Testoasa de uscat in inima desertului

• dobrogeana - Hermann (Testudo hermanni)
• greaca (Testudo graeca ibera)

Moderatori: Sheppard, tibor.sos

Re: Testoasa de uscat in inima desertului

de gauss » 18 Feb 2015, 12:33

Multumesc
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 35
Membru din: 21 Noi 2014, 20:54

Re: Testoasa de uscat in inima desertului

de gauss » 01 Mar 2015, 15:52

De azi dimineata, testoasa mea incearca sa urce pe un perete!
Ar trebui sa ma ingrijorez?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 35
Membru din: 21 Noi 2014, 20:54

Re: Testoasa de uscat in inima desertului

de Sheppard » 01 Mar 2015, 17:57

:) Nu, stai linistit. Testoasele sunt maestre in evadare si insista permanent sa treaca de obstacole precum ziduri, garduri etc. Nu e indicat sa fie transparente, sa vada dincolo de ele, pentru ca atunci insista si mai mult.

Doar exploreaza teritoriul, nu trebuie sa iti faci probleme. Doar sa ai grija sa nu poata escalada peretele si sa cada de la inaltime, ca sa nu se raneasca.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Testoasa de uscat in inima desertului

de gauss » 03 Mar 2015, 14:22

Astazi l-am gasit pe Joseph rontaind de zor niste frunze de crizantema. Direct de pe planta :)
I-am pus in fata nasului frunze de ridichi (foarte mult ii plac, de obicei), insa Joseph e o testoasa care stie ce vrea! le-a mirosit si a continuat sa manance crizanteme. La bucata de mar n-a spus nu, insa...

E foarte vioi in ultima vreme, ii plac locurile complicate, se baga pe sub niste chestii imposibile, miroase toti peretii si toate obstacolele posibile. Am in plan sa ii amenajez un relief, sa aiba movile pe care sa urce, un bustean dupa care sa se ascunda...tot incerc sa imi fac un pic de timp.

M-am gandit la varianta de a-l duce in Romania la vara, e o gradina unde as putea sa il las sa traiasca. Nu stiu, insa, cum ar reactiona la schimbarea de clima.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 35
Membru din: 21 Noi 2014, 20:54

Re: Testoasa de uscat in inima desertului

de Sheppard » 03 Mar 2015, 18:46

Daca e doar pe timp de vara, cand e cald si frumos la noi, e ok. In rest, nus tiu cat de bine s-ar adapta la noi. Mai e si factorul cu umezeala mai ridicata la noi.

O alta problema e lipsa actelor, ceea ce poate fi problematic la granita daca se efectueaza un control.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Testoasa de uscat in inima desertului

de gauss » 11 Mar 2015, 14:23

Azi am cules niste buruieni si, unele din ele, au fost pe placul lui Joseph. Le pun aici, poate recunoaste cineva planta (nu se vede in poze, dar au niste tepi mici pe nervura).

Imagine

Si o poza cu Joseph, influlecand cu lacomie delicatesa :)

Imagine

I-am mai cumparat si niste vitamine de acestea https://www.jbl.de/en/reptile-products/detail/2544/jbl-tortoise-sun-terra si ii dau cate o bucata de mar "tartinat" cu vitamine.

Am incercat si niste hrana solida https://www.jbl.de/en/reptile-products/detail/2541/jbl-agivert, dar nu pare sa intelaga ca e de mancare...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 35
Membru din: 21 Noi 2014, 20:54

Re: Testoasa de uscat in inima desertului

de Sheppard » 11 Mar 2015, 15:02

Hrana aceea solida e bine sa o amesteci cu plante proaspete pe care le mananca de obicei si cu pofta. Asa se va obisnui si cu aceea si va pricepe ca e de mancat. Probabil aspectul sub forma de peleti nu e prea atragator, dar amestecat cu alte plante poate pare mai interesant.

Buruiana aceea seamana cu Rucola salbatica, dar nu bag mana in foc. Nu sunt prea priceput cu plantele. Poate gasesti ceva atlas botanic cu plante strict din zona ta si ai mai mult noroc cu identificatul acolo.

Ce mai poti face cand ai timp liber: iei testoasa cu tine pe camp, undeva salbatic unde sunt multe plante diferite si o lasi sa se plimbe (sub stricta observatie bineinteles; mare grija la caini vagabonzi, sa nu raneasca testoasa). Asa ai ocazia sa vezi spre ce plante se duce, care le mananca, ce ii place si poti culege data viitoare singur si aduce cateva in gradina cu radacina ca sa le ai plantate si la indemana oricand.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Testoasa de uscat in inima desertului

de gauss » 06 Apr 2015, 20:55

Salutare :)

Joseph o duce bine, e vioi, vesel (cred), mananca bine, face ture prin curte.
I-am plantat niste buruieni care ii plac si, deseori, il gasesc rontaind direct de pe planta. Ii suplimentez cu rucola, morcovi, castraveti, bucati de mar verde "uns" cu vitamine, cate un strugure din cand in cand. Sub nicio forma nu se uita la hrana solida.

Saptamana viitoare voi fi in Europa, aveti vreo sugestie cu ce ar trebui sa ii cumpar de pe-acolo? (aici nu gasesc mare lucru pentru testoase).

Mai jos, Joseph si pasiunea lui: incearca sa urce o treapta. Foarte incapatanat, nu renunta :)

Imagine

Imagine
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 35
Membru din: 21 Noi 2014, 20:54

Re: Testoasa de uscat in inima desertului

de Sheppard » 06 Apr 2015, 23:03

Tare simpatic!

Ce ai putea sa iei din Europa ar fi astea din pet-shop: http://www.exo-terra.com/en/products/cu ... rtoise.php si http://www.exo-terra.com/en/products/so ... rtoise.php , dar daca zici ca nu vrea sa manance nicicum asa ceva, nu te obosi prea tare.

Ce recomand eu sa iei de aici din Europa sunt seminte si/sau radacini de plante. Muuuulte seminte de la plante preferate de testoase, de la buruieni mai ales, pe care sa le plantezi in gradina; eu asa procedez in fiecare an, pentru a reimprospata gradina cu hrana. Astfel, seminte care le gasesti usor si sunt indragite de testoase sunt:
- trifoi (alb si rosu) - asta merita luat cat mai mult
- lucerna
- nalba
- regina noptii
- salata obisnuita
- usturoi salbatic
- morcovi
- spanac
- banuti (Bellis perennis)
- clopotei
- rochita randunicii
- rozinchin
- zmeura, mure, capsuni, fragute
- floarea soarelui
- musetel
- Nu-ma-uita (Myosotis arvensis)
- mac
- maces
- panselute
- caprifoi
- amestecurile de flori salbatice pentru gradina
si cam orice mai agsesti de aici: viewtopic.php?f=6&t=2611

Plantele insirate de obicei le gasesti sub forma de radacini si/sau seminte, in pliculete, in magazine mari cu articole de gradinarit (baumax, hornbach, dedemann, obi etc.) si cam la orice piata. Eu zic sa pleci cu cat mai multe specii de plante comestibile pentru testoase si sa imrpastii in gradina. Va arata bine, florile o sa miroasa superb si testoasa va avea o dieta echilibrata.

Si niste carti despre testoase de uscat, daca gasesti, dar le poti comanda oricand de pe net (bookdepository.com e fain) -sa fie cat mai actuale si groase ;): viewtopic.php?f=1&t=3661
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Testoasa de uscat in inima desertului

de gauss » 27 Oct 2015, 13:23

Salut,

Joseph si-a petrecut vara, pana la urma, in desert. A avut cineva grija de el cat am fost plecati in vacanta. As fi vrut sa il scutesc de caldurile alea mari (peste 50 de grade aici in timpul verii), insa nu i-am gasit o "gazda" care sa-l tina in casa, asa ca a ramas intr-o curte, unde cineva i-a dat de mancare. L-am gasit viu, sanatos si destul de activ.

Am adus din Romania o gramada pachete de seminte de trifoi, banuti, papadie. Tot arunc peste gazon, sperand ca rasare ceva. mai asteptam... :P

In pozele de mai jos - Joseph se infrupta dintr-o bucata de pepene rosu - se vede bine cum carapacea are niste zone unde parca ar fi ciobita (sunt doar la suprafata "defectele" acelea).

N-am renuntat la ideea de a-l reloca intr-un loc mai prietenos (geografic vorbind) si unde sa poata avea o viata mai apropiata de cea naturala. Am inceput deja sa tatonez http://www.villagetortues.com/.


