Ajutoor!!...testoasa foarte agitata!

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

de bj » 05 Noi 2010, 01:40

Ms mult de raspuns Pandy. La cat de agitata e ar putea fi o sursa de energie :))..sper sa fie oki pt ca devenisem un pic ingrijorata.:)
 
Mesaje: 2
Membru din: 04 Noi 2010, 00:24

Agitatie

de Varuna » 09 Dec 2010, 16:52

si broscuta mea are in jur de 1 an jumatate si de 1 luna este foarte agitata =)). niciodata nu am vazut-o asa...parca mai are putin si vrea sa sparga cu capul acvariul. de mancat mananca foarte mult si nu cred ca e prea normal ca la varsta ei sa manance de 3 ori pe zi si muuuuuuuuult! daca nu ii dau mancare innoata puternic de face galagie cu piciorusele si ma trezeste noaptea. este destul de grasuta si am incercat sa reduc din portia de mancare. am incercat sa ii dau o data pe zi mancare, dar cand ii dau sa ii dau mai mult....insa degeaba ar manca si de 5 ori dak ar putea. intr-o zi doream sa vad dak se opreste o data din mancat si sa vad cand se satura ea si am ajuns sa ii dau al 6 pestisor (dintraia albi micuti) si nu se vedea satula. insa m-am oprit ca m-am speriat, cred ca mai putea manca vreo4 =)). e normal asa ceva? :D...multumesc anticipat pentru raspuns!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 18 Mai 2010, 17:34

de Zozy and BuBu » 10 Dec 2010, 15:27

Si eu patesc exact aceleasi lucruri cu testoasele mele... Ma rog, cel mai des cu BuBu (care e mai mica! :shock:). Se agita de parca cine stie ce vine dupa ea sa o omoare! :shock: Nu mai zic ca da filtru` la o parte, pietre din acvariu, o data mi-a mutat un bolovan in mijlocul acvariului! :yikes: Era pus pe alt bolovan si habar nu am cum a reusit sa il dea jos! Cred ca si Zozy e speriata de ea, ca sta ascunsa intr-un colt al acvariului cand se zbate Bubu... :? In legatura cu mancatul, nu mai fa experimente de-astea sa vezi cat de mult poate manca ca iti zic eu ca nu se opreste din mancat! Poti sa ii dai oricat de mancare ca mananca tot! Eu le dau de mancare 1 data pe zi. Dimineata le dau 3 lingurite de gammarus si niste cuburi de inima de vita. Cateodata le mai dau carne cruda si uneori salata. Oricum, se agita ca disperatele cand ma vad in jurul acvariului. Bubu e de-a dreptul obeza, in schimb Zozy e normala (zic eu)...
Graptemys Pseudogeographica Pseudogeographica - ZoZy (2 ani)
Trachemys Scripta Elegans - BuBu (2 ani)
Trachemys Scripta Elegans - Callie (2 ani)
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 49
Membru din: 05 Mar 2010, 22:07
Localitate: Alba Iulia

de Varuna » 11 Dec 2010, 14:10

da exact si la mine misca pietrele si imi este frica sa nu sparga incalzitorul :O eu ii dau de 3 ori pe zi mancare...cate 2-3 cuburi de inima de vita sau 2-3 pestisori albi...dar eu intelesesem ca o data cu inaintarea in varsta trebuie sa manace mai putin, deasta ma speriasem. :oops:
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 18 Mai 2010, 17:34

de Zozy and BuBu » 11 Dec 2010, 18:46

Incearca sa reduci numarul de mese pe zi... Si eu le dadeam de mancare mai demult de 3 ori pe zi dar incetul cu incetul am reusit sa le dau de mancare doar o data pe zi...
Graptemys Pseudogeographica Pseudogeographica - ZoZy (2 ani)
Trachemys Scripta Elegans - BuBu (2 ani)
Trachemys Scripta Elegans - Callie (2 ani)
Avatar utilizator
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 49
Membru din: 05 Mar 2010, 22:07
Localitate: Alba Iulia

de Varuna » 14 Dec 2010, 17:02

Zozy and BuBu, ok ms mult! :*
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 7
Membru din: 18 Mai 2010, 17:34

de Kirill » 19 Aug 2012, 10:50

Salut!
Exact aceleasi probleme, practic din 2 in 2 minute bate cu labele in apa cam 20 de secunde , foarte energic, se bate cu carapacea de peretii acvariului, ba chiar ieri a evadat de 2 ori din acvariu.

Cu siguranta e mascul [gheare 3 cm , coada lunga]. Am obserat azi ca isi scoate cloaca cam 0.5 cm in afara din cand in cand.

Are filtru si insula, incalzitorul l-am oprit fiind vara. Problema e ca nu se agita pt. mancare deoarece apetitul e destul de scazut si si cand mananca , mananca putin.

Toate astea se intample de vreo 2 saptamani...

