Cheaguri sau aceste pete sunt datorate cresterii?

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

Cheaguri sau aceste pete sunt datorate cresterii?

de anckusha » 24 Oct 2015, 08:15

Buna!
I-am facut si eu o poza broscutei pe plastron. Are niste firicele rozalii pe plastron, sa fie cheaguri de sange? O tin in casa intr-un lighean, pentru ca in acvariul ei nu vroia sa manance, avea temperatura obisnuita in apa pentru ca incalzitorul functiona continuu, dar acvariul era pe tarasa si in aer era temperatura mult mai scazuta, iar broscuta nu mai manca deloc. Am mutat-o intr-un lighean in casa, ii pun apa cat sa o acopere si ii pastrez incalzitorul pentru ca uneori nici in casa nu am temperatura foarte mare, ii pun bec UV si o piatra pe care nu iese, dar o scot in fiecare seara pe uscat si are ea un locsor in care doarme pana dimineata cand se trezeste singura. De cand am mutat-o in lighean mamanca foarte bine, inima de vita, pesti albi uscati, shrimps si salata verde. Uneori mai face figuri la cate un fel de mancare, dar mananca foarte bine. Acum i-am observat firicele acelea rozalii sau rosiatice si sper sa nu fie cheaguri, este posibil sa se datoreze cresterii? Ii schimb apa in fiecare zi pentru ca nu am filtru si murdareste rau apa. Nu am nici un veterinar bun in zona. Am atasat aici doua fotografii: https://www.facebook.com/stoica.ancamar ... uploaded=2
Multumesc!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 26
Membru din: 06 Dec 2014, 11:03

Re: Cheaguri sau aceste pete sunt datorate cresterii?

de Sheppard » 24 Oct 2015, 13:44

Da, nu prea arata bine.

Marea ta problema este ligheanul. Testoasa ta nu mai manca cand statea afara pentru ca e frig deja. Sub 18-20 de grade nu mai prea mananca, iar daca sta mult pe uscat prin casa devine din nou letargica pentru ca temperatura sigr scade sub 20 de grade, mai ales noaptea. De aceea e important ca pe timp de iarna sa stea in casa, cu incalzitor si bec pentru incalzit + bec cu UV-B Reptiglo 5.0/Reptile UVB100 (in cazul in care nu se hibernreaza, bineinteles, ceea ce e cazul de fata presupun). Din ce am citit nu ai mentionat nimic de becurile acelea.

Apa schimbata zilnic poate provoca ce vezi tu acum pe plastron. Nu se face niciodata asta pentru ca apa de la obinet are mult clor, diferite grade de duritate, elemente grele etc. in functie de zona tarii si instalatia ta. De aceea e foarte important sa ai un filtru care sa iti curete apa de toate treburile astea. In cazul testoaselor, datorita mizeriei mari, se folosesc filtre externe cu multe medii filtrante, de capacitate mare. Pentru a obtine un echilibru in ceea ce priveste curatirea apei, trebuie sa ai o cantitate decenta si o suprafata cat mai mare de apa. Info despre filtratre ai aici: viewtopic.php?f=4&t=9&hilit=filtrarea+apei
Plantele naturale ajuta mult la treaba asta: viewtopic.php?f=4&t=17&hilit=plante+acvatice

La cat de mare e testoasa ta, ar trebui sa te orientezi de pe la 300L in sus, cu lungime si latime mare a recipientului. Eu nu sunt adeptul acvariilor: sunt grele, mari, fragile si scumpe. Mie imi plac recipientele de plastic sau asta: http://www.tortoisetrust.org/articles/smpond.html

Testoasa ar trebui mutata in lighean strict cand mananca, 15-30min, dupa care mutata inapoi in habitatul ei mare, adecvat. ce ai momentan, un lighean + incaliztor + bolovan nu se apropie deloc de minimul necesar, de unde si problemele de sanatate.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Cheaguri sau aceste pete sunt datorate cresterii?

de yonzy » 24 Oct 2015, 15:14

asa mare si o tii in lighean? si cu apa de robinet?

mai bine mi-o dai mie decat s-o torturezi tu/
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 43
Membru din: 26 Dec 2014, 18:57

Re: Cheaguri sau aceste pete sunt datorate cresterii?

de anckusha » 24 Oct 2015, 16:02

Ok cum o tratez acum ca nu am nici un veterinar care sa se ocupe de reptile pe o raza de 300 km, deci trebuie sa o tratez pe cont propriu. Nu stiu ce sa ii fac. Va rog ajutati-ma!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 26
Membru din: 06 Dec 2014, 11:03

Re: Cheaguri sau aceste pete sunt datorate cresterii?

de Sheppard » 24 Oct 2015, 18:06

Pai tratamentul e schimbarea conditiilor cu cele insirate mai sus.

