testoasa oarba?

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

testoasa oarba?

de ioana.parvulescu » 17 Iul 2015, 18:55

Buna,

Va cer si voua sfatul, pentru ca nu ma lamuresc. Am o testoasa de Florida cu tample galbene. Ieri la pranz s-a impins in labele din spate, pana s-a agatat de marginea terariului si apoi s-a tras cu ajutorul labelor din fata pana a reusit sa se arunce din el. A cazut de la o inaltime cam de 80 cm (terariul sta pe o masuta joasa).

Dupa cazatura a stat cam 30 de minute bagat in carapace cu totul, apoi a scot capul dar cu ochii inchisi, apoi a deschis pe rand si ochisorii. Mi-am dat seama ca s-a lovit destul de rau cand l-am pus in apa si nu putea sa se coordoneze si din inot sau cand incerca sa se urce pe partea de uscat din terariu se intorcea cu burta in sus.

Acum nu vrea sa manance, sta numai sus pe insulita. Daca il pun in apa se da cu capul de sticla, se chinuie sa se urce apoi sus pe insulita si se baga intr-un colt, cu gatul indoit si cu fata lipita de sticla. Se scarpina din cand in cand cu labuta la unul dintre ochi, iar la celalalt are un firicel de sange pe globul ocular. Am impresia ca nu mai vede. E posibil asa ceva? Din cauza loviturii?

L-am dus la doi veterinari (o data ieri imediat dupa cazatura si o data azi) si mi-au spus ca nu are nimic grav. I-au facut antiinflamatoare si vitamine injectabile. Mi-au spus sa il las in pace sa stea pe insulita si sa mai incerc maine sa il hranesc.

Nu stiu ce sa ii mai fac si nu-mi dau seama nici ce are exact, dar nu mi se pare ca e ok :( Ajutati-ma cu un sfat.
 
Mesaje: 1
Membru din: 17 Iul 2015, 18:44

Re: testoasa oarba?

de Sheppard » 18 Iul 2015, 21:17

Testoasa cu tample galbene, Trachemys scripta scripta, e alta subspecie decat testoasa de Florida/cu tample rosii, Trachemys scripta elegans (asta ca informatie in plus).

Pentru inceput, te-as ruga sa pui niste poze cu ochii, facute fara blitz, clare, de rezolutie cat mai mare, cu testoasa per ansamblu.

Ce varsta si dimensiuni are?

Cazatura de la 80cm e o nimica toata pentru testoase mai maricele. Nu ar trebui sa fie probleme.

Poti face un test simplu ca sa vezi daca vede cu ochii: ia o lanterna si baga-i lumina in ochi, la fiecare pe rand. Uita-te daca pupila se micsoreaza cand faci asta si daa testoasa reactioneaza in vreun fel (daca inchide ochiul, se retrage in carapace, intoarce capul etc.). Poti apropia si mana brusc de ochi, fara sa o atingi, sa vezi daca o vede, se sperie si isi retrage capul in carapace, dar grija sa nu o lovesti din greseala.

Nu stiu de unde esti, dar poate gasesti un cabinet veterinar din lista asta pe langa tine - au experienta cu testoase: viewtopic.php?f=9&t=8

Incearca sa o hranesti cu hrana vie acum - rame spre exemplu; sunt mai interesante si poate ii stimuleaza apetitul. Sau cu sprot decongelat ca are miros puternic. Tine-i hrana putin in fata daca nu pare interesata. Vezi daca mananca asa.

Acum recomand sa tii testoasa in apa putin adanca. Becul UV-B si cel pentru incalzit sunt importante la refacerea testoasei, indiferent de ce are. Ar fi bine sa o pui intr-o cutie mare in care sa ii pui becurile astea si un vas cu apa mica (1-2cm adancime sau mai mult in functie de dimensiunile testoasei) la care sa aiba acces usor si din care sa se hraneasca si sa bea apa.

Injectiile cu vitamine nu vor ajuta cu nimic la un eventual traumatism. Provoaca stres in plus testoasei, atata tot. Deci, deocamdata, fara injectii inutile.

Vezi si cum evolueaza ochii ei ca aspect, daca se extinde sangerarea, daca vezi pete albe in centrul pupilei, culori anormale in centrul pupilei, iris deplasat etc. Stai cu ochii si pe membre, sa nu fie umflate, sa fie mobile, sa nu cumva sa isi fi fracturat ceva.

Daca nu e nimic grav, ar trebui sa isi revina destul de repede si sa inceapa sa manance. Daca si maine e asa, ar trebui facute investigatii suplimentare, de genul radiografiilor, examen oftalmologic si clinic general mai amanuntit.

Asteptam vesti si detalii.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 4 vizitatori