Broasca vrea sa depună oua și nu cred ca are locul potrivit

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Broasca vrea sa depună oua și nu cred ca are locul potrivit

de Croco » 04 Feb 2016, 22:00

Buna seara,

Am doua broaște cu tâmple galbene, in vârsta de 3 ani + , am fost cu ele acum vro 2 ani la un cabinet și mi-au spus ca ambele sunt fete, i-am crezut pe cuvânt :( cred ca s-au înșelat.

Acum apare problema, de câteva zile una din ele este agitata in terariu și când o scot și o las prin casa începe sa se pună într-un loc si sa dea cu picioarele din spate ca și când ar vrea sa sape probabil, și sa depună oua. Nu am o zona amenajata cu pământ natural, iar in terariu am un strat de vro 2-3 cm de pietriș dar nu este asa mare terariul, undeva la 50cmx20cmx30, iar broasca e destul de măricica adică, gen 15cm lungime.

Acum vro 3 sapt apăruse și un fel de spuma in bazin, dar după un timp nu a mai apărut.

Azi am decis sa o separ de cealaltă broasca și sa o las singura in bazin , dar tot agitata era, am schimbat in seara asta apa sa vad cum decurg lucrurile.

De mâncat, mănâncă, dar doar pești albi.



Va rog, cum pot sa ajut broasca sa nu rămână cu ele, sa depună ouăle, ca am auzit ca exista riscul sa se întâmpla și acest caz și poate muri.




Multumesc
 
Mesaje: 2
Membru din: 04 Feb 2016, 21:45

Re: Broasca vrea sa depună oua și nu cred ca are locul potri

de Sheppard » 04 Feb 2016, 23:02

Se mai intampla sa depuna oua nefertile chiar daca nu au partener sexual. E normal, deci nu te ingrijora.

Ideea e sa ii amenajezi un loc unde sa o faca, pentru ca, asa cum ai citit, exista risc de retentie, sau chiar inec cand sunt fortate sa le depuna in apa.

O poti lasa in perioada asta mai mult pe uscat si in camera unde sta ii amenajezi o cutie de plastic in care sa ai vreo 10cm de pamant cu nisip. Fiind frig afara acum, nu prea poti sapa sa aduci pamant curat, nepoluat si poti cauta un sac cu pamant pentru flori. Poate gasesti ceva mai nisipos si mare grija sa nu aiba in compozitie fertilizanti, pesticide si mai stiu eu ce alte chimicale.
Faci o rampa pentru acces usor si pui peste pamant o veioza cu un bec obisnuit sau special care sa incalzeasca zona. Ideea e sa treca de 25 de grade acolo si pamantul sa fie mai umezit. Altfel nu o sa ii convina testoasei.

Vezi pe unde ii place sa stea mai mult cand se plimba prin camera si ii amplasezi cutia pe acolo.

Cat despre stabilirea sexului, asta se poate face doar la maturitate sexuala, cand apar caracterele sexuale secundare si comportamentul specific ritualului de imperechere. Adica cel mai devreme in 2-3 ani.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Broasca vrea sa depună oua și nu cred ca are locul potri

de Croco » 24 Feb 2016, 19:51

Tot n-am ajuns la un rezultat cu broscuta :( , o las destul de mult prin casa in perioada aceasta dar nu a lăsat nici un ou :(

Ma ingrijoreaza acum faptul ca pilea alba care se vedea in interiorul carapacei prin zona umerilor a devenit roșiatica :((
 
Mesaje: 2
Membru din: 04 Feb 2016, 21:45

Re: Broasca vrea sa depună oua și nu cred ca are locul potri

de Sheppard » 24 Feb 2016, 22:08

Poate nu ii place ce ai amenajat. Pune niste poze. Ai o cutie suficient de mare cu acces usor? Sa nu fie inalta.

Mai incearca sa sape pe podea cand e lasata prin camera?
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Broasca vrea sa depună oua și nu cred ca are locul potri

de anckusha » 06 Sep 2016, 12:48

Buna! Am si eu aceeasi problema cu broasca. Devasteaza tot acvariul, se plimba tot timpul prin casa, se urca pe tot ce prinde, e hiperactiva, danseaza cu spatele si isi freaca picioarele de coada ca si cum ar sapa si plus de asta refuza orice tip de mancare de circa o luna jumate(mai ciuguleste din cand in cand, dar foarte putin, cred ca doar ca sa supravietuiasca). M-am informat si i-am adus nisip de rau, dar nu vad sa sape suficient sau sa depuna oua. Am pus nisipul intr-un ligean destul de incapator. Pana sa-mi dau seama de ce se intampla i-am uns carapacea cu vitamina A si am tinut-o la soare, i-am dat pana si vitamina B pe gat cu seringa. I-am oferit salata proaspata, legume, ficat crud de vita, piept de pui crud, pestisori cruzi. Singura hrana pe care a mamcat-o mai cu pofta au fost crevetii cruzi, dar nu imi permit sa ii iau din cauza pretului. Ce sa-i mai fac nu stiu. Va rog o sugestie.
Multumesc!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 26
Membru din: 06 Dec 2014, 11:03

Re: Broasca vrea sa depună oua și nu cred ca are locul potri

de Sheppard » 06 Sep 2016, 19:50

Renunta la vitamina A. Aia trebuie sa si-o ia singura din alimentatie (cum e pestele); in cantitate prea mare e hepatotoxica.

Ia un recipient mai mare, o cutie mai putin inalta, cum sunt caserolele, dar suficient de mare cat sa poata sapa in liniste. Macar 10cm de pamant + nisip sa fie acolo, putin umezit. Pune-o intr-un loc unde bate soarele in mare parte din zi sau pune o veioza pe acolo. Instaleaza o rampa sa aiaba acces usor si las-o mai mult sa se plimbe prin camera, prin zona cu nisipul. Si nu sta langa ea sa vezi ce face, ca altfel nu depune nimic si numai o stresezi.

De obicei sapa mai multe cuiburi pana sa se decida asupra unuia si sa depuna ouale.

Incearca si cu hrana vie, precum rame, sa ii stimulezi apetitul.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Broasca vrea sa depună oua și nu cred ca are locul potri

de anckusha » 09 Sep 2016, 19:38

Broscuta mea a depus astazi 4 oua din cate am vazut. Nu a fost dusa la imperecheat asa ca i-am dezgropat ouale sa privesc minunea. Fiind foarte moi ai bagat accidental degetul intr-unul. Oare va incepe sa manance acum?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 26
Membru din: 06 Dec 2014, 11:03

Re: Broasca vrea sa depună oua și nu cred ca are locul potri

de Sheppard » 09 Sep 2016, 19:46

Ar trebui. Incearca sa ii stimulezi apetitul cu rame vii.

In rest, ai conditiile necesare, adica lista asta: viewtopic.php?f=1&t=3659 si asta: search.php?keywords=afis+de+informare la ea?
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori