Alimentatia testoaselor acvatice carnivore/omnivore

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Alimentatia testoaselor acvatice carnivore/omnivore

de Sheppard » 25 Iun 2016, 20:56

Desi exista deja un topic similar, e cam aglomerat si a devenit dificila selectarea informatiilor, asa ca m-am decis sa rezum totul aici, mai ales pentru incepatori.

Mentionez ca lista urmatoare se refera la speciile carnivore si omnivore acvatice, precum Trachemys, Pseudemys, Graptemys, Ocana etc.

Este important sa avem o dieta cat mai variata, pentru a acoperi tot necesarul nutritional. E bine sa avem un aliment principal si sa il combinam cu altele pentru diversificare.

Adultii se hranesc o data la 2-3 zile. Adica o zi in care mananca o masa copioasa, pana se satura, iar o zi sau doua pauza, in care nu necesita hrana. Asta pentru ca reptilele au metabolsim mai incet fata de mamifere, spre exemplu, iar digestia are loc si ea mai lent.
Puii pana la varsta de 1 an, se hranesc zilnic. Apoi se pot hrani la fel ca adultii.
Daca se hiberneaza testoasele, nu se va oferi hrana pe durata hibernarii si testoasele oricum vor refuza hrana, daca conditiile de hibernare sunt respectate.

Hrana de pet-shop, precum inima de vita uscata, gammarus uscat sau pestii liofilizati, e rentabila doar pe termen scurt, cat testoasele sunt inca mici si nu mananca foarte mult; mai tarziu devine prea scumpa treaba. Si valoarea biologica e mai redusa fata de alimentatia proaspata.

Hrana de pet-shop buna sunt bobitele si peletii de la Exo Terra: http://www.exo-terra.com/en/products/nu ... ellets.php
Apoi e hrana la conserva, care e cu valoare biologica ridicata; conserva se pastreaza la frigider: http://www.exo-terra.com/en/products/canned_foods.php

Eu recomand ca aliment principal pestele. E un aliment complet. Doar sa evitati speciile cu tiaminaza, o enzima care degradeaza vitamina B1 si care poate provoca carente cu vitamina B1, ceea ce va duce la boli grave ale sistemului nervos. Detalii despre asta: viewtopic.php?f=8&t=13&p=28765#p28765
Eu le ofer testoaselor sprot. Se gaseste in hypermarket cu vreo 4ron 400g. Cel de la "del Mare" e de dimensiuni mici si mai putin uleios, deci nu mai trebuie segmentat (doar daca testoasele sunt foarte tinere si mici). ATENTIE sa nu fie cu sare, doar congelat. Se decongeleaza si se clateste bine in apa, iar apoi se poate oferi testoaselor. Pestele se va intreg, cu tot cu schelet, care e aport important de calciu.

Apoi trecem la alimentele pentru diversificare (TOATE alimentele congelate se decongeleaza foarte bine inainte de a le oferi drept hrana):

- Carnea cruda de vita si pui (FARA porc, pentru ca e greu digerabila)
- Inima de vita cruda, creveti decorticati
- Larve de chirnomidae vii sau congelate
- Tubifex viu sau congelat
- Larve de tantari vii sau congelate
- Gammarus viu
- Melci acvatici vii sau congelati (fara specii toxice)
- Melci de gradina vii sau congelati
- Rame (se pot cumpara cantitati mai mari de rame vii de la magazinele cu articole de pescuit, unde le au de vanzare pe post de momeala)
- Pestisori vii sau congelati (grija la treaba cu tiaminaza de mai sus)

In apa se poate dizolva calciu si magneziu sub diferite forme, iar pastilele efervescente Berocca sunt excelente (puii mei s-au dezvoltat frumos cu ele).

Apoi sa trecem la parte vegetala. Plantele acvatice naturale sunt principala categorie de alimente aici: viewtopic.php?f=4&t=17
Apoi se poate oferi salata (NU creata pentru ca e cea mai slaba din punct de vedere nutritional si oricum e amara, deci majoritatea testoaselor o vor refuza). De asemenea, se oate oferi ocazionalul mar, morcov. Si mai rar se poate oferi cate o capsuna, zmeura, cireasa, dar multe testoase nu le vor manca pentru nu sunt tocmai parte a dietei lor naturale.

Ca regula generala, trebuie sa ne gandim la aria de distributie naturala a testoasei si ce mananca ele in mediul lor natural si sa incercam apoi sa imitam asta.

Pofta buna!
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Alimentatia testoaselor acvatice carnivore/omnivore

de Paun Antonio » 27 Oct 2020, 19:59

Mi-a recomandat cineva mealworms ar fi ok?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 23
Membru din: 15 Oct 2020, 20:48

Re: Alimentatia testoaselor acvatice carnivore/omnivore

de Sheppard » 27 Oct 2020, 20:26

Doar ocazional eventual. Sunt grasi si cam atat. Nu ofera multi nutrienti. Pe cat posibil se mimeaza ce au in natura.

La Hornbach spre exemplu sau Zoomania au cubulete congelate cu Gammarus, larve de tantari rosii (Chironomide, foarte indragite) si alte mixuri.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Alimentatia testoaselor acvatice carnivore/omnivore

de Paun Antonio » 28 Oct 2020, 18:35

Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 23
Membru din: 15 Oct 2020, 20:48

Re: Alimentatia testoaselor acvatice carnivore/omnivore

de Paun Antonio » 28 Oct 2020, 18:37

Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 23
Membru din: 15 Oct 2020, 20:48

Re: Alimentatia testoaselor acvatice carnivore/omnivore

de Sheppard » 28 Oct 2020, 22:04

Mixul e mai ok. Daphnia sunt doar niste purici de balta, nu foarte hranitori pentru testoase.

Uite si varietatea de la Hornbach: https://www.hornbach.ro/shop/cautare/so ... VyIjoyfQ==
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Alimentatia testoaselor acvatice carnivore/omnivore

de Paun Antonio » 05 Feb 2021, 13:45

Am citit mai multe forumuri dar am ramas cu o nelamurire ce ar fii mai ok sa dau la testoasele River Cooter pesti de apa dulce sau pesti oceanici?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 23
Membru din: 15 Oct 2020, 20:48

Re: Alimentatia testoaselor acvatice carnivore/omnivore

de Sheppard » 05 Feb 2021, 22:25

Daca gasesti pesti de apa dulce buni, ar fi super. Vezi doar sa nu fie specii rapitoare: viewtopic.php?f=8&t=13&p=28765#p28765
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Alimentatia testoaselor acvatice carnivore/omnivore

de Paun Antonio » 17 Feb 2021, 13:25

M-am uitat i lista si am vazit ca babusca nu este acolo dar am zis totusi sa intreb pentru a fii sigur daca e ok?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 23
Membru din: 15 Oct 2020, 20:48

Re: Alimentatia testoaselor acvatice carnivore/omnivore

de Sheppard » 17 Feb 2021, 21:50

Ar trebui sa fie ok. Nu am gasit la specia asta, Rutilus rutilus, ca ar avea tiaminaza, dar ar fi bine sa mai cauti si tu o data.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 5 vizitatori