Edit: Ca si masura de compromis, si eu dorm si ea e linistita :o las afara din acvariu pe timpul noptii, si exploreaza in pace. Dimineata, o pun la loc...Functioneaza...
Oski,Moski,Aske,Ri !!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 320
Membru din: 02 Mar 2009, 19:40
Localitate: Cluj-napoca

de PYF » 26 Mar 2014, 15:09

Am si eu o testoasa de Florida de aproximativ 6 ani. Recent m-am mutat si i-am schimbat locul (are acelasi acvariu aceleasi lucruri ale ei). Este foarte agitata se urca pe locul uscat (pietris) incepe sa sape dupa care intra inapoi in apa loveste acvariul si refuza sa manance.
Mentionez ca este singura si ca este 100% femela.
Ce ar putea avea?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 57
Membru din: 13 Iul 2007, 18:03
Localitate: Bucuresti

de Sheppard » 29 Mar 2014, 10:42

Sunt destule cazuri in care testoase femele depun oua nefertilizate, chiar daca nu au intalnit niciodata un mascul. Din moment ce sapa pe uscat, cel mai probabil asta e cauza. Trebuie sa ii asiguri un loc corespunzator pentru a-si depune ouale, eventual o cutie mai mare cu nisip si pamant, expusa la soare sau cu o lampa deasupra care sa imite asta. Poti pune cutia undeva in casa, pe balcon spre exemplu, daca stai la apartament si o lasi mai mult pe uscat acolo pentru a-si putea depune ouale in liniste.

In ultima instanta le va depune si in apa, dar stresul este extrem de mare si pot aparea tot felul de complicatii, de la oua blocate pe tractul genital, pana la risc de inec.

Pune si niste poze cu amenajarea ta, poate nu e ceva corespunzator acolo.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Kreeyn » 09 Sep 2014, 12:09

Buna, madam broasca mea are 3 ani si a devenit agitata. am mutat-o recet intr-un acvariu, iar de vreo 4 zile vrea sa evadeze din el. se poceste cu "burta" de insula, se bleotcareste in apa facand zgomot mare, muta filtrul de apa si pietrele, rupe buretele de la filtru... face galagie in special noaptea si normal, imi distruge somnul. din ce am citit mai sus ar putea sa i arda de depus oua. m-ar interesa sa achizitionez niste subtrat..in special laterita..in iasi nu am gasit decat nisip tip pietricele mici pe care le poate inghiti. pot pune si orice fel de pamant? cum ar fi cel pentru flori? multumesc!
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 14
Membru din: 06 Iun 2013, 23:19

de Sheppard » 09 Sep 2014, 23:46

Da, poti pune linistita pamantul pentru flori. De rpeferat sa fie 1/3 nisip si 2/3 pamant. Nisip poti gasi pe langa orice rau, nu e nevoie sa iei ceva special. De fapt, pe langa rauri, gasesti combinatia asta optima de pamant si nisip.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Sheppard » 09 Sep 2014, 23:47

Da, poti pune linistita pamantul pentru flori. De rpeferat sa fie 1/3 nisip si 2/3 pamant. Nisip poti gasi pe langa orice rau, nu e nevoie sa iei ceva special. De fapt, pe langa rauri, gasesti combinatia asta optima de pamant si nisip.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Kreeyn » 10 Sep 2014, 23:38

multumesc pt raspuns Sheppard. sunt speriata tare...tot vrea sa evadeze din acvariu..si face galagie.. am palpat-o acum..iar la fund..in jurul cozii e umflat...parca ar avea oua..parca e tare...nu stiu sigur..acolo se gasesc? strange picioarele cand o iau in palme....am pus-o in apa calduta in cada apoi intr- o cutie micuta cei drept..la ora asta nu am gasit alta... avand 3 ani si ~4 luni..ma pot astepta la oua?
sa nu mai spun de mancare.. daca i-as da un porc l-ar manca pe loc...un vet mi-a spus sa ii dau mancare de 2 ori pe sapt doar... iar cand nu sunt zilele respective..face galagie ingrozitoare..cei drept..se mai calmeaza PUTIN doar dupa ce mananca...
rau accesibil in apropiere nu am.. nu poate manca pamantul si nisipul?
ma sperie ideea de a depune oua...
inca ceva...are nevoie neaparat de becul acela vestit...rosu..care ii da caldura...? am avut unul si s a ars..iar momentan nu stau financiar prea bine..ar insemna sa investesc intr-o lampa noua(am banuiala ca lampa actuala mi-a prajit becul) si intr-un bec de 30 si ceva de lei.. cu ce as putea sa ii inlocuiesc zona de caldura cand sta in cutie?
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 14
Membru din: 06 Iun 2013, 23:19

de Sheppard » 11 Sep 2014, 00:55

In captivitate trachemys pot ajunge la maturitate sexuala chiar de la 2 ani, deci e posibil sa fie vorba de oua.

Pamantul/nisipul nu il mananca de buna voie, doar accidental il inghite si nu se intampla nimic.

De mancare, da-i in felul urmator: o zi da, o zi nu. Poti sa ai si 2 zile de pauza de la mancare . Dar sa ii dai pe saturate de mancare.

Nu iti trebuie neaparat bec special pt incalzit. Un bec normal de vreo 60W face acelasi lucru. Trebuie doar il potrivesti, sa vezi la ce distanta trebuie sa stea ca sa incalzeasca adecvat.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Kreeyn » 11 Sep 2014, 23:14

deci ar fi vorba de oua..acolo la spate..sau se gasesc in alta zona?are ca cu cum ar avea...fese..
..ce as putea sa ii mai dau de mancare? iau pesti albi si mananca juma de punga la o masa..inima de vita...jumate de tub.. mai mananca, carne de pui cruda..dar imi e frica sa nu devina obeza.. frunze de salata...fructe...nici nu le da atentie..cu gammarus nu se satura.. e carnivora....iar din pet shopuri nu prea am ce sa i mai cumpar..ceva"nou"..
daca o las in cutie pe ucat...parca e turbata..de ce nu se potoleste? vrea sa iasa din orice...cutie, acvariu...cada...
Testos juvenil
Testos juvenil
 
Mesaje: 14
Membru din: 06 Iun 2013, 23:19

AnteriorUrmătorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori