Povestea lui Oachi si Oac

• cu tample rosii sau de Florida (Trachemys scripta elegans)
• cu tample galbene (Trachemys scripta scripta)

Moderatori: Sheppard, Florin

de Sheppard » 14 Sep 2013, 17:00

Arata bine si testoasa vad ca se dezvolta frumos si simetric.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de iahim68 » 18 Sep 2013, 16:16

Am observat de curand ca plastronul broscutei se descuameaza?Care este cauza? :eusa_think:
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de iahim68 » 18 Sep 2013, 16:24

Imagine
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de iahim68 » 18 Sep 2013, 16:34

Dupa cateva zile de cand am pus plantele deja mi-a frunzarit echinodorusul si a compostat toate frunzele de la anubias.

Am imbunatatit putin aspectul acvariului cu o folie pe peretele din spate...


Imagine
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de iahim68 » 18 Sep 2013, 16:41

Imagine
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de Sheppard » 19 Sep 2013, 01:10

Descuamatul acela se datoreaza faptului ca testoasa creste. Osa observi asta si pe carapace si la piele. Deci nu iti fa probleme; se intampla in medie de 2 ori pe an.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de iahim68 » 28 Sep 2013, 21:33

Oak este bine,creste frumos,mananca gammarus,inima de vita,sprot si ,mai nou,crevetii decorticati sunt preferatii ei!

Filtrul functioneaza bine,silentios,desi mi se cam infunda gaurile de la spray-bar si nu stiu cum sa le curat ...

Apa este cristalina, dar, asa cum spunea cineva la o alta postare, are o tenta usor negricioasa probabil din cauza carbunelui activ...In plus,peretii acvariului au o tenta usor verzuie( asa este sticla) si aspectul general pare intunecat...Ce pot face?

Cand nivelul apei scade ( de obicei ii dau sa manance intr-un recipient /cutie mai mica cu care iau apa din acvariu) apare o dunga lasata de apa pe peretii acvariului iar,uneori,in spatele insulei si sub insula apare condens ,mai ales dimineata cand ma trezesc... :eusa_think: Cum as putea sa scap de asta?

Desi apa este curata pe fundul acvariului tot timpul am "mizerii": resturi de plante,piele descuamata,etc.

As dori sa achizitionez un aspirator de acvariu,foarte eficient,pe care sa nu-l actionez ca o pompa, eventual cu baterii.Pe net sunt o gramada de aspiratoare dar nu stiu care dintre ele sunt eficiente.Sheppard,ai vreo parere?
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de Sheppard » 28 Sep 2013, 21:54

Cu dunga aceea nu ai ce face - sunt bacterii si alge care raman acolo; eventual, sunt niste stergatoare pentru sticla de la acvarii, dar poti folosi la fel de bine si un burete pentru asta. Condensul este iarasi normal si nu ai ce sa-i faci.

Negreala aceea ar trebui sa dispara odata ce se schimba apa. Se mai poate clati carbunele inainte de a-l introduce in apa noua.

La aspiratoare am auzit lucruri bune despre asta, dar nu am folosit asa ceva niciodata: http://www.youtube.com/watch?v=l4_az4Yw4Ns
Avea si cineva de aici de pe form produsul respectiv, dar nu mai stiu cine.

In ceea ce priveste "aspectul intunecat", poti opta pentru mai multe plante acvatice naturale, plante naturale pe insula (iarba, muschi, ferigi etc.) si poate si un sistem de iluminare subacvatic. Poti incerca sa introduci si niste melci acvatici (sa alegi mai mari ca oricum au sanse mici sa nu fie mancati) si aia mai curata si sticla acvariului daca optezi pentru specii care mananca alge.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de iahim68 » 28 Sep 2013, 22:25

Daca ai observat din fotografii,nu am substrat in acvariu.Aspiratorul pare bun dar este mult mai util pentru curatarea substratului.Eu vreau unul simplu care sa-mi elimine rapid depozitele de pe fundul acvariului.O sa mai butonez cand am timp...

Cu iluminatul subacvatic este o idee foarte buna.Intrebarea este daca nu-mi va reduce spatiul din acvariu...Nici acest sistem de iluminare nu stiu cum arata(iar trebuie sa butonez).Am un incalzitor Resun de 25 w si l-am pus pe latimea acvariului sub spray-bar.Si-asa mi se pare ca ocupa din spatiu...In plus,este setat pe 29 de grade,merge permanent( si noaptea) iar termometrul nu indica mai mult de 23- 24 de grade.Deci nu este foarte fiabil...Sau asa trebuie sa functioneze?

Intre timp am primit si un incalzitor Eheim Jagerr 25 w si cand sa-l montez...SURPRIZA! nu intra pe latimea acvariului!Deocamdata nu l-am mai montat...

