Țestoase cu apetit diferit

Discutii despre alimentatia testoaselor.

Moderator: Sheppard

Țestoase cu apetit diferit

de Roxi13 » 24 Ian 2016, 23:27

Buna! Am 2 testoase micute de vreo 2 luni jumate si sunt foarte diferite. La inceput era totul ok, erau prietenoase si mancau tot ce le dadeam. Recent, de vreo 3 saptamani am observat ca una din ele e mai prietenoasa si mananca tot ce ii dau (Gammarus si Palete pentru broaste testoase mini cu calciu si vitamine), dar a devenit foarte grasuta din cauza ca cealalta broscuta a devenit mai retrasa si nu mananca si ii mananca ea portia. Am inceput sa le separ atunci cand le hranesc si pe cea grasuta o pun sa faca miscare prin casa, dar cea fricoasa nu mananca absolut nimic. Am incercat sa ii dau castraveti, rosie, carnita de pui, banana si morcov, dar nimic. Cealalta daca ar putea ar manca din orice pozitie. Nu inteleg de ce sunt asa diferite, eu le.am asigurat toate conditiile necesare. Ce sa fac ca sa manance amandoua in cantitati normale pentru o broscuta sanatoasa?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 9
Membru din: 24 Ian 2016, 22:56

Re: Țestoase cu apetit diferit

de Sheppard » 25 Ian 2016, 16:48

Salutare,

Ce specie sunt testoasele si in ce conditii le tii? Pune si niste poze te rog. Din ce ai scris banuiesc ca sunt acvatice?
Ai cam ce scrie pe aici: viewtopic.php?f=1&t=3659 ?

Nu le mai da rosii. Rosiile contin oxalati care leaga calciul si il elimina din organismul lor, ceea ce va duce la o carenta de calciu. Banana nu e nici ea prea indicata pentru ca are mult potasiu si ele oricum obtin destul din alte alimente care ar trebui date.

Daca sunt testoase acvatice din genul Trachemys, cand sunt mai mici, sunt preponderent carnivore. Doar cand ajung la maturitate devin preponderent vegetarien si asta mai mult in natura. In captivitate se poate continua linistit cu dieta majoritar carnivora. Iar cand spun ca devin vegetariene, ma refer la plante acvatice si ocazionalele fructe care cad in apa in mediul lor natural de distributie.

Pana oferi detaliile cerute, recomand sa incerci cu sprot, rame, melci acvatici, greieri, larve de tantar, creveti decorticati, carne de vita pentru a stimula apetitul. Sunt alimente mai sanatoase pentru ele si mai interesante. Plus ca e si mai ieftin decat hrana de pet-shop. Sprotul spre exemplu se gaseste de la marca "del mare" la 400g, de dimensiuni mici, in Billa, Auchan, Carrefour, Kaufland etc. si e un aliment complet. Se decongeleaza bine si se poate da intreg. Are cam tot ce le trebuie testoaselor.
Recomand si plante acvatice naturale pentru aportul de minerale, curata apa si reduc stresul testoaselor prin oferirea de locuri de ascuns si dormit: viewtopic.php?f=4&t=17&hilit=plante+acvatice
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Țestoase cu apetit diferit

de Roxi13 » 25 Ian 2016, 18:42

Sunt din specia Trachemys, cu tample galbene. Le tin intr-un acvariu de plastic, nu ii stiu dimensiunile, e bunicel pentru amandoua, au o insula mare si cand le aprind becul sau le pun la soare stau pe ea, cand mananca sau dorm se baga sub ea, probabil asa se simt la adapost. Incalzitor nu le-am pus deoarece le tin intr-o camera bine incalzita si apa are in jur de 20-22 de grade. Nici filtru nu le-am pus, le schimb apa la 2 zile. Oare asta sa fie problema? Le-am pus si niste pietricele pe fundul acvariului sa isi mai toceasca ghearele si pe apa pluteste o planta mica de plastic. Nu pot sa le determin sexul cu exactitate, ghidandu-ma de pe internet am presupus ca sunt femele : Lola (cea fricoasa) si Aris ( cea grasuta).
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 9
Membru din: 24 Ian 2016, 22:56

Re: Țestoase cu apetit diferit

de Roxi13 » 25 Ian 2016, 18:46

Am uitat sa mentionez ca in apa le-am pus si un bloc de calciu.
[img]IMG_20151220_212327.jpg[/img]
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 9
Membru din: 24 Ian 2016, 22:56

Re: Țestoase cu apetit diferit

de Sheppard » 25 Ian 2016, 19:47

Ca sa urci poze, fie folosesti un site precum tinypic.com sau imgur.com si copiezi linkul, fie folosesti butonul "Upload attachment" cand postezi, dedesuptul casutei unde scrii textul.

Ce fel de recipient ai pentru ele? Sper ca nu vasul acela transparent si cu palmier in mijoc care se vinde peste tot cu replica ca "e pentru testoase". E cea mai proasta alegere posibila aia.

Baga un termometru in apa si vezi ce temperatura ai. Seara sigur scade mult sub 20 de grade, mai ales acum iarna. De aceea e nevoie de incalzitor. Astfel devin letargice si intra intr-o stare de latenta in care nu mananca pentru ca e prea frig (sub 20 de grade), dar prea cald pentru a hiberna si doar consuma resurse.

E nevoie de becul special cu emitere de raze UV-B, care imita lumina solara. Cel de la Exo Terra, Reptiglo 5.0/Reptile UVB 100 e excelent pt asta. Razele UV-B regleaza metabolismul fosfocalcic, intervin la digestie si dezvoltarea armonioasa si mentinerea sanatoasa a pielii.

Schimbatul apei la 2 zile din nou e nasol pentru testoasele acvatice. In apa noastra de la robinet sunt tot felul de mici toxine, de la clor, pana la posibile metale grele de pe tevi. Si daca o schimbi des, se acumuleaza repede in organismul lor si apar tot felul de boli. In principiu de aceea e nevoie de filtru. Cu un filtru extern bun, adecvat volumui tau de apa, nu mai schimbi apa cu saptamanile, nu ai mirosuri neplacute si e cristal apa. Despre filtrare: viewtopic.php?f=4&t=9&hilit=filtrarea+apei
Cu filtru completezi doar ce se evapora si ajung la un echilibru in acvaterariul tau (spre asta trebuie sa tintesti), un micromediu stabil. Atunci cresc bine si plantele si testoasele sunt fericite si sanatoase.

Odata ce rezolvi deficientele astea, ar trebui sa ii revina si pofta de mancare. Conditiile improprii, urmate inevitabil de boli, sunt cele mai frecvente cauze de lipsa de apetit.

Cat despre sex, nu se poate determina pana nu ajung la maturitate sexuala, cat sa apara caractere sexuale secundare, adica semnele folosite cel mai des pentru determinarea sexului: viewtopic.php?f=5&t=2&hilit=determinarea
Asta se intampla dupa vreo 3-5 ani in captivitate.

Eu recomand sa te orientezi spre asa ceva pt testoase: http://www.tortoisetrust.org/articles/smpond.html
Acvariile de sticla sunt grele, scumpe si fragile. Mie nu imi plac. Prefer recipiente din plastic.
Incearca sa amenajezi ceva cat mai amre, cu suprafata mare de apa, adica latime si lungime mare. Inaltimea, adica adancimea apei, e mai putin importanta, iar 50cm ajung chiar si pt o testoasa matura.
Puii tai raman mici pentru scurt timp. Daca au conditii bune, dupa primul an de viata, ar trebui sa treaca de 10cm lungimea carapacei. Cresc repede in primii ani de viata.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Țestoase cu apetit diferit

de Roxi13 » 25 Ian 2016, 20:05

Am inteles! O sa le pun un filtru si incalzitor pentru apa. Probabil asta era problema! Nu este acvariul acela, imi parea prea mic pentru ele, ce am eu este mai mare, iar insula este mobila si se pot ascunde sub ea. Este provizoriu, atunci cand broscutele vor mai creste o sa cumpar un acvaterariu din sticla. Multumesc frumos de ajutor!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 9
Membru din: 24 Ian 2016, 22:56

Re: Țestoase cu apetit diferit

de Sheppard » 25 Ian 2016, 21:12

Cum crezi, parerea mea e ca poti amenaja ceva cel putin al fel de frumos ca unul de sticla. In mod ideal, nu ar trebui sa fie laturile transparente. Testoasele nu se descurca bine cu suprafete transparente si vor tot incerca sa treaca de ele. Un motiv in plus pentru care iazurile acelea prefabricate sunt ideale in interior.

Daca totusi vrei din sticla ceva, uite un model fain, iar pe youtube sunt o gramada de exemple frumoase:

Eu ca si filtru am de la Tetra modelul Ex 700 si seria Ex e bun in general. Ideea e sa ai cat mai multe medii de filtrare. Poti incerca si cu asa ceva: http://iazuri-acvarii.ro/filtru-sub-pre ... 0-set.html

Incalzitor recomand de la Eheim Jager. Sunt cele mai fiabile. Si ia si o protectie ca sa nu il sparga sau sa se arda la el: http://www.zoomania.ro/index.php/protec ... 300-w.html
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Țestoase cu apetit diferit

de Roxi13 » 27 Ian 2016, 20:57

Multumesc frumos! Am reusit sa o fac sa manance, dar cealalta tot asa mancacioasa e.Cum ma vede cum iese la suprafata si parca ma implora, apoi cauta sa vada daca i-am lasat ceva de mancat. Sper sa isi mai revina si ea...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 9
Membru din: 24 Ian 2016, 22:56

Re: Țestoase cu apetit diferit

de Sheppard » 27 Ian 2016, 23:55

Mai incearca cu mancarea pe care ti-am recomandat-o si incearca sa imbunatatesti conditiile cat mai repede, ca sa nu ai surprize neplacute. Preventia e cel mai bun tratament, totdeauna.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Țestoase cu apetit diferit

de Kreeyn » 15 Mar 2016, 11:43

Caut pe net si nu gasesc...o parere despre padovan-tartafort. este bun? a mai folosit cineva?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 14
Membru din: 06 Iun 2013, 23:19

Re: Țestoase cu apetit diferit

de Sheppard » 15 Mar 2016, 15:03

Cam inutil, parerea mea, cand acelasi lucru pentru care e destinat il poti obtine cu produse mai eficiente, precum Berocca, pastile efervescente. Si la acelasi pret.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Țestoase cu apetit diferit

de Kreeyn » 19 Mar 2016, 14:20

se pot lua orice fel de vitamine efeverscente de la farmacia umana?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 14
Membru din: 06 Iun 2013, 23:19

Re: Țestoase cu apetit diferit

de Sheppard » 19 Mar 2016, 17:52

Nu chiar orice. Cu vitaminele liposolubile faci mai mult rau (A, E, K); deci astea sunt de evitat, pentru ca sunt stocate in oraganism si e nasol daca sunt in cantitate prea mare. Cele hidrosolubile nu sunt stocate de catre organism, deci foarte rar o sa apara probleme daca sunt in cantitate prea mare.

Si restul, sunt de cumparat cele cu compozitie cat mai simpla, fara tot felul de arome si coloranti.

La ce vitamine te-ai gandit? Si de ce?
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Țestoase cu apetit diferit

de Kreeyn » 19 Mar 2016, 18:36

pana sa primesc un raspuns, am luat de la farmacie supradyn energy...pentru ca ii cerusem farmacistei ceva asemanator beroccai... si i am pus doar jumate de tableta:(...
avusesem alta varianta de la zdrovit..dar strica apa..
sincer cautam o varianta putin mai ieftina decat berocca..dar se pare ca va trebui sa ii iau berocca...intelesesem ca sunt de doua feluri..doar cu calciu +mg si calciu, mg+vitamine :cry:

ce alte vitamine mai necesita broasca, in afara de cele din compozitia tabletelor efervescente? calciu special pentru ele, la petshop nu gasesc de ceva timp..
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 14
Membru din: 06 Iun 2013, 23:19

Re: Țestoase cu apetit diferit

de Sheppard » 19 Mar 2016, 22:08

Calciul din astea efervescente si magneziul e mai ok, din cate am observat eu de-a lungul anilor.

Poti sa mai iei Cal-D-Vita sau calciu Sandoz de 500mg, sau 1000mg. Astea le-am mai folosit cu succes.

In rest, pe vitamine, sincer, nu ma axez. Sprotul este aliment complet in combinatie cu plantele acvatice naturale si testoasele nu vor duce lipsa asa de vitamine (exceptand vitamina D, de a carei productie se ocupa pielea cu ajutorul becului Reptile UVB 100 sau neonul Reptiglo 5.0 sau expunerea directa la soare, in gradina).

In principiu, in pastilele efervescente, e important sa ai calciu si magneziu. Pot sa fie si vitamina C, E si complex de B-uri (B1 si B6 spre exemplu).
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori
cron