Unde pot elibera o testoasa de uscat?

• dobrogeana - Hermann (Testudo hermanni)
• greaca (Testudo graeca ibera)

Moderatori: Sheppard, tibor.sos

Unde pot elibera o testoasa de uscat?

de takawachinchila » 06 Aug 2012, 10:30

Hai noroc!
Eram ieri la o pensiune prin BV si am vazut in curte p-acolo o mica testoasa de uscat, pe care o lasasera acolo in grija gazdelor niste turisti. Am aflat ca au adus-o din Dobrogea, "ca era prea frumoasa si de gura copiilor nu s-au indurat sa o lase acolo". Prin urmare, am vorbit cu gazda sa imi dea testoasa, spunandu-le pe scurt cum sta treaba cu animalele de genu' asta. Asa ca am ajuns acasa, am amenajat repede un acvariu cu pamant uscat faramitat, cu niste cioate etc, am plasat animalu' in acvariu, i-am dat ceva mancare, urmand sa o tin asa cam 2 saptamani, pana am timp sa trag o fuga prin Dobrogea, unde intentionez sa o eliberez.
Acu intreb userii documentati: unde o pot elibera astfel incat sa nu o ia acasa cineva, sa nu o calce vreo masina pe sosea?
Eu acum stau in Prahova. Daca ma duc la mare, pe la Vadu, Corbu, e ok? Ca am vazut acolo si mlastini pentru Emys (am mai eliberat acolo un Emis) si zone mai aride, cu aspect mai desertic.
Ma gandesc ca daca o las pe la Histria sigur ajunge iar in casa cuiva.
mersi!
Poate vrei sa te arunc la testoase!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 326
Membru din: 28 Oct 2008, 17:43
Localitate: Bucuresti

de takawachinchila » 06 Aug 2012, 10:49

Imagine

Uploaded with ImageShack.us


Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Poate vrei sa te arunc la testoase!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 326
Membru din: 28 Oct 2008, 17:43
Localitate: Bucuresti

de ela_crux » 06 Aug 2012, 12:45

Vai ce draguta e! :) Poate pui mai multe poze, pls!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 154
Membru din: 15 Iul 2012, 22:30

de takawachinchila » 06 Aug 2012, 14:08

Da, e un animal deosebit. De mult timp imi doream sa am si o testoasa de uscat, numai ca acum as avea remuscari sa o pastrez pentru egoistul din mine. Prin urmare, impusc 2 iepuri: fac bine broscutei ca ii dau drumu' si ma bucur si eu de compania ei cateva zile.
O sa ii tot fac poze, 'zdai seama :D
Poate vrei sa te arunc la testoase!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 326
Membru din: 28 Oct 2008, 17:43
Localitate: Bucuresti

de Gradinaru Alin » 07 Aug 2012, 07:01

"unde pot elibera o testoasa de uscat?" R: pe uscat=)))
"unde pot elibera o testoasa de apa?" R: in apa=)))))))

Sper sa nu te superi dar cand am citit titul topicului asta mi-a venit in minte.... inteleg ce vrei tu sa spui=)))
13-05-2012
Avatar utilizator
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 271
Membru din: 31 Iul 2012, 12:13
Localitate: Iași

de takawachinchila » 07 Aug 2012, 07:34

"Seriozitatea este refugiul omului cu inteligenta mediocra" - Horatiu Malaele
Da, in mare parte ai dreptate, pacat ca lucrurile nu sunt chiar asa de simple in realitate:)
Poate vrei sa te arunc la testoase!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 326
Membru din: 28 Oct 2008, 17:43
Localitate: Bucuresti

de takawachinchila » 08 Aug 2012, 12:20

Imagine


Imagine

Uploaded with ImageShack.us

Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Poate vrei sa te arunc la testoase!
Avatar utilizator
Testos meserias
Testos meserias
 
Mesaje: 326
Membru din: 28 Oct 2008, 17:43
Localitate: Bucuresti

de vic » 08 Aug 2012, 13:18

Puisor Ibera frumos, posibil viitor mascul :D !
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 243
Membru din: 28 Mai 2009, 11:07
Localitate: Bucuresti

de draggabi » 20 Iul 2014, 17:21

Salutari la toti iubitorii de reptile si nu numai.
Va explic pe scurt problema mea, scriu aici pentru a nu mai deschide topic nou, cazul meu este asemanator.
Am primit o broscuta identica cu cea de mai sus de la niste prieteni care au gasit-o la Corbu, pe plaja. Am fost cu ea la doctor, este perfect sanatoasa, este foarte vioaie, alerga prin toata curtea de cate ori ii dau drumul din terariu. I am luat Repti Glo 5.0, Heat Glo 50w, mananca fara probleme salata, trifoi, papadie, deci cu alte cuvinte se simte foarte bine. Am comandat si un complex de vitamine, maine soseste comanda. Intrebarea este... sa o cresc in continuare sau sa o eliberez, de preferat intr-un loc sigur? Cei care mi-au adus-o au salvat-o din calea masinilor si a manelistilor de pe plaja si nu au stiut unde sa o lase de frica cainilor si a pasarilor de prada. Are cam 5-6 cm si seamana perfect cu cea din postarea anterioara.
Multumesc pentru sfaturile ce vor urma.
 
Mesaje: 0
Membru din: 19 Iul 2014, 19:22

de draggabi » 20 Iul 2014, 17:21

Salutari la toti iubitorii de reptile si nu numai.
Va explic pe scurt problema mea, scriu aici pentru a nu mai deschide topic nou, cazul meu este asemanator.
Am primit o broscuta identica cu cea de mai sus de la niste prieteni care au gasit-o la Corbu, pe plaja. Am fost cu ea la doctor, este perfect sanatoasa, este foarte vioaie, alerga prin toata curtea de cate ori ii dau drumul din terariu. I am luat Repti Glo 5.0, Heat Glo 50w, mananca fara probleme salata, trifoi, papadie, deci cu alte cuvinte se simte foarte bine. Am comandat si un complex de vitamine, maine soseste comanda. Intrebarea este... sa o cresc in continuare sau sa o eliberez, de preferat intr-un loc sigur? Cei care mi-au adus-o au salvat-o din calea masinilor si a manelistilor de pe plaja si nu au stiut unde sa o lase de frica cainilor si a pasarilor de prada. Are cam 5-6 cm si seamana perfect cu cea din postarea anterioara.
Multumesc pentru sfaturile ce vor urma.
 
Mesaje: 0
Membru din: 19 Iul 2014, 19:22

de Sheppard » 20 Iul 2014, 19:39

Testoasele de uscat sunt protejate la noi si detinerea/scoaterea din mediul natural sunt ilegale. E pacat sa privezi o populatie salbatica de un exemplar si asa rar; fiecare exemplar salbatic e important. Prin urmare, singura cale moral corecta si buna pentru testoasa este eliberarea. Mai ales pentru ca nu ai experienta cu testoasele de uscat, e foarte dificil cu crescutul. De asemea, se tin doar afara, la curte, pe buruieni plantate in curte, hibernare iarna etc.

Cu eliberatul te putem ajuta noi. Spune-ne de unde esti si o va prelua cineva pentru a o elibera undeva in siguranta (daca se poate, in zona de unde provine).

Niste poze ar ajuta la identificarea speciei. Ghid de pus poze: http://www.testoase.com/viewtopic.php?t=3

Multumesc anticipat si asteptam vesti.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de vic » 20 Iul 2014, 19:57

Daca e de la Corbu, e clar ibera. De unde esti? Cunosc pe cineva care face drumuri frecvente spre litoral, trecand prin multe habitate prielnice. Foarte important, ii plac testoasele si am vorbit deseori despre ele, deci ar sti destule locuri unde s-o elibereze. Da-mi un PM sa aranjam, daca suntem cat de cat compatibili ca locatie.

Animalutul de mai sus, provenind de la Takawachinchila, a fost eliberat primavara asta in Dobrogea, dupa doua ierni trecute cu bine la mine, intr-o forma excelenta. Cu inca niste detalii ;)...
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 243
Membru din: 28 Mai 2009, 11:07
Localitate: Bucuresti

de draggabi » 20 Iul 2014, 21:58

Nu reusesc sa completez profilul, sunt din Ploiesti, am vorbit cu Speppard si se pare ca vom rezolva. Posibil sa fiu liber de joi sa pot duce testoasa in mediul ei natural, daca nu, o voi da persoanei care are drumuri spre dobrogea. Multumesc Speppard pentru sfaturi, multumesc celor pasionati pentru ajutor.
 
Mesaje: 0
Membru din: 19 Iul 2014, 19:22

de vic » 21 Iul 2014, 15:00

Posibil sa fiu liber de joi sa pot duce testoasa in mediul ei natural


Adica mergi spre litoral, vrei sa zici? Iberele traiesc EXCLUSIV in Dobrogea, si nici acolo in orice locuri. Daca vezi testoase sau auzi de la localnici ca ar fi intr-o anume zona, numai acolo e de eliberat animalul. Nu in apropiere de camp agricol, stana, teren stepic- preferabil in padure cu testoase, fiindca e mica si poate pieri de deshidratare, daca are ghinion de loc nepotrivit.
Puii micuti nu prea sunt de vazut, fiindca evita terenul stepic deschis- atat din cauza pradatorilor, cat si a soarelui, care le poate supraincalzi si ucide in termen de 15-60 minute: de la rasturnat sau blocat undeva in bataia soarelui, pana la lipsa unui petic adapostit de arsita si epuizare cautand unul.
O pot prelua eu, eventual trecut de iarna, si eliberat primavara. Daca nu esti familiar cu ele, nu risca o eliberare a unui juvenil atat de mic fix in cea mai calda perioada a anului.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 243
Membru din: 28 Mai 2009, 11:07
Localitate: Bucuresti


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 1 vizitator