Broscutele mele nu mananca

Adrese de cabinete veterinare din Bucuresti si din tara.

Moderator: Sheppard

Broscutele mele nu mananca

de Felix si Daisy » 02 Oct 2013, 23:22

Am 2 broscute care au 1 an si de o saptamana nu vor sa manance.Observa manacarea pe care le-o pun in acvariu se duc spre ea, dar nu o manaca.Le dau Gammaraus, pesti albi uscati, inima de vita si macrou fiert. Inainte mancau o cutie mare de Gammaraus in 3 saptamani si acum nu mai mananca nimic.Alte probleme nu par sa aibe, sunt active atat in apa cat si pe uscat, carapacea e tare, nu au leziuni.Nu au hibernat niciodata.Temperatura apei mereu a fost 26grade.
Ma poate ajuta cineva?
 
Mesaje: 3
Membru din: 02 Oct 2013, 19:30

de Sheppard » 03 Oct 2013, 07:00

Ziceai intr-un alt post ca testoasele au 17, respectiv 14cm la carapace. Nu au cum sa aiba varsta de 1 an la dimensiunile astea. Eventual de pe la 5 ani in sus cea cu 14cm.

Ai bec/neon Reptiglo 5/Reptile UVB100? E foarte important aspectul asta. Si un bec pentru incalzit o parte din insula?

Macroul nu il mai da fiert; cruda sa fie toata mancarea. Sprotul e mai usor de taiat, mai ieftin si cel putin la fel de bun. Poti incerca sa le starnesti interesul si cu hrana vie, cum sunt ramele.

E normal sa mai scada apetitul in perioada asta, dar avand in vedere ca nu le lasi sa hiberneze si daca conditiile sunt bune, nu ar trebui sa inceteze complet sa manance.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de Felix si Daisy » 03 Oct 2013, 17:50

Multumim pentru sfaturi, vom tine cont de ele. Au inceput sa manance Energil. Folosim un bec normal momentan, dar vom cauta unul din cele recomandate de dumneavoastra.


Imagine

Uploaded with ImageShack.us
 
Mesaje: 3
Membru din: 02 Oct 2013, 19:30

de Sheppard » 03 Oct 2013, 20:37

Ca si magazin online recomand www.nevertebrate.ro - au multe chestii pe acolo si merita comparate preturile cu alte magazine.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu


Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 2 vizitatori