Cateva intrebari de incepator...

Atat incepatorii in acvateraristica, teraristica cat si noii veniti pe forum pot posta aici.

Moderator: Sheppard

Cateva intrebari de incepator...

de AlexandruH » 16 Aug 2015, 20:22

Buna ziua ! Vreau sa imi cumpar o testoasa in scurt timp. Intrebarea mea este daca poate sta fara lampa UVB pana este cald afara daca o expun la soare si daca da cam cat ar trebui tinuta ? Cred ca am sa-i iau , dar nu momentan. Se simte bine daca este doar singura in acvariu?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 16 Aug 2015, 20:06
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Cateva intrebari de incepator...

de yonzy » 17 Aug 2015, 02:37

ar trebui să-ţi răspundă la majoritatea întrebărilor: viewtopic.php?f=1&t=3659.


Citeşte toată secţiunea pentru începători. Cel mai bine e să iei totul de la început să-ţi iei de o grijă.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 43
Membru din: 26 Dec 2014, 18:57

Re: Cateva intrebari de incepator...

de AlexandruH » 17 Aug 2015, 09:52

Totusi , nu am vazut daca scrie daca e ok sa o tii singura .
Si inca ceva : Pe insulita se poate pune pamant din comert sau trebuie sa fie natural (pe langa pietre :) ) ? Si la cat timp si cum ar trebui sa curat insula ?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 16 Aug 2015, 20:06
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Cateva intrebari de incepator...

de Colban Mihai-Codrin » 17 Aug 2015, 12:49

Reptilele (deci inclusiv testoasele) se pot tine singure fara nici un fel de problema. Pe insula pune niste pietricele sau ceva usor de curatat, parerea mea este ca pamantul nu e potrivit.
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Grupul Herpetologic Moldavica!
www.moldavica.ro
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 35
Membru din: 24 Mar 2012, 23:45
Localitate: Vatra Moldoviței, SV

Re: Cateva intrebari de incepator...

de AlexandruH » 17 Aug 2015, 14:04

Si daca pun pietre sau pietris la cat timp trebuiesc curatate si cum ?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 16 Aug 2015, 20:06
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Cateva intrebari de incepator...

de AlexandruH » 17 Aug 2015, 21:58

Si cam cat costa un bec cu Uvb ca pe net cel mai ieftin era 40 de lei :roll: si aproape toate au emisie doar de uva. Alta solutie ca mineralele sa reactioneze cu vitamina D (stiti la ce ma refer) , nu exista si sa ii pun doar un bec pt incalzit ?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 16 Aug 2015, 20:06
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Cateva intrebari de incepator...

de Colban Mihai-Codrin » 17 Aug 2015, 22:24

Daca citeai din linkul de mai sus postat de colegul nostru aveai raspunsurile. Nu merge doar cu bec simplu, trebuie un bec tip spot (nu de asta incandescent, clasic) care sa emita caldura si inca un bec sau neon cu uv, de ex reptil glo 5.0 care te costa pana in 100 lei si trebuie schimbat cam la jumatate de an, in functie de specificatiile producatorului, Nu vad ce ar fi de curatat la insula aia dar sa zicem ca daca se murdareste atunci folosesti doar apa, fara chimicale.
Redirecționează 2% din impozitul pe venit către Grupul Herpetologic Moldavica!
www.moldavica.ro
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 35
Membru din: 24 Mar 2012, 23:45
Localitate: Vatra Moldoviței, SV

Re: Cateva intrebari de incepator...

de Sheppard » 17 Aug 2015, 23:28

Poti lua bec: http://www.zoomania.ro/index.php/bec-ex ... vb100.html
sau neon: http://www.nevertebrate.ro/Neon-Exo-Terra-Repti-Glo-5.0

Parca si de la JBL ceva asemanator, dar asta e testat si functioneaza bine: Exo terra ReptileUVB100/Repti glo 5.0

Emite si in spectrul UV-B, pe langa UV-A, iar asta permite un metabolism fosfocalcic sanatos. Fara becul asta o sa faca carente testoasa si se va dezvolta cu malformatii, mai ales de carapace. De asemenea ajuta la igiena pielii testoasei si cresc plantele naturale (recomandate si ele ca parte a acvaterariului - viewtopic.php?f=4&t=17&hilit=plante+acvatice ) mult mai bine.

Becul e obligatoriu la testoasele tinute in casa. Lumina solara filtrata prin sticla opreste o buna parte din razele UV-B, deci faptul ca lasi testoasa in geam, intr-un acvariu, e zero fara becul asta.

Daca o lasi totusi la soare, e important sa aiba zone cu lumina si zone cu umbra, astfel incat temperatura apei sa nu treaca de 30 de grade si in zonele cu umbra sa fie mai scazuta de atat. E periculos sa stea in soare arzator, de peste 30 de grade, timp indelungat, fara metoda de termoreglare, fara metoda de a se racori. Chiar si jumate de ora poate avea efecte grave.

Pe insula poti pune ce pamant vrei. Daca vrei, planteaza si ceva muschi/iarba/feriga acolo.

Nu uita si de restul accesoriilor: filtru extern (extrem de important), incalzitor (recomand de la Eheim Jager + protectie - http://www.zoomania.ro/index.php/protec ... 300-w.html ), plante naturale acvatice si bineinteles un recipient mare. Recomand sa incepi de la asa ceva: http://www.tortoisetrust.org/articles/smpond.html

Cu testoasa, daca vrei, poti adopta de aici: https://www.facebook.com/groups/332019150165071/
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Cateva intrebari de incepator...

de AlexandruH » 18 Aug 2015, 21:27

Am gasit un site unde scrie ca daca nu ai UvB poti sa le dai vitamine speciale pentru testoase (printre care si D3) , ar mai fi o modalitate . Poate fi adevarat?
Aici, penultimul alineat: https://www.google.ro/url?sa=t&rct=j&q= ... Ydb5fHQP9g
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 16 Aug 2015, 20:06
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Cateva intrebari de incepator...

de Sheppard » 18 Aug 2015, 23:23

Nu poti controla cata vitamina D3 ingereaza si cata se absoarbe de fapt. Plus ca becul acela le mentine pielea sanatoasa, regleaza ritmul circadian, contribuie la digestie.

Nu recomand sa te zgarcesti la el. Becul/neonul se inlocuieste dupa maxim 1 un an de la prima utilizare.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Cateva intrebari de incepator...

de AlexandruH » 19 Aug 2015, 11:05

Ok , atunci fac cumva si cumpar UvB
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 16 Aug 2015, 20:06
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Cateva intrebari de incepator...

de AlexandruH » 19 Aug 2015, 21:29

O testoasa in cat timp ajunge la 20 cm? Eu am un acvariu de aprox. 50-60 l si as vrea sa stiu cat timp ar incapea acolo.
Si inca ceva : e diferenta mare de ingrijire intre broscutele cu tample rosii si cele cu tample galbene sau difera doar tamplele ?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 16 Aug 2015, 20:06
Localitate: Cluj-Napoca

Re: Cateva intrebari de incepator...

de yonzy » 19 Aug 2015, 23:43

Masculii ating dimensiunea de 20. 22cm femela poate atinge şi 30 cm. Cred că era 3 cm pe lună, nu mai ştiu sigur. Dar depinde de ţestoasă. În 60 L o poţi ţine până la primăvară cel mai probabil, dar totul depinde cât de repede creşte. De-asta e bine să începi cu un recipient mare în care să le ţii, să nu cumperi în fiecare an altceva.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 43
Membru din: 26 Dec 2014, 18:57

Re: Cateva intrebari de incepator...

de Sheppard » 22 Aug 2015, 20:17

Eu nu am vazut sa creasca chiar 3cm pe luna, dar nu zic ca nu e posibil. Cresterea e mai rapida in primii 2-3 ani sa zic, iar apoi e mai lenta. Poti ajunge lejer la 11cm lungimea carapacei intr-un an.

Deci la 50-60L poate iti ajunge in primii 2 ani. Daca creste mai repede, nici atat. Depinde si cum arata recipientul, ce forma are.

Importanta e suprafata mare de inot, deci latime si lungime mare a recipientului. Adancimea nu e asa importanta, iar un exemplar adult sta foarte bine chiar si in 50cm coloana de apa.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Cateva intrebari de incepator...

de yonzy » 22 Aug 2015, 21:56

Faza cu 3cm am zis-o din experienţa mea, am 2 masculi şi unul din ei a atins deja 10 cm, în timp ce celălalt are abia 5,6. Cred că depinde de fiecare ţestoasă.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 43
Membru din: 26 Dec 2014, 18:57

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator