Primul ajutor in cele mai frecvente cazuri de imbolnavire.

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

de iahim68 » 27 Iul 2013, 20:30

I-a reaparut apetitul dar cred ca a racit...In zilele trecute statea foarte des cu gura intredeschisa mai ales cand manca.Initial am crezut ca inghitea greu dar acum ma gandesc ca este o raceala.Mult timp,cateva luni in urma,inota aplecata de partea dreapta.De cand am mutat-o in noul acvariu,incepuse sa-si revina...Acum observ ca iar se lasa pe dreapta in timp ce inoata.

Cum se fac inhalatiile cu aburi la testoase?

Probabil ca a stat in curenti de aer dimineata,cand aerisesc mai mult camera...desi am acoperit acvariul ...

In rest este vioaie si manaca mai bine ca in zilelel trecute.

Cum as putea sa o mai ajut?
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de Sheppard » 28 Iul 2013, 01:22

Daca are intr-adevar o afectiune respiratorie va trebui sa urmeze tratament cu antibiotice, respectiv injectii, timp de cateva zile. Pentru asta trebuie un consult veterinar.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Cum se spala corect broscutele?

de lunajoy » 04 Oct 2013, 11:00

Buna! Am citit pe forum ca broscutele nu trebuie spalate la chiuveta..Eu asa procedez si nu vreau sa-i fac rau broscutei...
Ma puteti ajuta cu un sfat?
 
Mesaje: 4
Membru din: 03 Oct 2013, 16:38

de Sheppard » 04 Oct 2013, 19:53

Atata timp cat nu o faci prea des si timp indelungat e relativ ok. Depinde si de cantitatea de clor din apa. Daca ai posibilitatea, foloseste apa plata.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Primul ajutor in cele mai frecvente cazuri de imbolnavir

de Sheppard » 27 Mar 2015, 17:29

Am gasit cateva chestii utile pe net:

Doze la diferite medicamente: http://www.anapsid.org/resources/rxdose.html#turtles
Indicatii cu privire la tratamentul in urgente: http://www.seaturtle.org/pdf/NortonTM_2 ... PetMed.pdf
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Primul ajutor in cele mai frecvente cazuri de imbolnavir

de Belibov » 27 Ian 2016, 14:03

Salut, am o broscuță de 1 an și 4 luni. De vreo 2-3 zile a apărut o pată albă pe cap, cum aș putea să o tratez și ce ar putea să fie aceasta?
Atașez mai jos poze cu cicatricea apărută. Mersi mult pentru ajutor.
https://dl.dropboxusercontent.com/u/776 ... 135540.jpg
https://dl.dropboxusercontent.com/u/776 ... 135543.jpg
https://dl.dropboxusercontent.com/u/776 ... 135549.jpg
 
Mesaje: 2
Membru din: 27 Ian 2016, 13:58

Re: Primul ajutor in cele mai frecvente cazuri de imbolnavir

de Sheppard » 27 Ian 2016, 17:51

Hmm, e bombata zona? Vezi roseata in jur? O doare daca o atingi acolo, adica isi retrage repede capul, suiera agresiv si elimina apa?
Ma gandesc la ceva abces sau un simplu chist. Mai ai alte testoase care sa o fi muscat acolo? Sau s-a lovit ea acolo? Sau s-a ars la incalzitor (apropo, pentru a preveni asta, ia asa ceva http://www.zoomania.ro/index.php/protec ... 300-w.html )?

Poate necesita punctie si drenaj si de aceea ar fi bun un consult veterinar; ai aici o lista cu cabinete din tara care au experienta cu testoase: viewtopic.php?f=9&t=8&p=27951#p27951

