Ajutoor!!...testoasa foarte agitata!

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

de Kreeyn » 16 Sep 2014, 15:32

salut scuzati pt ca postez aici..dar nu stiu de ce imi da eroare de fiecare data cand postez in alta parte...am o mare problema... broasca mea a mancat azi noapte din filtrul intern care e din burete... si azi am pus o in alt recipient sa ii dau de mancare... si tot scoate bucatile de burete... plus ca are o gusa imensa...Ce pot sa ii fac? De ce are gusa asa?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 14
Membru din: 06 Iun 2013, 23:19

de Sheppard » 16 Sep 2014, 22:22

Pai ouale nu ai cum sa le vezi. Sunt impreuna cu organele in cavitatea formata de carapace. Ies prin spate, unde se afla cloaca. Pune niste poze cu aceasta daca crezi ca nu e ceva in regula.

Amenajeaza-i testoasei o cutie cu 2/3 pamant si 1/3 nisip, eventual intr-un loc insorit, sau pui peste o veioza ca sa simulezi un loc bun pentru depus oua. Sa aiba acces usor la ea. Daca nu merge integrata in acvaterariu, o pui undeva prin camera cutia si o lasi pe testoasa sa se plimbe cateva ore in fiecare zi pe acolo ca sa niemreasca cutia si sa isi faca treaba daca e cazul.

Eu am cam renuntat la hrana de la pet-shop. Poti sa mai iei asta: http://www.exo-terra.com/en/products/nutrition.php
In topicul asta mai e ceva despre hrana, dar e combinat cu hrana pt cele de uscat: http://www.testoase.com/viewtopic.php?t ... &start=150

Poti lua sprot din hypermarket, carne de vita cruda, carne de pui cruda, rame vii de la magazine cu articole de pescuit, creveti decorticati, melci daca mananca, gammarus viu de prin rauri (se gasesc usor - mai problematic e cu prinsul), larve de tanari.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Anterior

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator
cron