Testoasa de uscat in inima desertului

• dobrogeana - Hermann (Testudo hermanni)
• greaca (Testudo graeca ibera)

Moderatori: Sheppard, tibor.sos

Testoasa de uscat in inima desertului

de gauss » 21 Noi 2014, 23:27

Buna,

Cu ocazia unei mutari, am descoperit in gradina o testoasa.
Are marimea unei mingi de fotbal, e maroniu-galbuie.

O am de vreo luna jumatate acum. Ii dau sa manance salata verde, bucati de mar, capsuni. Se mai serveste si singura cu frunze de flori in curte.

Am citit pe aici cate ceva si as avea niste intrebari. Poate vor suna naiv, insa nu stiu nimic despre testoase si as vrea sa ii fie bine.

Ar trebui sa bea? N-am vazut-o niciodata band apa.

Cat de des poate fi udata? De doua ori pe zi, sistemul de irigare ii trage cate un "dus", e OK sau ar trebui sa o feresc de atata apa? (apa e calduta spre calda).

Pana acum vreo saptamana, manca bine, se plimba prin curte. Au fost, insa, cateva nopti reci, iar ea/el a dormit vreo 3 zile. S-a incalzit din nou, acum e treaza, insa se misca mai putin si nu prea mai mananca.

Am citit pe forum ca ar trebui sa hiberneze 4-6 luni. Aici, insa, nu e nicio sansa sa fie frig 4 luni. In cel mai bun caz, timp de vreo luna, noaptea, temperatura poate cobora spre 5-6 grade noaptea, iar ziua sunt cam 20 de grade. Cum sa o ajut cu hibernatul? Poate sta afara? Sa ii fac un adapost?

Multumesc.
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 35
Membru din: 21 Noi 2014, 20:54

Re: testoasa de uscat in inima desertului

de Sheppard » 22 Noi 2014, 02:27

Salutare,

De unde esti? Ai putea pune niste poze cu testoasa pentru identificare?

Cel mai probabil e o testoasa din genul Testudo. In orice caz, este o specie protejata peste tot in lume fiind pe cale de disparitie, iar detinerea si/sau comercializarea fara acte CITES e ilegala.
Perioada asta e foarte delicata pentru ca trebuie sa hiberneze OBLIGATORIU; daca sunt temperaturi mai ridicate, unele specii tin un fel de perioada estivala in care isi reduc activitatea. Mai ales din temperaturile mentionate de tine si comportamentul ei, cam spre asta se orienteaza. Daca nu e facut cum trebuie, poate sa moara.

Da-ne mai multe detalii cu privire la locatie, dimensiuni, greutate, conditiile in care a trait pana acum. Pozele sunt foarte importante. Apoi te putem indruma spre cea mai buna solutie pentru testoasa.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: testoasa de uscat in inima desertului

de gauss » 22 Noi 2014, 08:48

Salut,
si thankx pentru raspuns. O sa incerc sa pun niste poze.

Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine


Eu am "mostenit" testoasa aceasta, ma indoiesc ca are acte. Nu pot lua legatura cu cei care au locuit inainte aici, asa ca tot ce pot face e sa incerc sa fac cumva sa ii fie bine :( Ma indoiesc ca, in tara asta, cuiva ii pasa suficient de un animal, cat sa vina sa imi spuna ca e ilegal sa o detin...

Sunt, asa cum am spus, in desertul Arabiei. Tot ce stiu e ca, la un moment dat, testoasa a locuit in alta parte a tarii, undeva pe malul marii. Deci, candva, acum 3-4 ani, a suferit o schimbare dramatica de clima. Unde locuia sunt 40-45 de grade si umiditate peste 95% tot timpul anului (nu e iarna deloc pe acolo). Aici sunt peste 45 lejer vara, umiditate sub 25% si avem si un fel de iarna...

Am masurat-o azi dimineata, are 24 de cm in lungime (in sfarsit, masurata "liniar", fara sa tin cont de concavitate), 17 cm latime si 12 inaltime. N-am cantar, dar o sa incerc sa gasesc unul.

In perioada asta e din nou destul de cald, azi dimineata erau 18 de grade, iar ziua cred ca sunt in jur de 30. Totusi, nu e foarte activa (cum era acum o luna-doua), mananca putin (ieri nu a mancat deloc, de exemplu). Doarme intr-un colt al curtii, intre doi pereti si un ghiveci cu flori (ca si cum ar vrea sa se ascunda), pe pietris.

Imi puteti zice daca e normal ca nu bea apa? Si daca e OK sa fie udata de doua ori pe zi?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 35
Membru din: 21 Noi 2014, 20:54

Re: testoasa de uscat in inima desertului

de gauss » 22 Noi 2014, 09:58

Later:
Daca ieri n-a mancat nimic, azi s-a trezit lihnita de foame. Tocmai a infulecat 5 frunze mari de salata (romana) si o bucata de mar verde...

Am citit aici ca ar trebui sa manance buruieni...numai ca nu prea am unde gasi buruieni :(
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 35
Membru din: 21 Noi 2014, 20:54

Re: Testoasa de uscat in inima desertului

de Sheppard » 22 Noi 2014, 13:26

Uite aici o compilatie mai completa cu ce mananca o testoasa de uscat din zona mediteraneana: http://testoase.com/forum/viewtopic.php?f=6&t=2611

Nu stiu exact ce plante ai de pe acolo la tine in zona. Un cactus opuntia mai poti planta in curte ca sa ai permanent proaspat - se curata bine de toti spinii si se da asa. Important e sa nu o tii doar pe salata, pentru ca are valoare nutritionala mica.

In ce zona esti mai precis, Iordania? Arabia Saudita? Astfel putem sa identificam mai bine specia si sa vedem ce plante ai prin zona. Daca poti, pune si niste poze cu coada, respectiv partea din spate si palstronul.

Pare a fi o Testudo graeca, dar in functie de locatie si restul pozelor, vedem ce subspecie e.

Un alt site util cu multe informatii e tortoisetrust.org

In ceea ce priveste udatul, cred ca e cam des de doua ori pe zi. Dar presupun ca de la temperaturile acelea se usuca repede. Important e sa aiba un vas cu apa. Chiar daca nu o vezi ca bea, uneori se duce si o face; restul apei il ia din hrana. Poti pune o farfurie de palstic mai marisoara, dinacelea care se pun sub ghivecele de flori, o ingropi putin in pamant, astfel incat marginea de sus sa fie la nivelul solului. Sa nu fie prea adanc vasul - 1-2cm sunt suficienti.

Ce as mai recomanda, o casuta in care sa se poata ascunde de soare si in care sa doarma noaptea. Daca e mai frig, poti baga si niste fan acolo. Sub ea ar fi bine sa fie pamant mai afanat, in caz ca vrea sa se ingroape.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Testoasa de uscat in inima desertului

de gauss » 22 Noi 2014, 14:02

Multumesc.
Am niste cactusi plantati intr-o lada (le-am facut o poza), insa cresc tare incet, nu cred ca ii ajung pe mult timp :) As putea cumpara cactusi pentru ea. Deocamdata, primeste salata (nu laptuci, ci salata romana sau rucola), mere, rosii cherry, capsuni. Sunt bune chestiile astea sau nu? Intr-una din pozele de mai sus sunt niste flori galbene si portocalii, uneori o gasesc mancand frunzele lor, se pare ca ii plac.

Prin curte, sunt niste lazi cu flori, iar platourile de sub ele sunt pline de apa. Nu sunt chiar la nivelul solului, ci cam la 1 cm deasupra. O fi de ajuns?

Problema e ca aici nu exista pamant :( Ce se vede prin curte e gazon, sunt cam 10 cm de sol sub gazon. Nu prea are unde si ce sapa. I-am facut un fel de casa din pietre, insa nu i-a placut deloc, singura nu intra, iar daca o bag eu, pleaca in alta parte.
Acum doarme intr-un colt al curtii, in spatele ghiveciului (se vede intr-o poza).

Pana la urma, hiberneaza sau nu? Sa ii fac o cutie in care sa pun nisip sau frunze de palmier? chestia e ca nu am cum sa ingrop cutia, sub pietris si sub gazon e ciment.

Zona e Riad.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 35
Membru din: 21 Noi 2014, 20:54

Re: Testoasa de uscat in inima desertului

de diego » 22 Noi 2014, 14:37

gauss scrie:Deocamdata, primeste salata (nu laptuci, ci salata romana sau rucola), mere, rosii cherry, capsuni. Sunt bune chestiile astea sau nu? Intr-una din pozele de mai sus sunt niste flori galbene si portocalii, uneori o gasesc mancand frunzele lor, se pare ca ii plac.


Meniul este bun. Pe langa cele enumare de tine mai sus poti ca din cand in cand sa-i oferi si cate o bucatica de banana (contine calciu, magneziu dar mai ales fosfor). Important este sa nu-i dai in exces pentru ca poate sa-i provoace diaree.
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

Re: Testoasa de uscat in inima desertului

de gauss » 22 Noi 2014, 14:58

OK, o sa primeasca si banana.

O fi femela sau mascul?
Nu stiu cat sunt de clare pozele, dar vi se pare sanatoasa carapacea?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 35
Membru din: 21 Noi 2014, 20:54

Re: Testoasa de uscat in inima desertului

de diego » 22 Noi 2014, 16:41

Pentru a ne da seama daca e femela sau mascul, ne-ar ajuta o fotografie cu plastronul testoasei (asemenea imaginilor atasate).
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

Re: Testoasa de uscat in inima desertului

de Sheppard » 22 Noi 2014, 19:39

Cactusii aceia cu frunze mai groase si suculente, fara spini, s-ar putea sa ii manance, dar nu bag mana in foc.
Florile sunt indragite, dar sa ai grija sa nu ai ceva specii toxice prin gradina. Cel mai bine cauti denumirea lor pe wikipedia si vezi ce substante toxice au si daca sunt indicate pentru animale; de obicei scrie asta la fiecare specie de planta. Testoasa oricum simte daca ceva nu e in regula si nu va mai manca.

Daca zici ca ai niste flori pe care le mananca, merita plantat cat mai mult dinacelea. Trifoiul iarasi e foarte bun, creste repede si nu e prea pretentios.

Carapacea pare ok.

Cu banana dat foarte rar. Are mult potasiu si ala oricum si-l ia de la alte plante; poti renunta complet la ea. Claciul il suplimentezi cu calciu furajer simplu, fara proteine sau alte chestii. Se gaseste la orice farmacie veterinara. Pui putin pe hrana sau in apa. Pepene rosu mai poti da pentru hidratare buna. Cel galben are prea mult zahar si in general fructele foarte dulci nu sunt prea bune. Fructele ar trebui date mai mult ca desert si in cantitate mai mica. Rosii nu prea as da pentru ca au oxalati - astia leaga calciul si pe langa carenta de calciu care apare, poate sa faca si pietre la rinichi. Merge ocazional, dar nu prea des.

Apa de la plante e ok daca poate ajunge usor la ea.

Casuta recomand sa fie de lemn sau ceva placaje, sa intre usor in ea si sa mai aiba putin spatiu de invartit prin ea. Maine iti fac o poza cu a mea sa vezi cum arata - facuta din lemne intregi.

Ai putea sa scoti pietrisul de sub locul une pui casuta si sa pui in loc pamant amestecat cu nisip (poti cumpara pamant de flori eventual daca nu ai de unde lua). Cei 10cm pana la beton sunt suficient ca se poata ingropa putin cand are nevoie, mai ales cand e mai frig afara noaptea.

Ce temperaturi ai iarna pe acolo? Si tot nu ai dat o locatie mai precisa ca sa vedem cum e clima, ce specii sunt pe acolo :D
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Testoasa de uscat in inima desertului

de diego » 22 Noi 2014, 20:02

Sheppard scrie:Ce temperaturi ai iarna pe acolo? Si tot nu ai dat o locatie mai precisa ca sa vedem cum e clima, ce specii sunt pe acolo :D

gauss scrie:Zona e Riad.