Imagine

Imagine
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 35
Membru din: 21 Noi 2014, 20:54

Re: Testoasa de uscat in inima desertului

de Sheppard » 27 Oct 2015, 16:51

Ne bucuram sa auzim ca e bine. Pofticios mare din cate vad! :)

Cu semintele, cel mai simplu e sa arunci si pamant peste. Eu cand plantez trifoiul la mine, spre exemplu, imprastiu semintele, apoi arunc peste ele putin pamant de flori si ud mai des (nu cu jet ca sa disloce pamantul si seminte, pulvrizat mai mult) pana rasar. N-are cum sa nu iti iasa asa.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Testoasa de uscat in inima desertului

de gauss » 18 Ian 2016, 13:07

La multi ani tuturor!

Aici a fost cam frig in ultimele doua saptamani, iar Joseph a dormit in barlogul lui, ascuns sub frunze uscate. De vreo doua zile s-a incalzit si azi l-am gasit plecat la plimbare prin curte. A primit buruieni proaspat culese :), a mancat bine, iar acum sta pe un bolovan, la soare.

Imagine

Imagine


Si o poza cu noul lui prieten, un briard de 11 saptamani.

Imagine
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 35
Membru din: 21 Noi 2014, 20:54

Re: Testoasa de uscat in inima desertului

de Sheppard » 18 Ian 2016, 20:15

Super! Pare sanatos si multumit. Buruienile sunt din cultura proprie? S-a prins ceva?

Grija mare cu cainele. Se intampla chestii tragice cu ei pe langa testoase. Mai ales cand sunt mici, jucausi si le cresc dintii, simt nevoia sa roada tot ce prind. De obicei testoasa e vazuta ca o jucarie numai buna de luat in gura si rontait si apar rani grave cu risc mare de infectie.

Ar fi bine sa nu ajunga cainele la testoasa, sau daca o face, supravegheat. Cel putin in primele luni pana e sigur ca nu are treaba cu testoasa.

Cainele meu cand era mic avea prostul obicei de a mai luat cate o testoasa acvatica in gura. Nu s-a intamplat nimic rau, iar dupa cateva vorbe dure, lovit putin peste bot si inchis la loc in tarcul lui imediat ca avea tentativa de a lua testoasa in gura, a priceput ca nu e bine si de atunci nu am mai avut probleme. Nici nu se mai uita la vreo testoasa. Dar pana nu e 100% sigur ca e indiferent catelul fata de testoasa, trebuie supravegheat atent cand are acces la testoasa.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Testoasa de uscat in inima desertului

de gauss » 19 Ian 2016, 13:09

Da, pare OK. Azi e, din nou, la soare. Isi scoate picioarele si capul cat de mult poate si sta la lumina si caldura.

Buruienile sunt culese de prin parcuri, le iau cu radacina si le pun in pamant, in gradina. Rezista o vreme, suficient cat sa se amuze Joseph rontaind la ele. Pare ca mai mult se joaca mancand direct de pe planta, daca i le culeg si i le dau rupte, le infuleca serios.

Ma tot chinui sa cresc trifoi, dar nu prea rezista. Iese rapid, dar se pleosteste inainte sa ajunga matur.

Am descoperit, insa, o ferma bio care livreaza verdeturi de doua ori pe saptamana, au de toate, frunze de papadie, tot felul de salate, asa ca Joseph mananca diversificat si fara pesticide.

Inca nu s-a intalnit cu catelul si probabil ca nu o vor face prea des. Voi avea mare grija, avand experienta cu un caine al unui amic, care parea indiferent total si, pana m-am intors cu spatele, era cu Joseph in gura :( Nu s-a intamplat nimic, insa sperietura a fost de ajuns.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 35
Membru din: 21 Noi 2014, 20:54

Re: Testoasa de uscat in inima desertului

de Sheppard » 19 Ian 2016, 14:44

Da, oricand isi pot schimba cateii parerea despre testoase.

Faina treaba cu plantele alea. Oricum, daca ramane radacina in pamant ai sanse mari sa dea frunze din nou. Sunt rezistente buruienile.

Cat desre trifoi, poate trebuie udat mai des, nu stiu ce sa zic. Daca ai spatiu, poti planta trifoi si alte buruieni in ghivece in casa si le oferi testoasei cand cresc mai mari.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

AnteriorUrmătorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 0 vizitatori
cron