Daca incepe sa devina mai grav, cu hemoragii, edeme, lipsa poftei de mancare, letargie etc. atunci oricum iti trebuie tratament veterinar specializat. Sa speram ca nu se ajunge acolo si vei lua masurile necesare.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Cheaguri sau aceste pete sunt datorate cresterii?

de anckusha » 24 Oct 2015, 19:15

O sa ii mut acvariu in casa, daca reusesc. Eu stau on apartamentul parintilor si sunt oameni dificili (zgomot de la filtru, spatiu insuficient, consum energetic), vara mi-a fost mai usor sa-i ofer minimul de conditii, dar pana stau in casa lor nu am cum. Am zis ca rezolva repede cu mutatul in casa mea, ca sa-i pot oferi conditii optime, dar am avut parte de tot felul de impedimente de ordin birocratic(stiti si voi cum e cu bancile). Timpul a trecut si tot mi-am zis sa-i ofer minimul de confort in coditiile date.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 26
Membru din: 06 Dec 2014, 11:03

Re: Cheaguri sau aceste pete sunt datorate cresterii?

de Sheppard » 24 Oct 2015, 21:11

Sa fim seriosi, zgomotul de filtru e aproape inexistent (doar caderea de apa se aude si aia o poti face sa se prelinga pe marginea acvariului seara) si consumul e extrem de mic la toate accesoriile astea, tocmai pentru a evita accidente si a nu ucide propietarul si animalul de companie.

Arata-le specificatiile tehnice de la produse si aia e. Cifrele nu mint.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Cheaguri sau aceste pete sunt datorate cresterii?

de anckusha » 24 Oct 2015, 23:48

I-am pus acvariul in casa, voi lasa cantitatea de apa vreo 2 zile la decantat, intre timp montez si filtru si o sa ma rog sa accepte susurul de ape :oops: Din pacate pentru mine pot sa le arat cate soecificatii vreau. Am avut surpriza de cateva ori sa plec de acasa si sa- mi scoata absolut tot din priza sau sa imi schimbe temperatura la incalzitor de la 28 la 24 grade. Credeau ca nu verific :( Deci sunt destul de dificili si economi si nu sunt atat de in varsta incat sa nu priceapa. Incerc sa o tin in acvariu. Am un neon cu UV, dar din cate imi aduc aminte este de putere destul de mica pentru ca nu am stiut ce sa aleg si mi-a fost teama sa nu ard broscuta. Multumesc pentru sfaturi!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 26
Membru din: 06 Dec 2014, 11:03

Re: Cheaguri sau aceste pete sunt datorate cresterii?

de Sheppard » 24 Oct 2015, 23:55

Pai uita-te ce scrie pe el si vedem daca e bun.

Atata timp cat acvariul sta intr-o camera unde nu doarme nimeni sau unde nu sunt activitati toata ziua, nu vad pe cine ar putea deranja... Poate reusesti sa clarifici treburile, de dragul sanatatii testoasei.

Nu uita de becul pentru incalzit pt insula (fie ca e special sau un bec normal de vreo 60-100W).
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Cheaguri sau aceste pete sunt datorate cresterii?

de anckusha » 25 Oct 2015, 09:19

Problema e ca in fiecare camera doarme cineva. Cand stateam in chirie aveam acvariul in camera in care dormeam si aveam un filtru extern. Ma obisnuisem cu el si adormeam bine.
Becul este extrem de mic, 13W...o sa-i comand si cele doua becuri cu UV.
De unde pot sa-i comand o cuva de mortar mai mare? Am gasit cateva la mase plastice si pe la constructii, dar nu erau cu mult mai mari decat acvariul meu.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 26
Membru din: 06 Dec 2014, 11:03

Re: Cheaguri sau aceste pete sunt datorate cresterii?

de yonzy » 25 Oct 2015, 09:48

mortar mai mare de 90L nu este.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 43
Membru din: 26 Dec 2014, 18:57

Re: Cheaguri sau aceste pete sunt datorate cresterii?

de anckusha » 25 Oct 2015, 13:16

Am gasit iazuri preformate de volum mare. Nu stiam sub ce denumire sa le caut.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 26
Membru din: 06 Dec 2014, 11:03

Re: Cheaguri sau aceste pete sunt datorate cresterii?

de Sheppard » 25 Oct 2015, 13:42

Iazurile prefabricate sunt bune.

Nu trebuie doua becuri UV, doar unul. Sunt si sub forma de neon daca iti convine mai mult asa. Celalalt bec este pentru incalzit. Poate fi un bec special cu emitere de infra-rosii, sau un bec obisnuit de 60-100W, plasat mai jos, care sa incalzeasca.

Becuri speciale sunt de tipul asta (nu iti trebuie ceva foarte puternic pentru testoase; nu e prea indicat sa treaca de 30 de grade locul incalzit de bec si e important ca pe insula sa aiba si locuri mai racoroase, deci becul sa incalzeasca doar o parte din insula):
- http://www.exo-terra.com/en/products/ceramic_heater.php
- http://www.exo-terra.com/en/products/in ... ghting.php
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Cheaguri sau aceste pete sunt datorate cresterii?

de anckusha » 27 Oct 2015, 23:30

E suficient becul UV de 13W, ExxoTerra Reptile UVB100? O sa-i iau si un bec pentru incalzire. Nu ma refeream la 2 UVB-uri, m-am exprimat gresit, era vorba si de UVA, dar m-am pierdut in detalii.

As vrea sa o trec pe legume si fructe si am vazut un clip prin care te sfatuia ce sa faci ca sa obisnuiesti testoasa cu legume si fructe. Tipul baga salata sau morcovii in acvariu si nu hranea testoasa cu peste uscat sau shrimpi deloc. Si repeta chestia asta timp de mai multe zile, cu riscul ca testoasa sa nu manance nimic, pana cand aceasta accepta mancarea sanatoasa. Spunea ca daca hranesti testoasa cu shrimpi sau altceva nu vei determina testoasa sa manance legumele si ca este indicat ca testoasele mature sa consune cu precadere legume.

Dupa ce am citit o postare a lui esther am realizat ca un lucru. Cat am tinut-o pe Jessie in lighean am avut incalzitorul pe fundul apei si broscuta mai statea lipita de el. Este posibil sa se fi ars pe plastron de la incalzitor si asta sa-i cauzeze cheagurile? Jessie are obiceiul sa se mai lipeasca de incalzitor si in acvariu si nu m-am gandit ca ii poate face rau din moment ce pe ea pare sa n-o deranjeze. O sa ii caut un tub ca sa maschez incalzitorul. Altfel ar mai trebui sa o tratez cumva?
Ultima oară modificat de anckusha pe 27 Oct 2015, 23:58, modificat 1 dată în total.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 26
Membru din: 06 Dec 2014, 11:03

Re: Cheaguri sau aceste pete sunt datorate cresterii?

de Sheppard » 28 Oct 2015, 01:28

Becul UV-B pe care il ai e ok. Trebuie inlocuit dupa un an de folosire si sa fie amplasat la sub 30cm de insula.

E posibil sa fie si arsuri alea. Incalzitorul, mai ales la testoase, nu ar trebui sa ramana asa descoperit pentru ca fie il sparg, fie se pot arde la el. Mai nou, incalzitoarele au deja protectii peste ele, iar daca nu, se poate lua asta: http://www.zoomania.ro/index.php/protec ... 300-w.html

Ce zice tipul ala in clip e o prostie; a auzit el ceva ceva, dar nu a priceput nimic. Trachemys in natura, la maturitate, intr-adevar sunt preponderent vegetariene, dar nu in totalitate, cam 70% din alimentatie. Treaba e ca nu mananca salata si morcovi; nu se intalnesc niciodata cu asa ceva. Mananca plante acvatice si ocazionalele fructe care cad in apa. In captivitate, daca nu ai iaz mare si semi-salbatic, nu ai cum sa asiguri o astfel de alimentatie. Ocazional se pot introduce plante acvatice naturale si te rogi sa cresca mai repede decat le mananca. Daca faci ce a facut ala si o tii pe salata si morcovi, iti garantez ca moare intr-un an, poate doi, ca sunt al naibii de rezistente. Nu ii asigura nici pe departe minimul de nutrienti, ca sa nu mai zic de vitaminele necesare. Si sa sustii ca e hrana "mai sanatoasa" e din nou eronat. Nu trebuie sa te raportezi la ce e sanatos pentru om. Nu se compara reptila cu omul. Au cu totul alte necesitati, alt metabolism, alta alimentatie. Daca vrei hrana sanatoasa pentru testoasa, ii dai hrana vie (melci, rame, larve, pestisori).

In captivitate trebuie diversificata hrana cat mai mult si poti combina pestele, carnea de vita, pui, ramele, greierii etc. cu salata, morcovi, plante acvatice naturale, ocazionalul mar si capsune, cate o cireasa, dar fructele strict ca desert ocazional. Repet, nu e hrana lor naturala si e gresit sa o tii pe legume si atat. Trebuie sa te gandesti ce e in mediul lor natural.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori
cron