Povestea lui Oachi si Oac

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

de iahim68 » 30 Dec 2013, 20:51

M-am facut mare!

Imagine
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de Sheppard » 30 Dec 2013, 22:11

:D Felicitari si la multi multi ani!
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de iahim68 » 01 Ian 2014, 16:48

Multumesc,Sheppard!Lamulti ani in noul an!

Am o problema cu filtrul..Am observat de ceva vreme,dar acum,dupa doar 3 zile de la schimbarea apei,aceasta este usor tulbure,cu" floacoane" in ea.Inainte,apa era cristalina si se mentinea asa si cate 4 saptamani.
De apx. o luna nu mai am plante naturale.La ultima schimbare a apei am gasit nisip fin si multe resturi de plante pe fundul filtrului si am spus ca asta este cauza.Nu stiu ce parte a filtrului nu-si mai face treaba...furtunele sunt curate-curate,chiar nu inteleg...Care poate fi cauza???
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de Sheppard » 01 Ian 2014, 19:44

Filtrarea biologica e data peste cap. Ai spalat mediile de filtrare cu apa direct de la robinet, sau le-ai curatat prea bine? Sau poate ai adugat ceva in apa, pastile efervescente cu multa glucoza spre exemplu?

Oricum, cu o cadere de apa corespunzatoare ar trebui sa scapi de ele repede. Sunt colonii de bacterii + alte mizerii de la hrana pentru testoase spre exemplu, mai ales daca folosesti hrana de pet-shop.

Plantele naturale asigurau, pe langa caderea de apa, o oxigenare mai buna a apei si erau sanse mai putine sa apara flocoanele acestea. De asemenea, recomand sa incerci sa adaugi un melc mare acvatic care sa mai curete mizeriile.

Sa ai in vedere si faptul ca panza aceea fina, alba, precum si carbunele activ, se inlocuiesc teoretic o data pe luna (daca nu ma insel, scrie in manualul filtrului) pentru eficienta maxima. Dar le poti tine si mai mult pana vezi ca nu mai curata apa calumea. Poate fi si asta cauza daca nu le-ai inlocuit.

La multi ani!
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de iahim68 » 01 Ian 2014, 22:38

OK.Mediile de filtrare le-am spalat in felul urmator: panza aceea alba si buretii cu pori( de culoare neagra) - in apa care a fost in acvariu , iar " pietricelele" le-am spalat cu jet de apa la robinet.

Nu am adaugat nimic in apa.Ii dau sa manance separat in alt vas.

Am observat si eu ca nu aveam flocoane cand aveam plante naturale.

Nu am schimbat pana acum carbunele activ.Nici nu stiu daca se gaseste separat de cumparat.In filtru ,carbunele activ este sub forma de bucatele mici puse intr-o plasa fina inchisa.Se gaseste chiar asa in comert?

Unde cred ca am gresit: am spalat peretii acvariului insistent,si pentru ca nu scapam de dungile acelea lasate la suprafata apei,am frecat peretii cu un burete pe care am pus niste cif pentru vase,dar apoi l-am clatit foarte bine,in 2-3 ape.

Daca dau jetul mai tare prin spray-barr,se mai clarifica putin apa,dar tot nu mai este ca inainte...

Bun.O sa pun iar plante naturale, schimb carbunele activ si panza aceea alba( ce mediu de filtrare reprezinta?)
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de Sheppard » 01 Ian 2014, 23:27

Toate mediile de filtrare se gasesc special pentru seria Tetra Ex. Numai sa te uiti pe cutie sa fie pentru modelul tau, Ex 700 parca. Eu am gasit saculetii de carbune de cumparat la Zoomania (si panza alba si bureti si toate piesele). Poti sa iei si separat carbune activat in cantitate mai mare si poate la un pret mai bun, tai putin saculetul si il umplii cu carbune nou. Depinde cum doresti.

Eu prefer sa nu curga apa prin gaurelele de la spray-bar; am scos dopul din varf (se poate scoate afara cu putin efort) si las apa sa curga pe acolo. Parca agita apa mai bine.

Panza aceea alba e bumbac si rolul ei este sa opreasca impuritatile mici, fine si algele din apa. O sa fie si ea colonizata de bacterii comensale si va servi in mica parte si ca o filtrare biologica.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de iahim68 » 01 Feb 2014, 12:56

In sfarsit am reusit sa "limpezesc" apa din acvariu.Sheppard,ai avut dreptate!Am schimbat la inceput carbunele activ.Apa s-a limpezit pentru o perioada de 2-3 zile.Apoi iar s-a tulburat.Apoi am schimbat buretii cei negri cu pori si in decurs de cateva zile apa a inceput sa se limpezeasca.Acum este iar cristalina.

Am cumparat si un anubias ca sa ajute putin....

Am observat ca de cate ori ii dau sa manace peste,apa se tulbura.Am mai spus,ii dau sa manance in vas separat.Dupa, o las sa inoate putin intr-un alt recipient cu apa curata.Uneori, cu o periuta fina de dinti ,o spal dupa masa pe carapace si pe labute.Apoi o pun in acvariu.Si tot se tulbura apa.Mai ales cand ii dau foarte des peste.Am incercat sa o spal dupa masa si intr-un jet usor de apa la robinet,dar incepuse sa se frece la ochi si am renuntat.Este posibil sa fie si din excremente ?Oricum,le indepartez din apa ori de cate ori le vad.

A inceput sa nu mai vrea decat peste.I-am dat trei zile la rand.Incepand cu a patra zi nu a mai vrut nimic altceva.Trei zile nu a mancat nimic : nici creveti decongelati,nici liofilizati,nici inima de vita liofilizata.In a patra zi a devorat crevetii liofilizati.Mofturi.

Astazi am vazut pentru prima data un comportament teritorial.I-am plimbat in campul vizual,in afara acvariului,un peste liofilizat.A inceput sa tremure labutele din fata!Pot sa trag vreo concluzie prematura in privinta sexului?Copilul isi doreste mult sa fie baiat,mie mi-ar place sa fie "fetita"(am deja un baiat! :) )

Deci?
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de Sheppard » 01 Feb 2014, 14:22

Cel mai probabil e mascul.

Cat despre tulburatul apei in urma pestelui, cel mai probabil e de la uleiurile pestelui. Mica cascada de la filtru ar trebui sa rezolve problema destul de repede.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de iahim68 » 15 Oct 2014, 19:09

Hello!Nu am intrat cam de mult pe aici...

Am revazut postarile si fotografiile de la inceputuri!Emotie!Ce mica a fost!
Acum este mare,se apropie de 2 ani,are peste 17-18 cm si face parte din famile!Ca si noi,are obiceurile ei,o aud din alta camera cand ii este foame...Ma cheama in felul ei si atunci ma simt importanta!

Nu stiu ce voi face pe viitor cand va creste.Pur si simplu,in momentul de fata,nu dispun de un spatiu mai mare...Deocamdata i-a incetinit ritmul de crestere desi sunt constienta de dimensiunile la care va ajunge...

Intr-o zi o sa incarc niste poze!

Numai bine!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

Re: Povestea lui Oachi si Oac

de iahim68 » 22 Iul 2016, 21:22

WOW! Aspect nou al site-ului!

Broscoiul nostru s-a facut mare,este sanatos si nu a mai avut probleme de sanatate.
Imi pun intrebarea daca sa ramana in captivitate sau sa-l eliberez.As face cum este mai bine pentru el.
Nu am schimbat mediul si acvaterariul din motive de spatiu.Ajuns acum la dimensiuni mari,imi este mult mai greu sa-i amenajez un spatiu adecvat.

Ne-am atatsat toti de el si ne-am dori sa-l pastram.Pe de alta parte, cred ca are dreptul sa traiasca intr-un mediu pe care eu nu il pot amenaja.
Va rog,sfaturi.

Incerc sa atasez niste poze recente.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

Re: Povestea lui Oachi si Oac

de Sheppard » 22 Iul 2016, 22:30

Sub nici o forma nu se elibereaza testoasele exotice in natura. Sunt specie invaziva si distrug mediul local. Mai multe informatii aici:

viewtopic.php?f=5&t=3792 (sau aici acelasi text pe facebook: https://www.facebook.com/SCISP.RO/posts ... 3522151026 )

Daca doresti sa o donezi e un grup pentru asta: https://www.facebook.com/groups/tarc08/

Dar te poti orienta oricand spre asta: http://www.tortoisetrust.org/articles/smpond.html
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

Re: Povestea lui Oachi si Oac

de iahim68 » 22 Iul 2016, 22:38

Multumesc.Tocmai am citit topicul cu eliberarea testoaselor.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

Anterior

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 9 vizitatori