Pana atunci, usuci putin zona cu o compresa sau o lasi pe testoasa afara pana se usuca, dupa aceea pui pe o compresa putina solutie Betadine si tamponezi zona respectiva. Grija sa nu ii dai in ochi cu betadina ca o va pisca si ii irita ochii (de aceea nu torni betadina pe cap, pui pe compresa si cu compresa aplici pe zona). Mai lasi testoasa pe afara cateva ore si inainte sa o bagi in acvaterariu clatesti bine zone cu apa. Poti repeta asta de cateva ori pe zi, pana ajungi la veterinar.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Primul ajutor in cele mai frecvente cazuri de imbolnavir

de Belibov » 27 Ian 2016, 18:57

Alte broaște nu mai are în acvariu. Roșeață în zonă nu observ, când pun mâna nu o doare, pentru ca nu își retrage capul. S-ar fi putut lovi sau posibil să fi obținut o arsură de la încălzitor. Încerc acum procedura pe care ați descris-o. Puteți să-mi spuneți un veterinar din sectorul 6 din București?
 
Mesaje: 2
Membru din: 27 Ian 2016, 13:58

Re: Primul ajutor in cele mai frecvente cazuri de imbolnavir

de Sheppard » 27 Ian 2016, 23:53

O sa intreb pe cineva din Bucuresti si revin cu info.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Primul ajutor in cele mai frecvente cazuri de imbolnavir

de diego » 28 Ian 2016, 23:13

Belibov scrie:Alte broaște nu mai are în acvariu. Roșeață în zonă nu observ, când pun mâna nu o doare, pentru ca nu își retrage capul. S-ar fi putut lovi sau posibil să fi obținut o arsură de la încălzitor. Încerc acum procedura pe care ați descris-o. Puteți să-mi spuneți un veterinar din sectorul 6 din București?


Incearca la Dr. Laurentiu Tudor, pe Uverturii. Detalii gasesti pe site-ul cabinetului: http://tetravetmilitari.ro/contact-cabi ... -sector-6/
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

Re: Primul ajutor in cele mai frecvente cazuri de imbolnavir

de NatureHouse » 05 Feb 2016, 17:33

Azi am observat ca una dintre țestoase e umflată. Suna ciudat, dar efectiv așa arată. Toată pielea de lângă gât și da la picioare e ca un balon. Și pe lângă plastron, în ambele părți, simetric are două umflături, exact ca și cum n-ar mai încăpea în carapace. E activă, azi a mâncat bine, nu-mi pot da seamă ce e cu ea. Voi atașa niște poze,poate mă puteți sfătui.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 53
Membru din: 03 Iul 2015, 10:31
Localitate: Iași

Re: Primul ajutor in cele mai frecvente cazuri de imbolnavir

de NatureHouse » 05 Feb 2016, 18:00

http://imageshack.com/a/img923/237/UlcyOl.jpg

http://imageshack.com/a/img921/9262/5SFYcl.jpg

http://imageshack.com/a/img924/6743/qQdKGF.jpg

http://imageshack.com/a/img923/3467/i3aW20.jpg

Imi pare rau ptr calitatea pozelor. Umflaturile sunt mult mai evidente in realitate. Persnal, cred ca e o problema cu carapacea, poate nu mai creste. Testoasa e ok, nu e apatica.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 53
Membru din: 03 Iul 2015, 10:31
Localitate: Iași

Re: Primul ajutor in cele mai frecvente cazuri de imbolnavir

de Sheppard » 05 Feb 2016, 19:24

Par edeme, daca nu erau inainte acolo. Poti sa aplici comprese cu solutie Betadine pe ele si sa lasi mai mult testoasa pe afara. Dupa se clateste bine si se introduce testoasa inapoi in acvaterariu.

Dar daca e activa si mananca, e ok.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Tratamentul de baza al afectiunilor respiratorii si oftalmic

de Sheppard » 27 Apr 2016, 12:44

Printre cele mai dese afectiuni ale testoaselor se afla infectiile respiratorii (virale, fungice sau bacteriene, de multe ori intricate si suprainfectate) si kerato-conjunctivitele (bacteriene sau virale). Kerato-conjunctivitele apar de multe ori in contextul infectiei respiratorii, deci un tratament adecvat al bolii de baza respiratorii, va duce automat si la rezolvarea patologiei oftalmice; in aceste cazuri, doar tratamentul aplicat pe ochi nu va duce la rezolvarea problemei. Cand kerato-conjunctivita este insa izolata, un tratament topic este suficient.
Cauzele sunt multiple, dar adesea sunt de vina conditiile improprii in care stau testoasele. Informati-va cu privire la acestea de aici de pe forum si incepeti cu asta: viewtopic.php?f=1&t=3659
Degeaba se trateaza boala daca conditiile sunt la fel de improprii; boala va recidiva si in final va urma decesul testoasei.

In urmatoarele randuri voi descrie pe scurt principalele atitudini de luat in astfel de cazuri.

In primul rand trebuie sa ne dam seama de prezenta bolii. Principalele semne si simptome generale, valabile pentru orice boala la testoase sunt:

- Apatie, astenie, reducerea activitatii testoasei, dormitul excesiv
- Tendinta de a petrece mult timp pe uscat, mai ales sub becul pentru incalzit
- Lipsa apetitului
- Tonus flasc, slab, al musculaturii, lipsa reflexelor de a retrage membrele in carapace la prinderea lor sau ciupit usor

Apoi, cu referire la infectiile respiratorii, putem avea urmatoarele semne si simptome:

- Secretii transparente sau colorate, aerate la nivelul gurii sau nasului
- Tendinta de a respira pe gura
- Hiperextensia gatului cu inspir profund
- Inotatul inclinat intr-o parte
- Dificultate la scufundat sau plutit

In ceea ce priveste kerato-conjunctivitele pot fi prezente urmatoarele semne si simptome, la unul sau ambii ochi daca e bilaterala problema:

- Secretii colorate sau transparente la nivelul ochiului afectat
- Inflamatie la nivelul ochiului, cu semne celsiene: edem, eritem (roseata), hipervascularizatie, sensibilitate dureroasa locala
- In infectiile de natura virala apare adesea o opacifiere a corneei, o pata neregulata opaca la nivelul suprafetei ochiului, cu tendinta de extindere in decurs de cateva zile
- Testoasa mentine ochiul afectat inchis
- Tendinta de a se freca cu membrele anterioare la ochiul afectat

Odata ce am stabilit prezenta bolii, sa analizam pasii de urmat pentru un tratament eficient.

Sunt cateva masuri generale ce trebuie luate in cazul oricarei boli:

- Izolarea testoasei, daca altele sunt prezente in acelasi habitat, pentru a preveni transmiterea bolii la exemplarele sanatoase
- Schimbarea apei, daca mai sunt prezente alte testoase, din acelesi considerent; a nu se uita si curatatul filtrului
- Testoasa bolnava trebuie pusa intr-un recipient, de preferat din plastic din motive practice, cu inca un recipient mai mic, cu apa putina, astfel incat sa aiba acces si la apa, dar fara a exista riscul de inec. Deci trebuie o coloana de apa care sa treca putin peste cap, ca testoasa sa se poata hidrata si manca si in care sa intre incalzitorul, setat pe 27 de grade, montant, evident, pe orizontala.
- Incalzitor setat pe 27 de grade, cum am mentionat deja. Caldura este extrem de importanta in procesul de vindecare si activeaza sistemul imun propriu al testoasei, dar caldura excesiva, peste 30 de grade, va duce la deshidratare si va inrautati situatia
- Bec pentru incalzit + bec/neon UV-B
- Acces usor intre partea uscata si apa
- De preferat ca apa sa fie schimbata zilnic cu apa plata, pentru a nu permite acumularea de bacterii
- Se va oferi mancare zilnic, chiar daca apetitul nu este prezent. In momentul cand testoasa va incepe sa manance din nou, vom sti ca a fost eficient tratamentul. Se va alege hrana cu miros si gust puternic, precum pestele proaspat sau carnea de vita proaspata sau hrana vie precum ramele.

Pentru infectiile respiratorii, medicii veterinari prefera adesea tratamentul antibiotic injectabil. Problema apare la exemplare mai mici unde actul injectarii poate fi adesea traumatizant, cu paralizie temporara a membrelor injectate, fapt ce va creste riscul de inec al testoasei prin imposibilitatea de a-si folosi membrul.
Cel mai des injectata de catre veterinari este Enrofloxacina, o quinolona, care merge destul de bine pe astfel de infectii. Problema e ca la reptile provoaca adesea insuficienta renala cu edeme, este iritant pentru tesuturi la locul injectarii si efectele adverse pot depasi beneficiul. De aceea este recomandata la reptile, mai degraba, o cefalosporina de generatia a III-a, precum Ceftriaxona. Evitati injectiile cu vestitele vitamine, pentru ca sunt eficiente doar in cazul unor deficite majore si nu trateaza deloc infectia; se provoaca doar un traumatism suplimentar si inutil testoasei.

Dozele difera in functie de greutatea testoasei, iar un ghid pentru asta se afla aici: http://www.anapsid.org/resources/rxdose.html#turtles

Nota bene: A nu se incerca niciodata un tratament injectabil cu antibiotice sau orice altceva daca nu aveti experienta in domeniul medical! Trebuie intotdeauna efectuat de un medic veterinar cu experienta in tratarea reptilelor! O lista cu astfel de medici recomandati e aici: viewtopic.php?f=9&t=8&hilit=cabinete+veterinare

Exista insa o alternativa care merge bine pe astfel de patologii, iar tratamentul se poate face usor acasa. Aveti nevoie de o casoleta de plastic cu capac (in care se fac cateva gauri pentru aerisire), un aparat de aerosoli, fiole de Gentamicina de 80mg/2ml pentru adulti, care se gasesc la orice farmacie, ser fiziologic (Clorura de sodiu 0,9%), o seringa de 10ml cu ac. In marginea casoletei se va face un orificiu care sa permita patrunderea mastii de la aparatul de aerosoli.
Cu seringa se trag 10ml de ser fiziologic din recipient si se introduc in recipientul adecvat aparatului de aerosoli. Tot acolo se introduce continutul de la 1 fiola de Gentamicina.
Testoasa bolnava se introduce in cutie, se pune capacul, se da drumul la aerosoli si se lasa acolo pana la finalizarea sedintei. Procesul se repeta de 1-2 ori/zi, la aceeasi ora, sau la 12 ore daca se face de doua ori/zi.
Dupa aceea se dezinfecteaza masca de la aerosoli si casoleta de plastic cu spirt sanitar.
Mai jos sunt cateva poze cu materialele necesare descrise mai sus:

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

In ceea ce priveste infectiile oftalmice/kerato-conjunctivitele, se aplica aceleasi masuri generale, plus tratamentul topic specific.
Se sterg secretiile cu o compresa sterila fara a traumatiza ochiul si se clateste cu apa plata.
Se poate aplica unguent cu Kanamicina sau, mai bine, colir cu Cloramfenicol. Exista picaturi oftalmice cu Cloramfenicol pentru uz uman, la orice farmacie, care se preteaza la fel de bine: Sificetina (vezi poza de mai jos), 1-2 picaturi aplicate local.

Imagine

Aceste picaturi sau unguentul se aplica pe ochiul bolnav de 2-3 ori/zi.

Daca tratamentul a fost eficient, se vor vedea imbunatatiri in 3-5 zile, prin remiterea simptomelor si semnelor, revenirea poftei de mancare, cresterea activitatii testoasei.

Intotdeauna recomand celor neexperimentati un consult veterinar, iar daca vreo masura luata nu da rezultate in 3-5 zile sau se inrautateste vizibil starea testoasei in perioada asta, trebuie din nou un veterinar priceput si schimbat tratamentul.

Pentru lectura aprofundata in domeniul medicinii veterinare la testoase, am prezentat 3 carti la sectiunea despre carti de specialitate: viewtopic.php?f=1&t=3661#p28149

Sanatate tuturor chelonienilor!
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Primul ajutor in cele mai frecvente cazuri de imbolnavir

de catalina.ticu » 29 Aug 2016, 09:22

Broscuta mea se cam scarpina de ce apuca. Are mancarimi la nivelul carapacei.
Stiti cumva numele vreunei alifii care poate ajuta?

Ms frumos,
Catalina.
 
Mesaje: 4
Membru din: 25 Iun 2016, 11:21

AnteriorUrmătorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori