18 Iul 2016, 18:10
Localitate: Targu Mures

Re: achizitie noua Trachemys scripta scripta

de Sheppard » 20 Aug 2016, 17:00

Da, e normal. Uneori mai sunt nutrienti nedigerati pe acolo.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: achizitie noua Trachemys scripta scripta

de raulraymond » 11 Oct 2016, 17:28

Salut. Din ce cauza patesc urmatoarea chestie? Ieri i-am schimbat apa broscutei, si deja astazi e plina de viscozitati. NU am patit pana acum asa ceva. De fel ii schimbam apa la 4-5 zile. :cry:
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 12
Membru din: 18 Iul 2016, 18:10
Localitate: Targu Mures

Re: achizitie noua Trachemys scripta scripta

de Sheppard » 11 Oct 2016, 20:58

Destul de des schimbata apa; prea des. E nevoie de un filtru extern bun. Fara el nu se va rezolva niciodata problema asta si risti sanatatea testoasei. Ea practic sta 4 zile in apa in care urineaza, defecheaza si mananca; nu e ok. Filtrul elimina toxinele din apa si o mentine limpede si fara miros cu saptamanile.

Recomand sa iei unul de capacitate mare, gandit pentru viitorul acvaterariu al testoasei, ca sa nu tot investesti bani. Eu am avut experienta buna cu Tetra Ex 700 si seria Tetra e in general buna. Eheim la fel. Recomand si site-ul iazuri-acvarii.ro sau altele asemenea pentru filtre mai serioase.

Este chiar aucm un anunt cu o donatie de filtru pe grup. E de capacitate mica, dar daca nu ai posibilitati financiare momentan, iti rezolva problema timp de un an, cu indulgenta, pana vei fi nevoit sa amenajezi un acvaterariu mai mare: viewtopic.php?f=11&t=3807
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: achizitie noua Trachemys scripta scripta

de raulraymond » 11 Oct 2016, 21:51

filtru ca filtru, dar de ce chestia asta in apa? Atasez si poze. Nici macar o zi sa nu reziste apa curata? Are legatura si cufaptul ca i-am schimbat mancarea, si acum ii dau pesti si creveti uscati?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 12
Membru din: 18 Iul 2016, 18:10
Localitate: Targu Mures

Re: achizitie noua Trachemys scripta scripta

de raulraymond » 11 Oct 2016, 21:52

aici sunt pestii
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 12
Membru din: 18 Iul 2016, 18:10
Localitate: Targu Mures

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori