ajutor va rog !!!

• dobrogeana - Hermann (Testudo hermanni)
• greaca (Testudo graeca ibera)

Moderatori: Sheppard, tibor.sos

ajutor va rog !!!

de SuzyK » 25 Aug 2015, 15:51

Acum 2 luni am gasit o testoasa cu carapacea zdrobita. Din pacate a fost nevoie sa-i indepartez o parte din carapace si, cu greu, s-a vindecat locul. I-am facut si 6 zile antibiotic. Acum este ok, rana s-a inchis, dar partea lipsa trebuie inlocuita cu ceva ( eu m-am gandit la ciment dentar ). Inca nu am pus in practica ideea, dar urmeaza!
Din pacate eu consider ca testoasa nu va mai putea fi eliberata in natura, deoarece risca mereu sa se infecteze la locul cu pricina!
Este prima mea interactiune cu o testoasa...Este un baietel, care mananca foarte mult, fara nicio problema.
Partea proasta este ca nu prea bea apa.

Intrebarile mele sunt:
1. testoaselor li se face deparazitare interna?
2. li se face vaccin anual ?
3. ce vitamine sa-i administrez pentru o mai buna functionare a organismului? ( eu i-as administra un complex de B-uri....ce parere aveti? )
4. cum il fac sa bea apa? Nevoile si le face corect, fara probleme dar apa nu il vad band !
5. as vrea sa-i fac acte, stiu ca este o specie protejata, dar, din punctul meu de vedere aceasta testoasa nu are sanse de supravietuire in natura, liber deoarece risca sa se infecteze oricand! Unde pot sa-i fac acte ca sa o pot scoate din tara....o sa fiu nevoita sa il iau cu mine...

Multumesc si sper sa ma puteti ajuta, eu fiind novice in testoase! M-am ocupat de multe alte nimale, salvandu-le, dar Dino este in premiera pentru cunostintele mele....

povestea lui Dino si poze aici :
https://www.facebook.com/suzanasv/media ... 265&type=3
 
Mesaje: 4
Membru din: 21 Iul 2015, 16:19

Re: ajutor va rog !!!

de Sheppard » 25 Aug 2015, 18:22

Salutare,

E Testdo hermanni testoasa ta. Probabil a fost atacat de ceva? Felicitari pentru initiativa de a o trata.


Leziunile din fericire, nu sunt asa extinse. Acoperirile astea se fac cu rasini la testoase din cate stiu eu. Cimentul nu cred ca e suficient de flexibil si rezistent, mai ales ca e vorba aici de puncte cheie supuse odata frecarii constante cu substratul si supuse totodata unei oarecare miscari a scuturilor, ce-i drept mica, dar nu neglijabila, fiind loc de imbinare a carapacei cu plastronul.

Nu are voie sa mai stea tesutul asa descoperit, mai ales ca au trecut deja 2 luni. E timp destul de indelungat. Riscul de infectie e foarte mare. In stadiul actual nu se poate elibera, dar mai incolo depinde de cicatrizare si cat de bine s-a realizat acoperirea. Sunt cateva clinici veterinare care au mai facut asta la testoase.

Cred ca este una in Bucuresti (iti dau mai multe detalii daca iti convine aici), medicii veterinari de la Milvus - Targu Mures au mai facut asta.

Cu iesitul din tara e exclus. Actele de provenienta CITES de care ai nevoie atribuie un cod animalului si atesta provenineta din crescatorii. Deci e imposibil de facut.

Testoasele de uscat sunt dificil de intretinut si nu sunt animale de apartament. E ok acum ca a stat in casa cu leziunile acelea, dar repet, trebuie acoperite cat mai repede. Apoi trebuie sa stea afara. In casa nu se poate asigura alimentatia corespunzatoare (buruieni proaspete de tot soiul), umiditatea, trebuie becuri speciale pentru incalzit si imitat radiatia solara etc. Nu sunt animale de incepator.
De aceea te-as ruga sa te gandesti sa o cedezi cuiva cu experienta. Suntem cativa, cineva chiar din Bucuresti, care o putem prelua pentru tratament si ingrijiri. Am mai avut astfel de cazuri si le-am scos la capat.

Un alt aspect care trebuie asigurat este hibernarea, dar anul acesta e bine sa sara peste. Deci va trebui ingrijita si peste iarna.

Iar acum, ca sa raspund la intrebarile tale:
1. nu, doar daca sunt semne de infectie parazitara

2. nu, eu personal nu cunosc cazuri de rabie la testoase si nici nu am vazut pe undeva asa ceva

3. nu au sens astfel de injectii cu vitamine, doar daca are o carenta. Fiind de doar 2 luni la tine si daca i-ai dat un meniu cat de cat variat cu chestiile de aici - viewtopic.php?f=6&t=2611 - nu are nevoie de asa ceva. In schimb, daca nu ai bec pentru incalzit si/sau bec pt imitat lumina solara Reptiglo 5.0 sau Reptile UVB100, e nevoie sa ii pui. Ajuta atat la digestie, cat si la metabolismul fosfocalcic si reglarea ritmului circadian.

4. Apa beau destul de rar ele, dar e important sa fie disponibila totdeauna. Chiar daca nu o surprinzi, va bea intr-un final. E important ca vasul sa fie usor accesibil, deci nu prea inalt. Vasele acelea care se pun sub ghivece sunt bune ca adapatoare.

5. Dupa cum spuneam, cu actele e exclus. Scosul peste granita e si mai exclus si extrem de grav la controlul vamal.

Asteptam vesti.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: ajutor va rog !!!

de SuzyK » 27 Aug 2015, 15:22

Iti multumesc mult de mesaj.
Lucrez in domeniul medical, deci nu este nicio problema pentru el sa se infecteze. Chiar si acum, dupa vindecare este acoperita rana, deoarece are un prost obicei si se loveste.
Aici, in Craiova nu am avut veterinar care sa fi reparat o carcasa, decat prin imbecila metoda de prindere cu agrafe, fapt ce a dus la infectare, apoi la moarte.
Eu tin enorm la Dino, il ingrijesc cum pot mai bine, dar stiu ca locul lui nu este in apartament cu mine.
Eu vreau sa il vad fericit. Are soare, mancare buna...ma duc la pascut o data la 2 zile sa-i ofer "natua proaspata" :)

Sunt de acord sa vi-l inmanez pentru refacere...eu chiar pe 15-16 septembrie o sa ajung in Bucuresti, poate stabilim si o intalnire.
Dino a fost zdrobit de niste copii fara minte de o piatra....de aici si problema cu carapacea...oricum bine este ca am fost acolo si l-am preluat...din pacate, daca nu-l luam nu cred ca supravietuia.

Astept raspuns si sper sa-i facem viata mai fericita, chiar daca a avut nenorocul sa i se intample acest lucru odios!
 
Mesaje: 4
Membru din: 21 Iul 2015, 16:19

Re: ajutor va rog !!!

de Sheppard » 27 Aug 2015, 18:30

Mda. Piatra aia trebuia sa ajunga inapoi la cine a lovit testoasa... fix in vertex.

Ma bucur ca esti cu experienta si e ok. E colegul vic de pe aici de pe forum de care iti spuneam in Bucuresti. Ii spun sa iti scrie si luati legatura sa va intelegeti. Vizitarea testoasei pe viitor nu ar trebui sa fie problema :D

Inco o data felicitari si tot respectul!
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: ajutor va rog !!!

de SuzyK » 28 Aug 2015, 08:41

Iti multumesc mult pentru aprecieri.
Tot ce imi doresc este sa-l vad pe Dino fericit. Acum sta la soare si se bucura de vremea frumoasa!
Astept sa ma contacteze colegul.
Multumesc
 
Mesaje: 4
Membru din: 21 Iul 2015, 16:19

Re: ajutor va rog !!!

de Sheppard » 14 Sep 2015, 00:50

Care mai e starea testoasei? S-a acoperit rana cu ceva?
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: ajutor va rog !!!

de SuzyK » 28 Sep 2015, 09:34

Dino este bine...rana este vindecata, dar nu este acoperita de carapace...cred ca cu greu se va intampla asta de la sine, avand in vedere suprafata destul de mare a ranii...Datorita venirii toamnei este ceva mai calm...dar tot se plimba 2-3 ore pe zi...
 
Mesaje: 4
Membru din: 21 Iul 2015, 16:19

Re: ajutor va rog !!!

de Sheppard » 28 Sep 2015, 10:18

Parerea mea e ca nu ar trebui lasat sa hiberneze anul asta. Deci tinut la cald, la temperaturi de peste 20 de grade, cu bec/neon Reptiglo cel putin 12 ore/zi + bec pentru incalzit, lumina multa in jur, sa creada in continuare ca e vara.

Ma bucur ca e activ si bine.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori