Acvaterariu nou

Apa si filtrarea ei, plante si substrat, iluminare, incalzire, echipamente

Moderatori: Sheppard, Mojave

Acvaterariu nou

de ruscristian92 » 11 Mar 2016, 14:12

Salutare.
De curand am cumparat un nou acvariu, de 60x30x30.
Am cateva intrebari/nelamuriri pe care sper sa le rezolv cu ajutorul vostru :D

1. Ma gandesc la un capac cu un neon ReptiGlo 5. Ar fi deajuns doar neonul sau mai trebuie si un alt bec?
2.Am achizitionat si un decor 3d, pe care vreau sa il lipesc cu silicon. Este ok siliconul sanitar?
3. M-am gandit la un Filtru extern Hydor Prime 10.
4. Ce incalzitor imi recomandati?
5. Ma gandesc si la plante care sa reziste la testoase. Fara substrat.

Mersi si astept ajutor. :)
Avatar utilizator
 
Mesaje: 4
Membru din: 12 Sep 2015, 23:13
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Acvaterariu nou

de Sheppard » 11 Mar 2016, 14:59

1. Nu recomand capac pentru ca mentine umezeala excesiva si creste riscul de infectii respiratorii. Trebuie si un bec pentru incalzit spatiul uscat, fie un bec obisnuit, fie un bec special.
2. Trebuie silicon pentru acvarii. Siliconul universal e toxic si risti sa poluezi apa cu el o vreme buna de la aplicare.
3. De filtrul asta nu stiu nimic. Ce am eu si s-a dovedit bun este de la Tetra Ex si Heissner. Ideea e sa ai cat mai multe medii de filtrare si sa fie destinat unui volum mai mare de apa fata de ce ai tu. Detalii despre filtrare aici: viewtopic.php?f=4&t=9&hilit=filtrarea+apei
4. Eheim Jager sunt fiabile si rezistente + protectie pentru incalzitor http://www.zoomania.ro/index.php/protec ... 300-w.html
5. Detalii despre plante: viewtopic.php?f=4&t=17
Daca vrei fara substrat iti trebuie plutitoare. Zambilele de apa rezista bine la testoase, dar le trebuie multa lumina. Poti planta si in ghivece plantele acvatice si atunci nu ai substrat peste tot.

Testoasele cresc repede in primii ani. Trachemys trec de 10cm la carapace in primul an daca au conditii bune. Deci acvaterariul actual de 60x30x30 nu o sa tina prea mult. Recomand ca pe viitor sa construiesti direct ceva pentru un exemplar adult (de 300+L), cu suprafata mare de apa, deci latime si lungime mare. Acvariile mi se par scumpe si fragile, asa ca recomand asa ceva: http://www.tortoisetrust.org/articles/smpond.html
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Acvaterariu nou

de ruscristian92 » 11 Mar 2016, 15:30

Deci ar fi ok daca as avea un ReptiGlo 5 si un bec de 50W de la o veoza?

La plante ma gandeam la ceva muschi, care se prind de pietre.
Avatar utilizator
 
Mesaje: 4
Membru din: 12 Sep 2015, 23:13
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Acvaterariu nou

de Sheppard » 11 Mar 2016, 18:38

Da, e ok asa. Vezi ca becul Reptiglo 5.0 e eficient la maxim 30cm distanta, deci trebuie instalat sub limita asta.

Am avut si eu muschi, dar nu a rezistat. Il tot scoteau cu ghearele de unde era plantat. Poate daca il securizezi mai bine cu o plasa ceva, ai noroc mai mare.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Acvaterariu nou

de ruscristian92 » 14 Mar 2016, 23:03

Asa arata momentan. Urmeaza sa achizitionel un nou filtru.
Incalzitorul e cel vechi, de 25 W. Oare face fata sau trebuie un upgrade?
Imagine
Avatar utilizator
 
Mesaje: 4
Membru din: 12 Sep 2015, 23:13
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Acvaterariu nou

de Sheppard » 15 Mar 2016, 15:13

Cel mai bine bagi un termometru pentru acvarii sau unul cu alcool (NU! cu mercur pentru ca e toxic si daca se sparge iti omoara testoasa si iti pui si viata ta in pericol de la vaporii degajati). si verifici temperatura apei.

Vezi ca scrie si pe cutia incalzitorului sau pe el pt cati litri e destinat (sau cauti pe net modelul si informatia asta). Apoi compari cu cati litri ai tu acolo. Dar cel mai sigur e cu termometrul. Il amplasezi in partea opusa incalzitorului, ca sa vezi ce temperatura are apa in locul cel mai indepartat si rece, altfel, daca masori temperatura langa incalzitor, obtii rezultate false, pentru ca masori caldura degajata de incalzitor in imediata apropiere, dar nu e temperatura reala a apei per ansamblu. Trebuie sa iti tina apa macar la 22-24 de grade.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Acvaterariu nou

de ruscristian92 » 15 Mar 2016, 22:13

E pentru 20-25 litri, iar de incalzit, incalzeste. Apa are 25 grade.
Avatar utilizator
 
Mesaje: 4
Membru din: 12 Sep 2015, 23:13
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Acvaterariu nou

de Sheppard » 15 Mar 2016, 22:41

E ok, atunci nu trebuie incalzitor nou pana nu ai ceva mai mare.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 7 vizitatori
cron