Localizare: https://www.google.ro/maps/place/Ar+Riy ... 1c98e79fd5 :)
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

Re: Testoasa de uscat in inima desertului

de gauss » 22 Noi 2014, 20:21

Multumesc pentru raspunsuri.

O sa incerc sa fac o poza plastronului (am invatat un cuvant nou azi), desi mi-e cam mila sa o intorc cu burta-n sus. Noi ii zicem Mr. Joseph, asa ca ar face bine sa fie mascul :mrgreen:

Daca imi pui o poza cu casuta, am un filipinez care gradinareste pe aici, o sa ii dau tema de casa.

Riad. Foarte cald vara, insa e si umbra prin gradina, in plus sistemul de irigare mai ridica umiditatea.
In perioada asta, sunt peste 30 de grade in timpul zilei, iar noaptea coboara spre 18-20.
E vreo luna in fiecare an cand poate fi rece, ziua sub 20 de grade, iar noaptea 4-5. Insa nu continuu, cateva zile reci, cateva calde. De perioada aia mi-e teama, n-as vrea sa intre in hibernare, apoi sa se trezeasca, apoi sa doarma iar si tot asa.

Uite ca mi-am mai amintit ceva. Iarna, cam de doua-trei ori pe an, ploua. Dar ploua...vorba aia, cu galeata. E OK daca ploua pe testoasa? sau ar trebui sa o bag in casa?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 35
Membru din: 21 Noi 2014, 20:54

Re: Testoasa de uscat in inima desertului

de diego » 22 Noi 2014, 22:07

Atasez o ilustratie luata dintr-o carte de specialitate, un exemplu de "set up" pentru hibernarea testoaselor de uscat. Acum ma gandesc ca, fiind o specie de desert, testoasa ta ar avea nevoie de o cutie captusita cu un strat de pietre si cu unul mai consistent de nisip.

Imagine
Pagina de Facebook a forumului Testoase.com
Avatar utilizator
Testos Admin
Testos Admin
 
Mesaje: 1260
Membru din: 01 Noi 2006, 20:38
Localitate: Bucuresti

Re: Testoasa de uscat in inima desertului

de Sheppard » 22 Noi 2014, 23:39

La temperaturile alea nu va hiberna. Va avea in luna aceea o perioada estivala in care mananca mai putin si va fi mai letargica, dar nu va intra propriu-zis in hibernare. Pentru perioada asta e suficienta casuta aceea, bagi niste fan in ea, sub ea sa aiba pamantul acela mai afanat in care se va ingropa putin si cam asta e tot. Cand va vrea sa iasa sa manance ceva, o va face.

Am gasit niste poze de anul trecut cu casuta. Te orientezi dupa dimensiunile testoase, cam cat de mare o faci pe lungime, latime si inaltime.

http://i57.tinypic.com/8y59wn.jpg

http://i61.tinypic.com/5wlfv7.jpg
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Testoasa de uscat in inima desertului

de gauss » 23 Noi 2014, 15:37

Simpatica tare casuta ta. Ma apuc de cautat busteni...de palmier :)

Ziceam ca, din cand in cand, ploua si aici. Tocmai am trecut printr-o furtuna. M-am dus sa vad ce face testoasa, eventual sa o bag in casa, iar ea rontaia de zor o floare, nu-i pasa de ploaie si de vant.
Musai, musai, sa ii fac un adapost.


Ma ingrijoreaza gandul ca ce ii dau de mancare nu ii acopera toate nevoile nutritionale. Exista suplimente pe care i le-as putea cumpara?

M-am uitat la pozele testoaselor voastre, toate au carapacea frumoasa si lucioasa. A mea e cam...prafuita. O fi varsta de vina?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 35
Membru din: 21 Noi 2014, 20:54

Următorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 6 vizitatori
cron