Broasca Testoasa bolnava! :( va rog sa-mi dati un sfat

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

Re: Broasca Testoasa bolnava! :( va rog sa-mi dati un sfat

de BGABIF » 15 Iul 2015, 10:00

Buna ziua,
Tot vesti rele , Gica tot nu-si revine acum sta cu ochii inchisi( parca i se formeaza un fel de pielita si nu-i poate deschide, ii deschide dar partial cateodata) , doctorul mi-a dat o solutie de ochi pe baza de gentamicina dar nu stiu cat ii de buna ca tot nu i-a trecut si deja a trecut 5 zile de cand am inceput sa-i dau (am pus o poza cu solutia, ) sa incerc sa-i dau cu Kanamicina? ( ca am vazut ca a mai fost recomandata pe forum) ca poate isi face efectul mai bine.
Am citit pe net si am vazut ca simptomele sunt aproape asemanatoare cu cele ale hipovitaminozei A si cred ca a facut ca de ceva timp nu mai manca peste si ii dadeam doar piept de pui sau curcan. I-am luat niste Vit A pe care i-o dau pe cale orala impreuna cu omega-3 .
De mancat tot nu mananca nimica in afara de acel omega-3, am incerca sa-i pasez peste si piept de pui si cu apa sa pot sa ii dau cu seringa dar nu vroia si scuipa tot afara.
[img][img]http://s28.postimg.org/vl179gqmx/IMAG1733.jpg[/img][/img]
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 10
Membru din: 08 Iul 2015, 18:06

Re: Broasca Testoasa bolnava! :( va rog sa-mi dati un sfat

de Sheppard » 15 Iul 2015, 11:26

Afectiunea la ochi (probabil o conjunctivita bacteriana sau virala) e secundara afectiunii respiratorii, nu din cauza carentei de Vitamina A. De obicei, odata ce se rezolva aia, se rezolva si problema la ochi. Ce mai merge foarte bine e colir cu cloramfenicol 10%, dar nu stiu daca gasesti pe la tine solutia asta. Poti intreba veterinarul.

Daca poti, incearca sa ii faci aerosoli cu gentamicina. Si eu am acum un pui cu afectiune respiratorie si dupa 5 zile de aersoli a inceput din nou sa manance. Inca mai are ceva secretii, dar s-a imbunatatit starea.

Ce antibiotic injectabil a primit? Daca tot nu e bine testoasa dupa 5 zile de acel antibiotic, trebuie schimbat. Recomand cefalosporina de generatia a III-a.

Poti sa ii pui pe ochi si picaturi oftalmice de Vitamina A (gasesti in orice farmacie). Ajuta la vindecare.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Broasca Testoasa bolnava! :( va rog sa-mi dati un sfat

de BGABIF » 16 Iul 2015, 08:49

Cu parere de rau va anunt ca azi dimineata Gica a pierdut lupta cu boala, dupa aproape 2 saptamani se pare ca nu a mai rezistat si s-a stins din viata, dar in aceste 2 saptamani macar a dat dovada de vitejie si a incercat sa lupte dar se pare ca boala a fost prea puternica. Cu toate ca in aceasta noapte am visat ca si-a deschis ochii si inota in voie si era voinic si curios ca deobicei, se pare ca el nu inota in lumea noastra ci in alta.
Va spun la revedere si va doresc la cat mai multi ani pentru testoasele voastre sa va traiasca cat mai mult, pentru ca eu asa imi doream sa imbatranesc alaturi de ea, pentru ca alt animal de companie nu cred ca o sa mai imi iau pentru ca ii prea mare suferinta pe cand il pierzi.
La revedere inca odata si va multumesc pentru sprijin !
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 10
Membru din: 08 Iul 2015, 18:06

Re: Broasca Testoasa bolnava! :( va rog sa-mi dati un sfat

de Sheppard » 16 Iul 2015, 14:11

Imi pare rau sa aud asta. Stiu cat de greu e. Uneori nu ai ce sa faci mai mult si in ciuda tuturor conditiilor asigurate se degradeaza starea. A fost un patogean urat, poate fung sau virus daca nu a raspuns deloc la antibiotic.

Daca vreodata doriti sa oferiti un camin unei altei testoase nedorite de altcineva, va invit sa vizitati grupul - https://www.facebook.com/groups/tarc08
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Anterior

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 10 vizitatori
cron