In privinta plantelor....le ador!Imi plac foarte mult dar ,dupa cum bine stii,nu rezista.Echinodorusul deja nu-l mai am(i-a rupt toate tulpinele pana cand l-a distrus) iar anubiasu-l are toate frunzele crestate pe margini...nici eu nu reuseam sa le modelez asa de frumos!

Multumesc pentru sfat!

Numai bine!
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de Sheppard » 29 Sep 2013, 02:37

Incalzitorul de 25W e destinat unui volum mic de apa. Poate ai mai multa apa acolo. Daca nu intra pe latime, pune-l pe lungime, sau pe latime dar in pozitie oblica.

Sisteme de iluminat sunt multiple, de toate felurile, de la bule plutitoare, pana la reflectoare subacvatice. Au toate marimile posibile, trebuie doar sa gasesti ceva ce iti place.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de iahim68 » 02 Oct 2013, 17:50

Nu,nu am mai multa apa,am numai 15 litri.Incalzitorul de 25 W este indicat pentru un volum mai mare de 20 litri(intre 20-40 litri,dupa cum scrie pe el).
Probabil nu este foarte fiabil...Cand mai scade temperatura in casa o sa-l pun si pe celalalt sau il schimb.Deocamdata,termometrul imi arata 24-25 grade.Suficient.

Furtunurile sunt galbene -verzui datorita depozitelor de pe ele...Nu-mi plac cum arata...Contin si resturi de frunze si tot ce vrei din mediul acvariului...Sa le spal sau sa le mai las?Apa in acvariu este foarte curata si nu miroase.
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de Sheppard » 02 Oct 2013, 19:36

Poti sa le speli daca te deranjeaza, sau astepti pana cand incepe sa scada debitul filtrului din cauza faptului ca se infunda. Eu de obicei folosesc un sarpe de desfundat pentru a le curata pentru ca mi-e greu sa desfac de fiecare data toata instalatia datorita amplasarii.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de iahim68 » 14 Oct 2013, 16:26

Subiectul asta a devenit ca un jurnal...Ce mi-ar place sa-l citesc si peste 15 ani!

Astazi am spalat filtrul.Sunt 2 luni de la ultima spalare.Apa era curata dar incepuse sa miroasa...ca sa nu mai spun ce depozite erau pe fundul filtrului...De data aceasta ,am spalat mediile de filtrare cu apa din acvariu ca sa nu mai distrug bacteriile comensuale.

Am vazut si eu la Animax-ul din Kaufland serpi de desfundat furtunele dar nu am mai gasit .M-am descurcat ca data trecuta.

Oak creste frumos,sper sa nu mai aiba probleme ca data trecuta cand am spalat filtrul.Astazi ,dupa ce am schimbat aproape toata apa( doar in filtru am pus apa ramasa din acvariu:furtunele le-am umplut cu apa plata proaspata) a stat foarte mult timp pe insula,de obicei nu sta mai mult de 1/2 ora pe zi.

A atins deja 7 cm.Tot eu o ingrijesc in fiecare zi.Dimineata,parca nu as avea si alte griji, 5 minute sunt ale ei.Acopar acvariul cand aerisesc,bac becul reptiglo in priza,bag incalzitorul in priza ii dau sa manace si abia apoi ii pregatesc masa lui fi-miu.Am doi copii,nu unul.

Desi nu este usor,imi place ce fac iar multumirea vine seara cand ma bag in pat si ma relaxez privind spre coltul rupt parca din natura...

In afara de creveti si peste proaspat,ce as mai putea sa-i dau tot proaspat?
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

de Sheppard » 15 Oct 2013, 17:04

Suna bine :)

Mai poti incerca cu niste conserve de la Exo Terra cu hrana, dar sunt cam mofturoase testoasele la alea (greieri, melci, pesti, creveti, viermi, cai de iarba). Poti sa iei de la magazine cu articole de pescuit cutii cu rame - o sa fie innebunita dupa ele.

Poti sa ii iei si carne de vita si pui si sa le-o dai cruda. Merge si ficatul si inima de pui/vita. Ceva frunze de salata daca o intereseaza, desi sunt mult mai atractive plantele acvatice.

Daca doresti poti sa introduci in acvariu si alte vietuitoare, gen melci acvatici care sa curete algele, pesti sanitari, guppy, creveti de balta etc. care vor servi si ca hrana - nu garantez ca se va intelege bine cu vreo specie.
Avatar utilizator
Testos Moderator
Testos Moderator
 
Mesaje: 2837
Membru din: 25 Feb 2011, 13:28
Localitate: Sibiu

de iahim68 » 30 Dec 2013, 20:29

M-am facut mare!Am implinit un an!

Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Testos activ
Testos activ
 
Mesaje: 111
Membru din: 25 Iun 2013, 19:01
Localitate: Craiova

AnteriorUrmătorul

Cine este conectat
Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori